Jemen a Arabská jar: Demokratické ašpirácie verzus geopolitická realita

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

V stávke sú strategické, hospodárske a politické záujmy regionálnych štátov, ktoré sa budú musieť prispôsobiť realite pontenciálneho nového Blízkeho a Stredného východu. Tieto štáty, medzi ktorými dominujú Irán a Saudská Arábia, sa snažia o to, aby dané udalosti znamenali čo najmenšie škody pre ich vlastné strategické záujmy.

Saudská Arábia sa napríklad po tom, čo bola svedkom toho, ako Obamova administratíva zastavila podporu Hosnimu Mubarakovi, ktorý bol tri desaťročia spojencom Washingtonu, rozhodla verejne demonštrovať svoje geopolitické svaly na potlačenie vlny demokratických povstaní v regióne. Zašla pritom tak ďaleko, že obvinila svojho dlhoročného perzského protivníka, Irán, z podnecovania týchto nepokojov v arabskom svete. Preto aj saudská armáda vpadla k svojmu strategickému susedovi, do Bahrajnu, aby zabránila pádu režimu vedeného sunitskou menšinou v prospech šiitskej väčšinovej populácie.

Irán, pre zmenu, spravil čo mohol, aby prehlušil mantru islamského obrodenia v arabskom svete až do okamihu, kedy nepokoje zasiahli Sýriu, dlhoročného a jediného arabského spojenca krajiny. Po tom, čo sa aj Sýria stala terčom stupňujúcich sa arabských nepokojov, Teherán to začal vnímať tak, že jeho strategické imperatívy sú ohrozené a obával sa bumerangu protestov na domácej pôde. Preto tá logistika, spravodajstvo a kybernetické útoky smerom z Teheránu do Damašku.

Jemen je krajinou, ktorá má v tomto stále sa vyvíjajúcom regióne pre arabský svet, rovnako ako aj pre svetové hospodárstvo, veľký význam.Geopolitický význam štátu s 24 miliónmi obyvateľmi, ktorý je veľmi chudobný z dôvodu akútne zlej správy, korupcie a nízkeho výskytu prírodných zdrojov, spočíva v tom, že je situovaný na najjužnejšom okraji Arabského polostrova a pri severovýchodnej Afrike. Úžina Bab Al-Mandi (Brána smútku) v Jemene je jednou z najstrategickejších obchodných ciest na svete, cez ktorú denne na medzinárodné trhy prúdi 3,5 milióna barelov ropy. Bab Al- Mandib zároveň spája Červené more s Adenským zálivom. Jemen je tak kľúčový pre svetové dodávky ropy, čo znamená, že vnútorná nestabilita by ich mohla ohroziť a donútiť ropné tankery smerujúce na Západ, aby sa vydali nesmierne drahou obkľukou cez južný cíp Afriky.

Príchod prodemokratického hnutia a jeho následné násilné potlačenie dnes už dysfunkčným režimom prezidenta Saleha, vyvolalo regionálne, ale aj medzinárodné chvenie. Medzinárodné obavy vyvstali z rizika, že by mohla krajina opäť skĺznuť do občianskej vojny podobnej tej, ktorú zažila v roku 1994. Ide o situáciu, ktorá by mohla poskytnúť živnú pôdu pre Al Kájdu na destabilizáciu regióny a dodávok ropy. Na druhej strane, regionálne obavy sú formované najmä všadeprítomným saudským vplyvom v jemenskom politickom, hospodárskom a sociálnom usporiadaní. Saudovia tradične vnímali Jemen ako protektorát, ktorého republikový štýl vládnutia (hoci mizerný v praxi) by mohol predstavovať hrozbu pre saudskoarabské kráľovské usporiadanie. Režim prezidenta Abdullaha Saleha bol viac ako 30 rokov pod patronátom Saudov a dostávalo sa mu hospodárskej a vojenskej podpory z Rijádu.

Pokračovanie textu a jeho znenie v anglickom jazyku si môžete pozrieť na tejto linke.