Generálny riaditeľ Enelu vystúpil na pôde OSN

Komerčný obsah

V utorok (20.9.) vystúpil na pôde OSN v New Yorku generálny riaditeľ spoločnosti Enel Fulvio Conti pri príležitosti Fóra súkromného sektora, ktoré je súčasťou iniciatívy Global Compact. V príhovore hlavám štátov a vlád, výkonným riaditeľom, zástupcom občianskych organizácií a vedúcim predstaviteľom agentúr OSN a za prítomnosti generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, Fulvio Conti predstavil príspevok Skupiny Enel k veľkej výzve, ktorú spustila OSN pod názvom „Udržateľná energia pre všetkých“.

Zdôraznil, že Enel podporuje prístup k elektrine pre ľudí, ktorí ho zatiaľ stále nemajú. Spoločnosť plánuje v nasledujúcich troch rokoch sprístupniť elektrinu 2 miliónom domácností.

Odhaduje sa, že počas najbližších 30 rokoch dopyt po energii v krajinách BRICS (Brazília, India a Čína) vzrastie o 70 %, v Afrike o ďalších 30 %. „Nesmieme zabúdať, že 1,4 miliardy ľudí dnes stále vôbec nemá prístup k elektrine a ďalšie miliardy k nej nemajú permanentný prístup,“ uviedol Conti.

V snahe naplniť dopyt po elektrine by však jej výroba i distribúcia mala byť environmentálne udržateľná. Preto chce Enel poskytovať svojim 61 miliónom zákazníkov v 40 krajinách sveta čistejšiu a viac udržateľnú elektrinu.

Oddelenie pre výskum a vývoj spoločnosti Enel bude zvyšovať efektívnosť prostredníctvom projektov z tradičných i obnoviteľných zdrojov energie ako je projekt solárno-termodynamickej elektrárne „Archimede“, malých vodných a veterných elektrární, hybridných systémov kombinujúcich rôzne technológie (geotermálnej s fotovoltickou) a projektu „Diamante“, ktorý kombinuje výrobu zo slnka a jej skladovanie vo forme vodíka počas noci.

Niekoľko ďalších iniciatív Enelu bolo zameraných na izolované komunity v regiónoch ako Maghreb a Latinská Amerika a sprístupnili elektrinu viac ako miliónu domácností.

„Ako člen iniciatívy Global Compact LEAD sme dnes prijali záväzok s názvom Sprístupnenie elektriny (ENabling ELectricity) v snahe zdvojnásobiť toto číslo v nadchádzajúcich troch rokoch. Ako dokazuje naša skúsenosť, len efektívna spolupráca medzinárodných organizácií ako je OSN, vládnych politík a súkromných spoločností dokáže priniesť mimoriadne výsledky, nepredstaviteľné pre niekoľkými rokmi,“ uzavrel Fulvio Conti.