Denník N: Režisér v ruskom väzení môže dostať Sacharovovu cenu, navrhol ho europoslanec Kukan

Protest za prepustenie Sencova v Prahe. [EPA-EFE/MARTIN DIVISEK]

Ukrajinský režisér Oleg Sencov je nominovaný spolu s fotografom, ktorý zdokumentoval vojnové zločiny v Sýrii, či mimovládkami, čo zachraňujú utečencov v Stredozemnom mori.

„Už viac neverím, že budem čoskoro na slobode a šťastne žiť v Kyjeve,“ napísal nedávno v liste 42-ročný ukrajinský režisér Oleg Sencov, ktorý drží protestnú hladovku v ruskom väzení už viac ako 120 dní.

Podľa svojej rodiny už stráca poslednú nádej. Sencov prijíma iba tekutú stravu a pitnú vodu. Údajne má problémy so srdcom aj s obličkami.

Únia od Ruska žiada primeranú lekársku starostlivosť pre väzneného režiséra Sencova

Ukrajinský režisér Oleh Sencov, ktorý je odporcom ruskej anexie polostrova Krym, drží protestnú hladovku už 88 dní.  

Po anexii Krymu ho zavliekli do Ruska, nanútili mu ruské občianstvo a odsúdili ho na 20 rokov za údajný terorizmus. Ľudskoprávne organizácie, EÚ aj svetoví filmári jeho prípad považujú za politický a vykonštruovaný.

Tlak na Moskvu, aby tohto väzňa svedomia prepustili, sa najnovšie prejavil aj v Európskom parlamente. Najsilnejšia frakcia, Európska ľudová strana (EPP), nominovala Olega Sencova na Sacharovovu cenu za slobodné myslenie.

Kukan: Zaslúži si Sacharovovu cenu

Pravicovým kolegom to meno navrhol slovenský nezaradený europoslanec a bývalý šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.

„Nomináciu Olega Sencova na Sacharovovu cenu považujem za vyjadrenie solidarity s nevinným človekom, ktorý už štyri mesiace drží hladovku za prepustenie nevinne odsúdených ukrajinských politických väzňov v Rusku,“ uviedol pre Denník N Kukan.

Celý článok si môžete prečítať na webstránke Denníka N