Česká analytička v štruktúrach Únie končí po tom, ako upozornila na európsku autocenzúru voči Číne

Európska komisia v apríli ustúpila čínskemu tlaku a zjemnila svoju správu o dezinformáciách. Keď česká analytička o neprimeranom kroku Bruselu informovala svojich kolegov, úrad šéfa európskej diplomacie ju z postu stiahol.

V záveroch správy eurokomisie o dezinformáciách v Únii sa objavili aj priame obvinenia Ruska a Číny z rozširovania falošných správ. Podľa jej autorov čínska dezinformačná kampaň a aktivity čínskych ambasád v Európe majú negatívny vplyv na Európanov a v prípade, ak nebudú zastavené, odporúčali dokonca prehodnotiť organizovanie plánovaného summitu EÚ – Čína. Po intervencii Pekingu mali na odporúčanie svojich nariadených v Bruseli autori správy závery preformulovať.

Česká analytička reagovala na zmeny hlasnou internou kritikou a upozornením o vytváraní „nebezpečného precedensu”. Teraz v Bruseli, na oddelení East StratCom, končí. O prípade píše týždenník Respekt.

Únia odmieta, že by na ňu pri správe o dezinformáciách o koronavíruse tlačil Peking

Podľa zdrojov The New York Times sa úradníci a diplomati sťažovali, že po tlaku Číny Brusel zjemnil kritiku komunistického režimu v súvislosti s pandémiou.