Píše Frans Timmermans: Bielorusi prežívajú zlý sen, musíme ich podporiť ešte viac

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Frans Timmermans, výkonný podpredseda Európskej komisie. [EPA-EFE/Oliver Hoslet]

Hoci EÚ koná správne, keď zavádza voči režimu v Minsku sankcie, robiť musí ešte viac. Členské štáty by mali odbremeniť bieloruských susedov a prerozdeliť si záťaž, ktorý vyplýva z toho, že ležia za hranicami diktátorského režimu, píše podpredseda Európskej komisie.

Frans Timmermans je výkonným podpredsedom Európskej komisie.

Za normálnych okolností trvá let z Bruselu do európskej krajiny, ktorú ovládajú násilníci, len dve hodiny. V tejto krajine boli voľby tak násilne a hanebne zmanipulované, že o výhre diktátora nedokáže ľudí presvedčiť už žiadna štátna propaganda. Stovky ľudí, ktorí pokojne protestovali, uväznili, pričom im hrozí mučenie, zdrogovanie, a pri najhoršom aj poprava.

Predstavitelia tejto krajiny násilne odklonili let lietadla, ktoré letelo z jedného hlavného mesta Únie do druhého. Ochotne vystavili občanov EÚ nebezpečenstvu len preto, aby sa zmocnili dvoch mladých a legálnych rezidentov členskej krajiny EÚ, a to z dôvodu, že mali tú drzosť vystúpiť proti nelegitímnemu režimu a jeho zločinom.

Reakcia Únie na tento škandál bola jednotná, rýchla a jasná. Čoskoro budú navyše nasledovať aj nové sankcie, ktoré musíme zaviesť. Na takúto úroveň násilia môžeme odpovedať iba rázne, a to hlavne ak ohrozuje občanov Únie a majú priamy dopad na záujmy a bezpečnosť členských štátov.

Únia zavedie voči Minsku nové sankcie. Letecký incident považuje za štátny terorizmus

Krajiny EÚ zavedú voči Bielorusku rad nových opatrenú, ktoré budú odpoveďou na odklon civilného lietadla a zadržanie novinára. Bieloruským leteckým spoločnostiam napríklad plánujú zakázať lietať vo vzdušnom priestore EÚ, či pristávať na európskych letiskách.

Lukašenka inšpirujú najtemnejšie dni Sovietskeho zväzu

Najviac postihnutou krajinou je zatiaľ Litva. Nielen preto, lebo susedí s Bieloruskom, ale aj preto, že v priebehu posledných rokov sa stala útočiskom pre Bielorusov, ktorí utekajú za slobodou. Litovčania sú obzvlášť citliví na utláčanie zo strany Lukašenka a jemu podobných, pretože im to pripomína časy, kedy počas sovietskej okupácie sami trpeli.

Kriminálny spôsob, akým boli Roman Protasevich a Sofia Sapega unesení a hanebný spôsob, akým bol Protasevich donútený k falošnej spovedi v televízii, pripomínajú najtemnejšie dni Sovietskeho zväzu. Aby eliminoval disidentov, šéf KGB Yuri Andropov vtedy zdokonalili systém represií.

Ide o neistých a bojazlivých mužov, ktorí vedia, že ich vláda je labilná a bez úplnej kontroly by nebola možná. Jej súčasťou sú falošné súdne procesy, nepravdivé priznania, nútené drogovanie, spoločenské ostrakizovanie, vyhrážky rodinám a blízkym, uväznenie v psychiatrických zariadeniach aj tábory nútenej práce.

Všetko toto bolo súčasťou Andropovových metód a Lukašenko ich verne nasleduje. Cieľ je jasný: vyvolať strach v spoločnosti cez politické, morálne a psychologické zlikvidovanie tých, ktorí mali tú odvahu vystúpiť proti režimu. Nikdy ich nestačí len uväzniť, či jednoducho zabiť. Musia byť zlomení tak, aby všetci videli, že nie sú ani hrdinovia, ani martýri.

Kvôli väzbe stovky ľudí sa ďalších tisíc začne báť o to, či nie sú ďalší na rade. Milióny čakajú, koľko biedy na nich spadne ešte predtým, ako režim skolabuje. Bielorusi prežívajú zlý sen.

Skutočnosť, že sa to deje pred našimi dverami, je nepríjemná o to viac, že režim v Bielorusku chce vzbudiť strach aj u ľudí, ktorí opustili krajinu a utiekli do Európskej únie. Jedná sa o našich susedov, kolegov aj o študentov na našich univerzitách. Veľa z nich má len niečo cez 20 rokov. Predstavte si, čo to musí znamenať žiť v exile a báť sa, že režim si po vás môže prísť.

Únia musí robiť ešte viac

Európska únia a jej členské štáty robia správne, keď zavádzajú prísne sankcie. Musíme toho ale urobiť viac. Mali by sme začať tým, že si rozdelíme záťaž, ktorú musí znášať Litva a ostatné krajiny, ktoré susedia s Bieloruskom.

Je potrebné vytvoriť a zafinancovať štruktúry psychologickej pomoci pre tých, ktorí ju potrebujú. Univerzity v EÚ by mali poskytnúť plné štipendiá pre študentov z Bieloruska a spoločnosti by im mali sprístupniť pracovné ponuky a stáže.

Moskva varuje Brusel a Washington pred uvalením sankcií na Bielorusko

Rusko odmieta pokusy o nátlak voči Minsku. Únia však prízvukuje, že podporuje bieloruský ľud a sankcie by mali smerovať na konkrétne osoby, zodpovedné za tvrdé zásahy voči demonštrantom.

EÚ by mala byť všade tam, kde je to potrebné, prispôsobiť program Erasmus a poskytnúť priestor a podporu študentom v Bielorusku. Vedci v EÚ, výskumné ústavy, či inštitúcie vyššieho vzdelávania by mali zintenzívniť spoluprácu všade tam, kde to je možné. Podporiť by sme mali nezávislé (tradičné a moderné) média. Média v EÚ by mali zvážiť vziať si svojich bieloruských kolegov pod svoje krídla.

Toto je moment pravdy pre nás všetkých. Podpora tých, ktorí sa stavajú proti utláčaniu, je správna. Sme totiž presvedčení, že každý by mal mať nárok žiť v slobode. Je to ale správne aj preto, lebo vieme, že keď sa nepostavíme za to, čomu veríme, riskujeme, že nestabilita a nespravodlivosť, teda súčasti stratégie diktátora, preváži.

Ak to urobíme pre nich, v konečnom dôsledku to urobíme aj pre seba a pre všetko, čo v našej Únii považujeme za samozrejmé.