Smrť Bin Ládina: európska perspektíva

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Doktor Angreas Geigner je výkonným partnerom najväčšej európskej právnickej firmy Albert & Geiger v Bruseli.

„Keď prezident Spojených štátov amerických, Obama, oznámil, že špeciálna jednotka americkej armády zabila Usámu Bin Ládina, reakcie naprieč Európou boli podobné. Lídri európskych inštitúcií v Bruseli a hlavy členských štátov Európskej únie v hlavných mestách vyjadrili úľavu, že jeden z najnebezpečnejších teroristov posledných desaťročí už nie je hrozbou.

Potom sa niečo stalo. Na jednej tlačovej konferencii nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že „je šťastná, že Bin Ládina zabili“. Toto vyvolalo okamžitú diskusiu v médiách, čo prinútilo Merkelovú stiahnuť svoje vyjadrenie, a nahradiť ho slovami, že to čo chcela povedať bolo, že je šťastná, že nebezpečenstvo sa už pominulo, nie že je šťastná zo smrti Bin Ládina a z toho, že ho zabili americké jednotky.

Tak kde je potom problém? Jeden by sa našiel. V skutočnosti sú dokonca až dva. V prvom rade je otázne, či môže byť človek vyznávajúci kresťanstvo šťastný zo smrti hocijakej ľudskej bytosti. A v druhom rade, je nejaká vláda vôbec oprávnená eliminovať ľudskú bytosť chladnokrvnou vraždou?

V závislosti od politickej pozície, niekto môže tvrdiť, že Európania sú slabosi. Alebo že Američania nie sú takí európski ako si myslia a v podstate sú to len kovboji bez pravidiel a zákonov. Ale ak sa pozrieme na vec dôkladnejšie, zistíme, že je tam toho viac.

Demokratický štát je viazaný pravidlami zákonov a medzinárodnými zákonmi. Jedným zo základných princípov takého štátu je, že sa neponíži na úroveň svojich nepriateľov. Ak sa tak stane, taký štát stráca svoje demokratické hodnoty a spoľahlivosť. V krátkom čase právny princíp zanikne. A štát sám o sebe v dôsledku toho zanikne tiež. 

V správne fungujúcom právnom štáte mal byť Bin Ládin uväznený a postavený pred americký súd, alebo ešte lepšie, pred medzinárodný súd v Haagu. Ale Bin Ládina zastrelili. Nebol zabitý neúmyselne, ani zabitý v sebaobrane. Bola to cielená streľba nariadená vládou. Bez akéhokoľvek súdneho procesu a odsúdenia. Toto bola vražda a zároveň aj porušenie medzinárodných zákonov.

Samozrejme Izrael takto robí stále: vysiela Mosad aby zabil svojich politických nepriateľov alebo teroristov. Toto je samozrejme v každom smere ilegálne a neprijateľné. Ale Izrael nie je svetová mocnosť. USA sú. Čo sa teda stane ak sa Amerika začala takto správať? A čo ak budú nasledovať aj ostatní?

Toto nás prináša k druhému problému, ktorý vyvíja ten tlak na Merkelovú. Náboženstvo. Na základe čoho môžu západné demokracie žiadať od Číny, aby rešpektovala ľudské práva, žiadať od afrických diktátorov aby nezabíjali svojich protivníkov a žiadať od islamských krajín, aby nepresadzovali krutú šaríu v modernom svete, ak v tom istom čase západné demokracie žijú podľa krutých princípov Starého zákona? Žiadať „oko za oko“ a zároveň vyhlasovať, že žijú podľa kresťanského prikázania šíriť lásku, ktoré je zapísané v Novom zákone?

Amerika je hrdá na svoje demokratické princípy a na svoju vieru v Boha. Zabitie Bin Ládina porušilo obe. Toto nie je cesta k úspechu, Amerika. Európania vedia o čom hovoria: táto cesta nás priviedla k dvom svetovým vojnám.“