V praxi medzi Washingtonom a Bruselom problémy nie sú, hovoria experti

Voľby do amerického kongresu v polovici volebného obdobia prezidenta najviac prekvapili tým, že dopadli tak, ako sa očakávalo. Prekvapení, najmä na medzinárodnej scéne, ale bude kvôli ich výsledkom najbližšie dva roky pravdepodobne veľa.

Európska únia bude podľa poslanca Európskeho parlamentu Eduarda Kukana Američanom vždy hovoriť, že ich „považujeme za našich spojencov“, a to aj „keď to nebudú chcieť počúvať“.

Podľa Jana Surotchaka, raditeľa pre Strednú Európu z Medzinárodného republikánskeho inštitútu je politika Spojených štátov v regióne jasná. „Nemyslím si, že Američania sú zásadne izolacionistickí, spoločnou črtou Demokratov a Republikánov je záujem o silnú pozíciu Spojených štátov vo svete, ale tiež chcú vidieť, že táto pozícia je úspešná,“ uviedol Surotchak.

Výsledky amerických volieb majú pre Úniu horkastú príchuť

Demokrati si polepšili v Snemovni, republikáni zas v Senáte. Najbližšie dva roky s prezidentom Trumpom vo funkcii sa Európa bude môcť spoliehať minimálne na lepšiu kontrolu jeho politiky v Snemovni. Prechodnejší Senát mu ale umožní sústrediť sa na zahraničnú politiku.

Eduard Kukan tvrdí, že liekom na zlepšenie americko-európskej spolupráce bude vzájomné porozumenie a počúvanie.

„Spolupráca v niektorých oblastiach stále pokračuje a sú v tom aj dobré výsledky,“ pripomína slovenský europoslanec.