Francúzsky analytik: Je lepšie spolupracovať s Ruskom ako ho nechať Číne

Vladimir Putin (v popredí) a Emmanuel Macron na letnom sídle francúzskeho prezidenta v Brégançone. [EPA-EFE/Sputnik/Kremlin Pool/Alexei Druzhinin]

Aj pre Emmanuela Macrona je podmienkou zblíženia s Ruskom mier na Ukrajine, reaguje na prezidentov prejav pred veľvyslancami FLORENT PARMENTIER.

Florent Parmentier je francúzskym politológom a expertom na východnú Európu. Pôsobí na parížskej vysokej škole Sciences Po ako vedúci Laboratória pre politické inovácie.

Emmanuel Macron na porade francúzskych veľvyslancov na konci augusta oznámil, že chce vybudovať v Európe „novú architektúru dôvery“ s Moskvou. Ako sa môže táto rétorika prejaviť v krokoch francúzskej diplomacie voči Rusku a v rámci Európskej únie?

Emmanuel Macron si želá vyjsť zo slepej uličky, v ktorej sa dnes nachádzame v Európe. Neexistujú realistické perspektívy pre zníženie napätia. To je negatívne pre Rusko, ale aj pre Európanov na rozličných úrovniach. Je lepšie spolupracovať s komplikovaným Ruskom ako ho nechať sekundovať Číne. Z historických a geografických dôvodov si teda prezident Macron želá začať zbližovanie alebo skôr zníženie napätia s Ruskom.

Čínsky veľvyslanec: Snažíme sa nájsť najlepší spôsob, ako využiť centrálnu polohu Slovenska

Veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky na Slovensku LIN LIN hovorí o európskych perspektívach spoločnosti Huawei, o nedostatočnej aktivite Slovenska pri vlastnej propagácii, ale aj o nedávnom komentári o Hongkongu, ktorý vyšiel ako platený príspevok v slovenskom týždenníku a spôsobil nemalý rozruch.

Pozor však, aby sme sa nepomýlili: táto deeskalácia je podmienená a táto podmienka súvisí s mierom na Donbase. Francúzsky prezident vyslovil svoj nesúhlas s Vladimirom Putinom viackrát, a to aj v jeho prítomnosti.

Jedným z riešení môže byť aktualizácia dohody EÚ – Rusko z Petrohradu, spolupracovať vo vesmíre (návrh na konferencii francúzskych veľvyslancov), viesť dialóg o kybernetických záležitostiach… Dôvera sa buduje cez konkrétne činy. Prvé znamenie musí byť dobre viditeľné na Donbase.

Aké dôsledky môžu mať tieto kroky pre členské štáty Európskej únie v strednej a východnej Európe?

Štáty strednej a východnej Európy nemajú homogénnu víziu Ruska alebo vojny na Ukrajine, ako to ukazuje rozhodovanie o návrate práva hlasovať ruskej delegácii v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy. Poľsko sa ocitlo v rozpore so svojimi predchádzajúcimi pozíciami, ale to sa mu už deje vo vzťahu s prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý si želá návrat Ruska do G8 bez ukrajinskej podmienky, čo je oveľa laxnejšia pozícia, akú má Emmanuel Macron. V regióne si možno predstaviť oveľa väčšiu bezpečnosť, ak sa na Donbas vráti mier a ukážu sa straty oboch strán v tejto vojne. Pozor však, aby sme prejavili Ukrajine dostatočnú úroveň podpory.

Tomáš Forró: Ak Ukrajina zlyhá alebo padne, mali by sme sa začať báť

Členstvo v EÚ a NATO je pre Slovensko garanciou, no celé sa to láme na Ukrajine, hovorí v rozhovore novinár TOMÁŠ FORRÓ.

Je Macron vo svojom prístupe k Rusku odlišný od svojich predchodcov ako François Hollande, Nicolas Sarkozy a Jacques Chirac?

Emmanuel Macron sa v týchto vzťahoch prejavuje ako väčší pragmatik ako jeho predchodcovia. Nie je spontánnym zástancom Kremľa, keďže jeho predstavitelia mu nič nedarovali počas jeho vzostupu k moci. François Hollande a Vladimir Putin mali otrasné vzťahy. Nicolas Sarkozy začal svoj mandát ako veľký kritik Ruska, než mu prejavil oveľa viac náklonnosti (predaj vojenských plavidiel Mistral). U Jacquesa Chiraca nastal podobný vývoj (najskôr veľká kritika pre čečenskú vojnu, neskôr zblíženie po vojne v Iraku). Dnes, keď sa vojna na Ukrajine úplne nezastavila ani po piatich rokoch, sú historické okolnosti bezpochyby odlišné, čo vedie k prehodnoteniu situácie.