Litva otvorí na hraniciach s Bieloruskom tábor pre migrantov

Krátka správa.

Litva oznámila, že otvorí nový tábor pre migrantov, prichádzajúcich zo susedného Bieloruska. Podľa miestnej vlády zneužíva Minsk utečencov a tlačí tak na EÚ.

Tábor v Dieveniškés s kapacitou 500 osôb plánujú rozšíriť o stany a iné formy prechodného bývania, oznámila v pondelok (12. júla) litovská ministerka vnútra Agné Bilotaité po zasadnutí vlády týkajúcom sa krízy na hraniciach s Bieloruskom.

Odľahlá poloha vo výbežku krajiny, kde sa tábor nachádza, je z troch strán obklopená územím Bieloruska. Hlavné zadržiavacie stredisko pre migrantov v meste Pabradé je momentálne plné a migranti preto obývajú lokality rozptýlené v okolí hraníc.

Tento rok prekročilo nelegálne litovské hranice z Bieloruska približne 1676 migrantov, vrátane 1057 v priebehu júla, uvádza litovská pohraničná stráž. Zhruba polovicu z nich tvoria irackí občania.

Litva tvrdí, že Minsk využíva migrantov, aby vyvinul tlak na EÚ. Má ísť o odvetu za sériu sankcií, ktoré EÚ zaviedla voči Bielorusku od sporných prezidentských volieb z augusta 2020. Krajina preto minulý týždeň spustila výstavbu bariéry, zabraňujúcej vstupu migrantom na svoje územie. (TASR)