Vzbura čínskej twittujúcej triedy

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Hu Yong je profesorom internetových štúdií na Škole žurnalizmu a komunikácií v rámci Pekingskej univerzity.


Len málo hlasov v médiách pevninskej Číny však o Liuho Nobelovej cene diskutuje. Vládne oddelenie propagandy najväčším médiám prikázalo, aby túto novinku nešírili medzi bežné obyvateľstvo tým, že na ne uvalilo prísnu cenzúru. V skutočnosti nepadla na vysoko sledovaných domácich správach o siedmej hodine večer na CCTV v deň jeho ocenenia o Liuovi ani zmienka.

Napriek tomuto výpadku v médiách čínska blogosféra a mikroblogy po oznámení, že sa Liu stal víťazom, explodovali. Napríklad na mikroblogovej stránke Sina používali blogeri obrázky, eufemizmy a anglické, či tradičné čínske znaky, aby sa vyhli cenzúre.

Mikroblogovalie v štýle Twitteru je v Číne mimoriadne populárne. Twitter.com bol minulý rok oficiálne zablokovaný v súvislosti s 20. výročím zásahu na námestí Nebeského pokoja a nepokojmi v Sin- ťianhu v to leto. Krátko nato bol zatvorený aj jeho najznámejší čínsky klon Fanfou.com, vďaka čomu sa ocitlo milión registrovaných používateľov „bez domova“. Napriek tomu, že prístup na Twitter je v Číne možný len cez proxy servery, v čínskom internetovom živote zohráva naďalej životne dôležitú úlohu vďaka svojej schopnosti spojiť rôzne nové zdroje a sociálnych aktivistov.

Vskutku, Twitter je jediným miestom, kde môžu ľudia voľne hovoriť o Liuho Nobelovej cene. Vyhľadávanie hesla “#Liuxiaobo” ukazuje, že za minútu vyskočia stovky relevantných odkazov.

Twitter sa vo všeobecnejšej rovine stal mocným nástrojom čínskych občanov, keďže tí zohrávajú v rastúcej miere úlohu pri informovaní o miestnych udalostiach vo svojich komunitách. Sociálna revolúcia, ktorú prinieslo mikroblogovanie, by mohla byť ešte dôležitejšia ako komunikačná revolúcia. Naozaj, čínski používatelia Twitteru vo svete vedú v tom, že ho využívajú na všetko od sociálneho odboja, občianskeho vyšetrovania a monitorovania názoru verejnosti až po vytváranie čiernej satiry, „organizovanie bez organizácie“ hnutia proti spopolňovaniu v Guangdongu a posielanie pohľadníc väzňom svedomia.  …


Skrátené znenie príspevku uverejňujeme v spolupráci s Project Syndicate. Jeho úplné znenie v anglickom jazyku nájdete na tomto odkaze.