Experti na Izrael: Únia môže aj vďaka Izraelu rozvíjať svoje technológie

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Benjamin Netanyahu a Federica Mogheriniová. [EPA-EFE/ERIC VIDAL/POOL]

Únia a Izrael sú si stále bližší v oblastiach, ktoré sú verejnosti menej známe. RAANAN ELIAZ a DIMITRI DOMBRET vysvetľujú, ako by hospodárske a obchodné väzby mohli pomôcť zachrániť chabé politické vzťahy.

Raanan Eliaz je zakladateľom a bývalým generálnym riaditeľom (2007 až 2017) Európskej siete lídrov (ELNET) a Fóra pre strategický dialóg (FSD), dvoch organizácií zameraných na posilňovanie vzťahov medzi Úniou a Izraelom. Dimitri Dombret je bývalým výkonným riaditeľom Európskych priateľov Izraela (2006 až 2009).

Minulý týždeň spravila Európska únia bezprecedentný krok a zrušila financovanie mimovládnych organizácií pôsobiacich v Izraeli, ktoré sú otvorene proti jeho samotnej existencii, čím odporujú postoju Únie.

Je to prvý pozitívny posun v citlivej téme, takže niet divu, že sa Brusel rozhodol neinformovať o celej záležitosti širokú verejnosť. Väzby medzi Úniou a Izraelom sa však neustále zlepšujú aj v iných oblastiach.

Kontroverzný izraelský zákon skomplikuje dvojštátne riešenie, upozorňuje Brusel

Izraelský zákon kritizovali okrem Únie aj Turci. Palestínčania považujú legislatívu za pokus o vyhladenie arabsko-palestínskej identity.

Pri príležitosti 20. výročia začlenenia Izraela do programu EÚ pre výskum a inovácie zdôraznil generálny riaditeľ Riaditeľstva pre výskum Robert-Jan Smits úspechy, ktoré dosiahla spolupráca európskych a izraelských vedcov.

Pokrok sa podľa Smitha dosiahol v oblastiach, ktoré predstavujú dôležité výzvy, ako sú detské nádory, chronické ochorenia a vzdelávanie. Izraelské spoločnosti ako Teva, Athena a Ewave, boli menované ako dokonalé príklady programu Horizont 2020.

Projekt, ktorý izraelský premiér označil za veľmi „vážne úsilie“ zo strany svojho európskeho suseda, sa usiluje o diverzifikáciu zdrojov energie a predstavuje posledný míľnik v narastajúcich obchodných väzbách medzi Úniou a Izraelom.

Z Trumpovho uznania Jeruzalema za hlavné mesto Izraela je znepokojený celý svet

Žiadna krajina na svete nemá svoju ambasádu v Jeruzaleme, Američania budú prví. Rusi ale údajne zvažujú podobný krok.

Seriózna európska prítomnosť v Izraeli je kľúčom nielen k vzájomnému rastu, ale aj k mierovému úsiliu na Blízkom východe, zabezpečeniu postavenia Izraela v regióne a zachovaniu historicky silných obchodných vzťahov medzi členskými štátmi Európskej únie a ich blízkovýchodnými susedmi.

Rámec politického dialógu a hospodárskej spolupráce a právny základ pre dvojstranné obchodné vzťahy s Izraelom boli predmetom asociačnej dohody medzi EÚ a Izraelom, ktorá vstúpila do platnosti v júni 2000.

Táto dohoda bola iba prvou zo série prelomových míľnikov v bilaterálnych obchodných vzťahoch, ktoré otvorili ďalšie príležitosti, zamerané na ich zlepšenie a posilnenie.

Najdôležitejšími príkladmi sú dohoda o poľnohospodárstve a rybnom hospodárstve z roku 2010, ktorá pozitívne ovplyvnila vzájomný prístup na trh, dohody o posudzovaní zhody a akceptácie priemyselných výrobkov (ACAA) z roku 2013 a dohoda o leteckej doprave a otvorenom nebi z roku 2013.

Tento komplexný súbor dohôd viedol k prudkému nárastu obchodovania s výrobkami: Európska služba pre vonkajšiu činnosť zaznamenala, že z Izraela sa v roku 2014 najviac dovážali chemické látky a súvisiace výrobky (27,1 percenta), stroje a dopravné zariadenia (18,2 percenta) a priemyselné tovary (16,2 percenta).

Netanjahu kritizuje európsku podporu protiizraelských skupín

Izraelský premiér si ako príklad krajiny, kde tolerujú nenávisť voči Izraelu, vybral Francúzsko.

Najväčší podiel exportu z Únie do Izraela v roku 2014 zahŕňal stroje a dopravné zariadenia (37,2 percenta), chemické látky a súvisiace výrobky (18 percent) a priemyselné tovary (17,7 percenta).

V roku 2014 bol Brusel najväčším obchodným partnerom v oblasti obchodu s tovarom v Izraeli. Išlo o 27 percent vývozu tovaru z Izraela a 33 percent jeho dovozu.

Veríme, že oblasti, v ktorých môžu izraelské spoločnosti a začínajúce podniky výrazne prispieť k rozvoju technologického trhu v Únii sú v blízkej budúcnosti tieto:

  1. Digitálna zdravotná starostlivosť, ktorá je jednou z priorít pre zdravotnícke systémy v EÚ, patrí k najkvalitnejším začínajúcim izraelským sektorom;
  2. Bezpečnosť a boj proti terorizmu – bohužiaľ, Izrael má v tejto oblasti bohaté a smutné skúsenosti, ktoré môže zdieľať s inými krajinami. Izraelský národný policajný komisár, generálny inšpektor Ronen Alsheich a výkonná riaditeľka Europolu Catherine De Bolle podpísali 17. júla 2018 opatrenie na rozšírenie svojej spolupráce v boji proti cezhraničným trestným činom a hľadaní riešení pre najnaliehavejšie trestné činy, ako sú podvody, počítačová kriminalita a terorizmus.
  3. Sektor špičkových technológií, ktorý rastie v izraelských technologických centrách, s nespornou podnikateľskou kultúrou, ktorá bola nazvaná „Silicon Wadi“;
  4. Technológia v oblasti potravín a akvakultúry, v ktorej sa Izrael stal lídrom. Oblasť sa môže vyvíjať s cieľom čeliť súčasným environmentálnym výzvam v Európe, ako napríklad kvalita a spotreba vody;
  5. Služby: ako líder na trhu služieb môže Brusel poskytnúť svoje know-how a skúsenosti.

Znamená to, že Európa má skutočný dôvod zachovať s Izraelom životaschopné a funkčné partnerstvo. Na dosiahnutie tohto cieľa by mal Brusel oveľa viac pokročiť v znižovaní napätia s Izraelom a pri riešení hrozieb, ktorým v súčasnosti čelí Izrael a židovské komunity v Európe.

Dilema európskych spoločností v Iráne: Americké sankcie alebo európsky zákaz ich dodržiavania?

Do platnosti sa dostáva prvý balík obnovených amerických sankcií voči Iránu. Európske spoločnosti, ktoré s Teheránom neprestanú obchodovať, môžu zabudnúť na americký trh či investorov. Európska únia na druhej strane spúšťa štatút zablokovania, ktorým zakazuje európskym spoločnostiam sankcie dodržiavať.

Celý názor je prístupný na tomto linku.