Slovenskí europoslanci odsudzujú povolebné násilie v Bielorusku

Na dianie v Bielorusku, ktoré nasledovalo po nedeľňajších prezidentských voľbách v Bielorusku, zareagovali v pondelok aj viacerí slovenskí europoslanci. Informuje o tom TASR.

Poslanec Európskeho parlamentu (EP) Michal Šimečka (Renew/PS) odovzdal v pondelok protestný list na veľvyslanectve Bieloruskej republiky v Bratislave, ktorý sa týkal potlačenia občianskych protestov v Bielorusku. V liste pre veľvyslanca odsúdil krvavé potlačenie pokojných občianskych protestov v tejto krajine. Šimečka upozornil, že pokračujúce represie zo strany vládneho režimu môžu ohroziť spoluprácu EÚ a Bieloruska v rámci politiky európskeho partnerstva.

Poslanec Ivan Štefanec (KDH, EPP) skonštatoval, že Alexander Lukašenko dobre vie, že sa pri moci už dlho neudrží a tak siaha po zúfalých riešeniach. “EÚ nemôže v tejto situácii mlčať a musí diktátorovi Lukašenkovi jasne ukázať, že takéto konanie nie je akceptovateľné,” uviedol Štefanec.

Aj podľa slov europoslanca Vladimíra Bilčíka (SPOLU-OD, EPP) je očividné, že Lukašenko prišiel o podstatnú časť verejnej podpory, o ktorú sa opieral v minulosti. Podľa neho “je na nás, aby sme pomohli občanom Bieloruska tak ako nám mnohí Európania pomohli v čase, keď sme sa v deväťdesiatych rokoch usilovali o modernú a slobodnú budúcnosť pre ľudí na Slovensku.”