Wikileaks, tajomstvá, a lži

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Simon Chesterman je profesor práva a riaditeľ singapurského programu NYU School of Law na Národnej univerzite v Singapure.

Pod povrchom týchto rozmanitých a často banálnych kúskov informácií- nikoho nemalo prekvapovať, že Američania pokladali talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho za „márnivého“ alebo že im prezident Zimbabwe Robert Mugabe pripadal ako „pomätený starec“- sa skrýva širšia otázka, či by mali mať vlády možnosť držať niečo v tajnosti.

Zakladateľ serveru WikiLeaks Lulian Assange tvrdí, že odpoveď je záporná a že väčšia transparentnosť „vytvára lepšiu spoločnosť pre všetkých ľudí“. To vyvoláva otázku, prečo vlády vôbec niečo držia v tajnosti a či sú ich dôvody opodstatnené.

Úlohou udržovať štátne tajomstvo bývajú často poverované spravodajské služby, ktoré majú sklon sa zameriavať na ochranu troch typov informácií.

Prvým typom sú ich vlastné zdroje a metódy, ktoré je potrebné zabezpečiť ak majú ostať efektívnymi pre zber údajov. Keď napríklad denník Washington Times priniesol v roku 1998 správu, že Národná bezpečnostná agentúra dokáže monitorovať satelitný telefón Usámu bin Ládina, prestal ho bin Ládin používať.

Po druhé by sa mali tajiť totožnosti a aktivity pracovníkov danej služby, aby mohli vykonávať svoju prácu a mali zaistenú bezpečnosť. Po júlovom zverejnení desiatok tisícov dokumentov o vojne v Afganistane serverom WikiLeaks hovorca Talibanu britským novinárom povedal, že táto organizácia „správu študuje“ s cieľom identifikovať a potrestať každého, o kom zistí, že spolupracoval s americkými jednotkami.


Skrátené znenie príspevku uverejňujeme v spolupráci s Project Syndicate. Jeho úplné znenie v českom jazyku nájdete na tomto odkaze.