Tlač bez zásad

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Naomi Wolf je politická aktivistka a sociálna kritička, ktorej posledná kniha nesie názov Dajte mi slobodu: Príručka pre amerických revolucionárov.

Tam, uprostred diskusie o pokračujúcom zverejňovaní utajených depeší amerického ministerstva zahraničných vecí zo strany WikiLeaks a počas toho ako vlády hrozia Assangeovi jeho vydaním a trestným stíhaním, sa rešpektovaní americkí novinári ženú za titulkou. Čakalo by sa, že vedúce úvodníky The New York Times, The Wall Street Journal a USA Today, nehovoriac o všetkých televíznych kanáloch, budú hájiť právo WikiLeaks na publikovanie. Namiesto toho všetko, čo sme počuli, je rozpačité, ohlušujúce a dychberúco pokrytecké ticho- alebo horšie.

Väčšina amerických novinárov úplne rozumie, že Assange nezískal utajený materiál nelegálne, trestnoprávne zodpovednou je ten, kto prepustil materiály stránke. Nie je ekvivalentom Daniela Ellsberga, ktorý v roku 1971 nelegálne zverejnil Pentagon Papers, americkú tajnú vojenskú históriu vojny vo Vietname; skôr sa podobá na New York Times, ktoré urobili odvážne a správne rozhodnutie publikovať tieto materiály.

Navyše, americkí novinári vedia veľmi dobre, že oni tiež neustále narábajú s utajenými materiálmi- vskutku, mnohí prominentní americkí reportéri si vybudovali lukratívne kariéry tým, že robili presne to, čo robí Assange. Na každej večernej párty v mediálnych kruhoch v New Yorku, či vo Washingtone sú prítomní novinári, ktorí veselo predvádzajú svojim potenciálnym zamestnávateľom svoje tovary, či si medzi sebou vymienajú službičky tým, že si odhaľujú utajené informácie.

Na CNN nedávno nasledovala dlhá pauza, keď som sa spýtala právneho analytika Jeffreyho Toobina- ktorý volal po zatknutí Assangea- či skutočne nikdy neposkytol utajenú informáciu. To je napokon to, čo seriózni novinári robia: ich prácou je zistiť, čo predstavitelia vlády nechcú, aby uniklo na verejnosť.

Americkí novinári tiež vedia, že vlády utajujú informácie najmä, aby sa vyhli zahanbeniu, či preto, že je to výhodné skôr než z dôvodu, že ide o úprimné obavy z ohrozenia národnej bezpečnosti. Mnohé z bestsellerov reportéra Washington Post Boba Woodwarda, ktoré z neho spravili najlepšie plateného printového novinára Ameriky, sú založené na utajených informáciách.


Skrátené znenie príspevku uverejňujeme v spolupráci s Project Syndicate. Jeho úplné znenie v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.