Víťazi a porazení v novej geopolitike

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

centre for european reform, cer

„Globálna hospodárska kríza a nástup Baracka Obamu transformujú geopolitický priestor“, píše riaditeľ popredného bruselského think-tanku.

Podľa neho mnohí ľudia v v Európe a Ázii očakávajú relatívny pokles moci USA, „čiastočne preto, že je z krízy vinený ich model kapitalizmu“. Okrem toho, „nakoľko čínska a indická ekonomika prechádzajú cez globálnu krízu s pomerne vysokými mierami rastu, tvrdia, že sa moc presúva do Ázie“.

Grant však tieto argumenty nepovažuje za presvedčivé: „Viacero faktorov pravdepodobne podporí mäkkú moc USA“. V analýze ponúka tri dôvody:

  • USA pravdepodobne povedú svet z recesie.
  • Silné zapájanie sa federálnej vlády do ekonomiky ostatným krajinám ukazuje, že „americký model kapitalizmu“ už nie je tak odlišný.
  • Obamov nový prístup k ekonomike vyvoláva pozitívne reakcie.

Podľa Granta z toho vyplýva, že spoločný rast vplyvu USA a Číny je pravdepodobnejším scenárom, než presun moci do Ázie.

„Recesia neposilní moc a prestíž Európy. Európske uzdravovanie vyzerá byť veľmi pomalé… a z dlhodobého hľadiska sa (Európania) môžu obávať schopnosti krajín južnej Európy, trpiacich klesajúcou konkurencieschopnosťou, ostať v eurozóne.“ Príkladom je podľa neho Grécko.

„Proces rozširovania EÚ v podstate zastal, a neistota ohľadom osudu Lisabonskej zmluvy znamená, že Únia ostáva zameraná na svoje inštitúcie.“

„Ďalším dôvodom, prečo môže kríza posilniť relatívnu silu USA, je, že krajiny, s ktorými majú najviac problémov (teda Rusko, Irán a Venezuela) sú na tom mimoriadne zle“, tvrdí Grant.

„Jedným z prínosov recesie bude pravdepodobne globálne riadenie. G20 sa vytvára ako užitočná inštitúcia, s väčšou legitimitou než G8.“

„Jedným z negatívnych výsledkov je, že obmedzenie medzinárodných kapitálových tokov poškodí najviac najchudobnejšie krajiny sveta.“

Grant však zároveň upozorňuje, že ak si chce Západ zachovať vplyv, musí zmeniť odkaz, ktorý komunikuje zvyšku sveta. „Dôraz na demokraciu, ľudské práva a dereguláciu už nie je v mnohých častiach sveta tak presvedčivý. Nová narácia by nemala zabúdať na slobodu, no musí sa zamerať na sociálnu spravodlivosť a bezpečnosť, ako vo vnútri krajín, tak medzi nimi.“


Celú analýzu v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.