Peklo v Gaze: Prečo musí EÚ zmeniť svoju politiku

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

CEPS, logo

Podľa autorov plán „poraziť Hamas“ v Gaze a viesť mierové rokovania len s Fatahom, ktorý kontroluje Západný breh, situáciu len zhoršil. Ako píšu, táto stratégia, ktorú má Izrael, podporovala ju Bushova administratíva a mnohé z európskych vlád, šancu na udržateľný mier znižuje. „Peklo v Gaze“, ktorého sme svedkami je podľa autorov „vyvrcholením tejto chybnej stratégie“.  

Hamas musí byť súčasťou akéhokoľvek pokusu vyriešiť krízu, tvrdia autori. „Ak [EÚ] nezapojí [Hamas], nemôže dúfať v to, že pozitívne ovplyvní známy rozkol v rámci vedenia Hamasu, ktorý vyplával na povrch počas posledného roka“, tvrdia. Naopak, ignorovaním Hamasu Európa posilňuje jeho radikálne krídlo.

Okrem toho EÚ pumpuje svoju pomoc Palestínskym územiam tak, že úmyselne „obchádza demokraticky zvolený Hamas a posilňujú nezvolený Fatah na Západnom brehu“, tvrdí analýza CEPS. Tým znižuje chuť Palestínčanov na národné zmierenie.

Ako alternatívu navrhujú autori, aby dodávky pomoci z EÚ “namiesto toho, aby otvorene preferovať tých, ktorých označil za nápomocných umiernených, rešpektovali palestínsku demokraciu”.

EÚ by sa mala podľa správy venovať aj komplikovaným otázkam ako „obchod medzi Palestínou a EÚ“ a mala by „posilniť transportné, obchodné a infraštruktúrne spojenie medzi Izraelom, Palestínskymi územiami a úniou“.

Únia by tiež mala “vážne prehodnotiť svoje bilaterálne vzťahy s Izraelom“, tvrdí analýza CEPS. Autori vyjadrujú ľútosť nad tým, že EÚ „nikdy nesankcionovala Izrael za jeho nelegálne akcie na okupovaných územiach a ani sa nepokúsila  zaviesť pozitívnu kondicionalitu aby primäla Izrael zmeniť jeho správanie sa na teritóriách v duchu Asociačnej dohody, Akčného plánu atd”.


Celú analýzu nájdete na tejto linke