Teherán spája ideológiu a pragmatizmus

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

ssve, spoločnosť pre strednú a východnú európu

Napriek tvrdeniam obsiahnutým v tejto správe USA, Izrael, americkí spojenci na Blízkom východe, ale napríklad aj Francúzsko, stále trvajú na tom, že Irán patriaci spolu so Sýriou, Líbyou a KĽDR medzi tzv. Rouge states či darebácke štáty, je hrozbou pre globálnu bezpečnosť. A to z nasledujúcich troch dôvodov: po prvé preto, že sa netají zámerom „vymazať Izrael z mapy” (2). Druhým dôvodom je mu často pripisovaná zodpovednosť za podnecovanie náboženských nepokojov a občianskej vojny v susednom Iraku a tretím proklamovaná podpora teroristických organizácií na Blízkom a Strednom východe.

Vyhlásenia iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda na adresu Izraela sú všeobecne známe. Čo však ďalšie dva uvedené „dôvody” – sú len vykonštruovanou propagandou ako svojho času iracké chemické zbrane, alebo nepopierateľným faktom? Je Irán štátom sponzorujúcim terorizmus, alebo len legitímne a pochopiteľne podporuje „spriatelené” šíitské frakcie v okolitých štátoch?

Väčšina z vyše 60 miliónov iránskeho obyvateľstva je moslimského vierovyznania. Približne 90 % z nich sa hlási k šíitskéj vetve islamu, len 6-8 % k sunnitskej a zvyšok tvoria nemoslimské náboženstvá, najmä zoroastrizmus, kresťanstvo a judaizmus. Islam v Iráne však nemal vždy také dôležité postavenie, ako je to v súčasnosti.  Dnešný názov Iránu, ktorý v preklade znamená Zem Árijcov, sa odvodzuje od indoeurópskych árijských kmeňov, ktoré na územie Prednej Ázie prišli niekedy okolo roku 1500 pred n.l. Jeho história však siaha ešte ďalej, až do tretieho tisícročia pred n.l., do dôb Perzskej ríše.