Ruský veľvyslanec pri EÚ: V Sýrii by mali byť k Rusom priateľskí všetci

Vladimir Čizov chce na konferencii o Sýrii v Bruseli ozrejmiť „falošné obvinenia". [Georgi Gotev]

Deň pred dlho pripravovanou konferenciou o budúcnosti Sýrie „Podpora budúcnosti Sýrie a regiónu“ v Bruseli poskytol ruský veľvyslanec pri Európskej únii portálu EURACTIV exkluzívny rozhovor o komplikujúcich sa vzťahoch jeho krajiny so západom.

VLADIMIR ČIZOV, kariérny diplomat, pôsobil ako námestník ministra zahraničných vecí. Veľvyslancom Ruskej federácie pri Európskej únii je od roku 2005. Na konferencii o Sýrii v Bruseli bude zastupovať svoje rodisko.

Čo bude vašim hlavným posolstvom na konferencii?

Myslím si, že je každému jasné, že raketové útoky troch západných krajín proti Sýrii, agresívny čin, nezlepšil šance na pokrok v riešení sýrskej krízy. Európska únia napriek tomu považovala za vhodné usporiadať túto druhú bruselskú konferenciu. No dosť podivuhodne sa konferencia uskutoční bez zástupcov Sýrie.

Možno, že ručiteľské štáty (Rusko, Irán a Turecko) sú v tomto smere dôležité.

Samozrejme, ručiteľské štáty sú dôležité. Dôležití budú aj predstavitelia Organizácie Spojených národov (OSN je spoluorganizátorom konferencie s EÚ, pozn. ed.) a ďalšie medzinárodné organizácie.

Hlavnou myšlienkou je mať široký pohľad na to, čo sa požaduje a čo je – pokiaľ ide o pomoc pri riešení sýrskej krízy – možné. Niektorí sa snažia situáciu zjednodušiť a pokúšajú sa vypočítať možné príspevky – koľko peňazí poskytne každá krajina alebo EÚ.

Myslím si, že je dôležitejšie mať jasnejší obraz o konečnom cieli. A tým je niečo, čo skutočne zdieľame s ostatnými: ide o zachovanie alebo presnejšie obnovenie Sýrie ako jednotnej demokratickej krajiny a odmietnutie možnosti jej rozdelenia tak, ako to niektorí naznačujú.

Prehlbovanie rusko-tureckej spolupráce sa zrkadlí v jadrovej elektrárni aj raketových systémoch

Vzťahy medzi prezidentským Bielym palácom v Ankare a Kremľom napredujú v oblasti bezpečnosti, obrany, medzinárodnej politiky, energetiky, či obchodu. Strategickú orientáciu Turecka tak rieši Únia, ale aj NATO.

Vyvinulo sa úsilie o poskytnutie humanitárnej pomoci. Humanitárna situácia v Sýrii je známa, no celková situácia sa postupne zlepšuje. Utečenci a vnútorne presídlené osoby sa vracajú do viacerých miest a ďalších oblastí, ktoré už boli oslobodené, zatiaľ čo ďalšie miesta zostávajú zničené a prakticky neobývateľné.

Porovnávam dve veľké mestá v Sýrii, jedným je Aleppo a druhým Raqqa. Určite si spomeniete na krik, ktorý pred nejakým časom sprevádzal oslobodenie východného Aleppa. Dnes má Aleppo elektrickú energiu, tečúcu vodu, opäť otvorili sa školy, fungujú nemocnice…

Keď sme spolu naposledy hovorili pred mesiacom, tvrdili ste opak. Vraj mŕtve telá v Raqqe stále  hnijú na otvorenom priestranstve.

Je to tak stále. Iba po značnom tlaku zo strany mnohých krajín, vrátane mojej vlastnej, umožnila americká koalícia humanitárnym organizáciám vstup do mesta Raqqa. Boli svedkami desivej situácie. Bezpečnostná rada OSN o situácii v Raqqa diskutovala na žiadosť Ruska, pričom zdôraznila naliehavosť okamžitej humanitárnej pomoci.

EÚ ako hlavný humanitárny prispievateľ urobila veľa, ale nie priamo. Poskytuje pomoc prostredníctvom rôznych sprostredkovateľov, vrátane organizácií spojených s OSN, mimovládnych organizácií a Červeného polmesiaca. Problémom však zostáva obnovenie Sýrie.

A to sa s prostredníctvom mimovládnych organizácii nedá?

Určite nie.

Operáciu v Sýrii podporili všetky členské štáty Únie

Použitie chemických zbraní v Sýrii odsúdili všetky členské krajiny, no rovnako sa zhodli na tom, že vojenské aktivity amerických, britských a francúzskych spojencov, sú relevantnou odpoveďou na útoky sýrskeho režimu.

Vráťme sa k absencii sýrskej vlády na bruselskej konferencii. Pre západné spoločenstvo je čoraz zložitejšie zabezpečiť kontakty so sýrskou vládou. Pomohlo by Rusko?

Naozaj neverím, že by si niekto myslel, že je to čoraz ťažšie.

No, boli vystavené raketovým útokom.

Samozrejme, že útoky neumožnili dialóg, no sýrska vláda je pripravená hovoriť. Preto potrebujeme, aby sa mierový proces posunul v Ženeve a na ďalších miestach, v duchu Astany.

A v duchu Soči…

A samozrejme aj v duchu Soči.

Vymenil duch Soči nastavenie z Astany?

Nie, tri diskusie sú komplementárne. Dovoľte mi popísať, ako sa to všetko rozvinulo. Keď bola prijatá rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 2254 a začali sa rozhovory v Ženeve, sýrsku opozíciu zastupovali ľudia z rôznych častí sveta okrem samotnej Sýrie – z Istanbulu, z Rijádu, zo Ženevy a všetci tvrdili, že zastupujú Sýriu. To viedlo k odloženiu úsilia.

Potom sme pozvali do Astany, s veľkorysou pomocou našich kazašských kolegov, tých, ktorí v konflikte bojovali – samozrejme, s výnimkou uznaných teroristov. A to fungovalo. Sedeli pri stole a začali hovoriť.

Soči, to bola odlišná konštelácia ľudí, zástupcov rôznych častí sýrskej spoločnosti s sýrskeho národa v širšom zmysle.

Áno, ale sýrska opozícia nebola zastúpená.

To by som nepovedal, pretože neexistuje taká vec, ako sýrska opozícia. Je roztrieštená rovnako, ako bola pred rokom alebo dvomi.

Opozícia priateľská k Rusku prišla do Soči.

[Smiech.] Veríme, že všetci v Sýrii by mali byť priateľskí k Ruskom, pretože Rusko je jediná krajina schopná sa s každým rozprávať. Samozrejme okrem teroristov.

V súčasnosti však s EÚ veľmi nehovoríte. Dnes existuje ministerský formát krajín G7, no Rusko tam nie je. Rovnako neexistuje G8 s Ruskom. Neorganizujú sa žiadne summity EÚ – Rusko…

Urobím odvážne vyhlásenie: v prípade absencie skupiny G8 je G7 čoraz viac irelevantná. Hlavné globálne otázky sú teraz riešené skupinou G20. Takže aj keď sa dnes G7 rozhodne obnoviť G8 a opätovne pozvať Rusko, dvakrát si rozmyslíme, či sa chceme pripojiť.

Prezident združenia Ukrajincov, žijúcich v zahraničí: Svet nesmie okupáciu Krymu nikdy akceptovať

„Cieľom ruskej dezinformačnej kampane je presvedčiť Ukrajincov, ako aj západné demokracie, že Ukrajina je zlyhávajúcim štátom,“ hovorí Eugene CZOLIJ, prezident organizácie, zastupujúcej 20 miliónovú komunitu Ukrajincov, žijúcich v 53 krajinách.

Ako podľa vás funguje 5-bodová stratégia Federicky Mogheriniovej?

Mali by ste sa spýtať jej, je to jej plán, nie náš. Žiadny komunikačný kanál s EÚ sme neuzavreli. A sme otvorení diskusii o všetkom.

Máme niekoľko praktických otázok, o ktorých sa práve diskutuje – tento týždeň: zajtra (24. apríla) sa uskutoční spoločná schôdza o liberalizácii vízového režimu. Vo štvrtok (256. apríla) budeme mať konzultácie o bezpečnosti letectva. Uskutoční sa aj niekoľko seminárov s účasťou ruských vedcov, vrátane jedného, ktorú organizuje Egmont Institute.

Na slávnej výstave morských jedál máme dve veľké delegácie, jednej z Federálnej agentúry pre rybné hospodárstvo na čele s jej šéfom, pánom Shestakovom, ktorý sa zajtra ráno stretne s komisárom Vellaom. Inými slovami, tento týždeň je plný.

Expert na európsku obranu: Členské štáty EÚ lipnú na svojej iluzórnej suverenite

S belgickým profesorom na tému spoločnej európskej bezpečnosti, jej budúcnosti, možnostiach a perspektívach.

Existuje takzvaná selektívna angažovanosť, ktorá je jednou z piatich hlavných zásad, podľa ktorých sú EÚ a Rusko veľmi blízko, napríklad v iránskej jadrovej otázke.

O Iráne máme rovnaký názor ako všetci, s výnimkou Američanov. Sme otvorení diskusii aj o otázkach, ako napríklad kórejská de-nukleácia.

Máte v tejto oblasti nejaké posolstvo? Dá sa dôverovať Severnej Kórei?

Dovoľte mi otázku obrátiť. Ak sa iránska jadrová dohoda zrúti v dôsledku rozhodnutia amerického prezidenta, severokórejský vodca bude ten, ktorý môže nastoliť otázku, či je Spojeným štátom možné dôverovať. A to by bola legitímna otázka.

To, čo chýba v našom dialógu s EÚ, je to, čo nazývame architektúra sektorových dialógov. Tie sú teraz zmrazené, čo je zlé a v rozpore so záujmami oboch strán. Politický dialóg je viac živý ako mŕtvy a my dúfame, že to bude pokračovať.

Únia je zviera s mnohými hlavami. Máme Jean-Claude Junckera, ktorý sa zdá byť voči Rusku oveľa otvorenejší; máme Donalda Tuska, ktorý sa mračí; Federicku Mogheriniovú, ktorá je asi uprostred; a členské krajiny, kde je ešte väčší zmätok.  

Viem, čo sa ma opýtate. Či chce Rusko vraziť medzi rozličné časti EÚ klin.

Už som sa vás na to spýtal a odpovedali ste, že nie.

Môžem to zopakovať.

No je tomu ťažké uveriť.

Prečo?

Rozdeľuj a panuj. To ani nie je ruský výmysel.

Rozdeľuj a panuj bolo hlavným princípom britského impéria. Rozdelenie Indie a Pakistanu, či iných častí sveta vrátane Cypru.

Neboli to Briti, kto ho rozdelil.

Naozaj?

Išlo o grécky prevrat a tureckú inváziu.

Ešte predtým, v roku 1958, bol Cyprus stále kolóniou. Koloniálna kancelária navrhla memorandum, ktoré bolo neskôr ustanovené za cyperskú ústavu, no nefungovalo a vytváralao nehybné rozpätie oboch spoločenstiev. Môžem vám o tom dať prednášku.

Pôsobili ste ako veľvyslanec na Cypre?

Nie, už je to dávno, čo som bol diplomatom strednej triedy. Viete, verím, že v týchto dňoch britská vláda rozdeľuje EÚ úspešnejšie, než by sme kedykoľvek mohli my v prípade, že by sme to chceli.

OSN chce definitívne rozhodnutie o Cypre

Lídri Cypru sa môžu čoskoro dohodnúť na zjednotení krajiny, ktorá je od roku 1974 rozdelená a ostáva jablkom sváru medzi Aténami, Bruselom a Ankarou.

Hovoríte to kvôli prípadu v Salisboury?

Áno. Prípad Salisbury. V Rusku by sme to nazvali zabiť niekoľko králikov jednou ranou.

Takže hovoríte, že ten jed použili Briti?

Neviem. Nebudem podávať žiadne vyhlásenia, pretože nemám žiadne jasné dôkazy. Briti skutočne zabránili tomu, aby sa akékoľvek dôkazy stali verejnými. Môže niekto povedať, či sú dnes Skripaľovci nažive? Máme iba vyhlásenia britskej strany. Naozaj vieme, či boli skutočne otrávení?

Rusko popiera, že stojí za prípadom.

Rusko popiera akékoľvek zapojenie do tohto prípadu.

Ale teoreticky existujú paralelné štruktúry (deep state, pozn. ed.).

Kde?

V Spojených štátoch, v Rusku, všade.

Aj v Bulharsku?

Iste. V Bulharsku ich nazývame mafiou. V každej krajine sú vplyvní ľudia, ktorí nie sú v úrade, ale majú svoje vlastné ciele, vrátane toho, aby súčasnému ruskému vedeniu znepríjemňovali život.

No, to je dosť špekulantské. Takže čakali osem rokov, keďže Skripaľ utiekol do Británie, aby niečo urobili? Do Británie odišiel v roku 2010, po ospravedlnení prezidentským dekrétom. Takže ruský štát, ani paralelné štruktúry, proti nemu nič nemali.

Polovicu Únie britské dôkazy o ruskom prepojení na útok v Salisbury zatiaľ nepresvedčili

Česká republika vyhostí kvôli ruskému obvineniu, označujúcemu za pôvodcu jedovatej látky aj Česko, až troch diplomatov. Slovensko si zatiaľ predvolá ruského veľvyslanca.

Presne to hovorím. Možno to boli paralelné štruktúry.

Možno britské, neviem, možno americké. Nezrovnalosti v niekoľkých detailoch, ktoré boli zverejnené, sú ale zjavné. Kde je druhá mačka? Skripaľ mal dve mačky. Jedna bola zabitá, pretože údajne trpela depresiou.

Polícia prišla do domu, dôkladne ho prehľadala, nevidela domáce zvieratá a nechali ich tak: dve morčatá, ktoré zomreli z dehydratácie boli spálené; mačka, ktorá bola zavraždená, zatiaľ čo druhej mačke sa podarilo uniknúť. A nikto ju nehľadá. Je to predsa dôkaz na úteku.

A teraz demolujú pizzeriu, bar a tak ďalej. Nehovoriac o kľučke dverí. Jeden dňa hovoria, že to boli kvety na cintoríne, druhý deň to bola kľučka auta, potom to bola klimatizácia auta, potom kufor dcéry, potom niečo iné: jedlo, stôl. Dva týždne po udalosti oškrabali stôl v pizzerii, aby našli dôkazy. Nikto za dva týždne stôl nevyčistil?

Tieto správy ale priniesli média.

Písali o tom, čo bolo hlásené v Británii. Zameranie sa na rukoväť dverí je však oficiálne tvrdenie, uviedli to britskí predstavitelia v OSN v OPCW.

Na začiatku hovorili, že to bol plyn. Takže Novichok je plyn. No plyn sa na kľučku dverí naozaj nelepí, však? Potom to bol gél. Teraz hovoria, že je to tekutina. Táto oblasť je navyše jednou z najdaždivejších v Británii.

Takže predtým, ako bola kľučka z dverí odobratá, bola vystavená dažďu a desiatky ľudí prechádzali dverami s použitím rukoväte a bez rukavíc. No a teraz technický tím OPCW odišiel do Británie a britské úrady ich požiadali nahliadnuť do dôkazov, ktoré im britské úrady poskytli. Mali hľadať jednu konkrétnu látku.

Nepovedal by som, že by bolo vyšetrovanie dôkladné. Až neskôr sa našli stopy tohto A234, ktoré nazývajú Novichok. Hoci je to ruský názov, bol vynájdený v Spojených štátoch a patentovaný ako chemická zbraň. Nájsť ho môžete v americkom registri patentových úradov, v skutočnosti bolo vydaných niekoľko desiatok patentov.

Celý rozhovor je dostupný na stránke EURACTIV.com.