Posledné hranice slušnosti

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Ian Buruma je profesor. Na Bard College vyučuje predmety Demokracia a Ľudské práva. Jeho najnovšou knihou je Skrotenie bohov: Náboženstvo a demokracia na troch kontinentoch.

Toto vysťahovanie je ponižujúce, niekedy prebieha násilne a desí ďalšie palestínske rodiny, ktorým hrozí, že tiež prídu o domov. Ako prví zorganizovali protest pod názvom „Hnutie solidarity zo Šajch Džarráh“ izraelskí študenti. Naledovali ich okrem iného renomovaní profesori, slávni spisovatelia a jeden bývalý generálny prokurátor.

Izraelská polícia spočiatku nasadzovala proti demonštrantom silu, hoci podobné demonštrácie sú v Izraeli úplne legálne. To sa stretlo s tak negatívnou publicitou, že polícia ustúpila, stále však blokovala cestu vedúcu k novým osadám. Demonštranti nemôžu robiť nič iné len držať vo vzduchu transparenty, bubnovať na bubny, skandovať heslá a prejavovať solidaritu už samotnou účasťou.

Pozadie vysťahovania nie je úplne jednoznačné. Niektorí Židia skutočne v tejto oblasti žili, kým ich v roku 1948 vystrnadila vojna o nezávislosť Izraela. Ďaleko viac Palestínčanov bolo v rovnakom čase odsunutých z rôznych štvrtí v západnom Jeruzaleme a našlo nový domov v oblastiach ako Šajch Džarráh, ktoré pripadlo pod jordánsku samosprávu, predtým ako Izraelci v roku 1967 získali východný Jeruzalem späť.

Židia týchto ľudí v podstate nechávajú na pokoji. To sa zmenilo pred niekoľkými rokmi, kedy si Izraelci začali klásť nároky na pozemky, o ktoré prišli v roku 1948. Palestínci, ktorí by chceli vznášať podobné nároky pozemky v západnom Jeruzaleme to však vykonať nemôžu. Keďže sa po roku 1948 usídlili na „nepriateľských územiach“, akým bol vtedy jordánsky Šajch Džarráh, izraelské zákony im znemožňujú vymáhať stratené pozemky späť.

Niektoré arabské pozemky v Jeruzaleme nakupujú židovskí podnikatelia alebo organizácie. Iné si však jednoducho privlastňujú. Niekedy pritom predložia dokumenty siahajúce až do obdobia Osmanskej ríše, ich pravosť a pôvod bývajú často predmetom pochybností. V každom prípade- a v Izraeli sa to deje veľmi často- sa Palestínčanom dostáva nespravodlivého zaobchádzania.


Skrátené znenie príspevku uverejňujeme v spolupráci s Project Syndicate. Jeho úplné znenie v českom jazyku nájdete na tomto odkaze.