Odborníci považujú návštevu ukrajinského ministra zahraničia za nečakanú vzhľadom na úzke vzťahy Číny s Ruskom. „Je veľmi dôležité, aby Kyjev a Peking viedli priamy dialóg a vymieňali si svoje stanoviská,“ uviedol šéf diplomacie Dmytro Kuleba.
Ukrajina považuje za dôležité, aby s ňou Čína priamo diskutovala o plánoch na vyriešenie vojny s Ruskom. V utorok to uviedol ukrajinských minister zahraničných Dmytro Kuleba po príchode do Pekingu.
Kuleba je na svojej prvej návšteve Číny od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z februára 2022. Na návštevu, ktorá potrvá do piatka, ho pozval šéf čínskej diplomacie Wang I.
Po príchode Kuleba na sociálnej sieti Instagram napísal, že túto zahraničnú cestu využije na rozvoj kontaktov medzi čínskymi a ukrajinskými predstaviteľmi. Podľa svojich slov má na programe „rozsiahle, podrobné a vecné rokovania“ s Wangom o tom, ako dosiahnuť mierové riešenie pre prebiehajúcu vojnu.
„Musíme sa vyhnúť konkurenčným mierovým plánom. Je veľmi dôležité, aby Kyjev a Peking viedli priamy dialóg a vymieňali si svoje stanoviská,“ uviedol ukrajinský minister.
Odborníci podľa stanice Rádio Slobodná Európa (RFE/RL) považujú túto Kulebovu návštevu za nečakanú vzhľadom na úzke vzťahy Číny a Ruska.
Kyjev chce mier, od Ruska túto vôľu nevníma
Kuleba počas návštevy v stredu (24. júla) uviedol, že Ukrajina bude v určitej fáze ochotná viesť rozhovory s Ruskom v prípade, ak bude Moskva „rokovať v dobrej viere“. Dodal, že v súčasnosti takúto ochotu z ruskej strany nevidí.
Podľa šéfa diplomacie chce ísť Ukrajina cestou mieru, obnovy a rozvoja. „Som presvedčený, že toto sú strategické priority, ktoré zdieľame,“ povedal s dodatkom, že „ruská agresia zničila mier a spomalila rozvoj“.
Podľa hovorkyne čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning si ministri vymenili pohľady na „ukrajinskú krízu“. Podobne ako Rusko sa tak vyhýba termínu „vojna“.
„Hoci čas a podmienky ešte nedozreli, podporujeme všetky snahy, ktoré prispievajú k mieru, a sme ochotní naďalej zohrávať konštruktívnu úlohu v záujme nastolenia prímeria a obnovenia mierových rokovaní,“ uviedla. „Čína bola vždy pevne odhodlaná podporovať politické riešenie tejto krízy,“ dodala Mao.
Peking sa tvári neutrálne
Čína sa na verejnosti prezentuje ako neutrálna strana v súvislosti s vojnou na Ukrajine a tvrdí, že na rozdiel od Spojených štátov a ďalších krajín Západu ani z jednej bojujúcich strán neposiela vojenskú pomoc.
Vláda v Pekingu popiera tvrdenia, že podporuje ruskú inváziu, a trvá na tom, že jej postoj k vojne je „otvorený a nadštandardný“. Zároveň obviňuje Západ z podnecovania konfliktu prostredníctvom dodávok zbraní ukrajinskej armáde.
Podľa RFE/RL však Čína posiela Rusku komponenty, ktoré potrebuje na výrobu zbraní používaných na Ukrajine, a taktiež sa stala dôležitým odberateľom ruskej ropy a zemného plynu, čím podporuje ruskú ekonomiku.
Ozbrojené sily Spojených štátov tiež v júli vydali správu, v ktorej upozornili na rastúcu spoluprácu medzi Čínou a Ruskom v Arktíde.
Aj napriek posilňovaniu rusko-čínskych vzťahov sa predstavitelia Ukrajiny zdržali prílišnej kritiky Číny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj často Peking vyzýva, aby hral kľúčovú úlohu pri dosahovaní mierového riešenia vojny.