EÚ pošle časť výnosov zo zmrazeného ruského majetku na českú muničnú iniciatívu

Ukrajina Rusko Vojna Invázia uarus

Vojak 24. mechanizovanej brigády strieľa z protitankového granátometu SPG9 na ruské pozície v meste Časiv Jar v Doneckej oblasti. [TASR/AP]

Do českej muničnej iniciatívy sa zapojilo aj Slovensko prostredníctvom aktivistov, ktorí v apríli vytvorili výzvu „Keď nie vláda, posielame my“. Do dnešného dňa do nej prispelo takmer 70-tisíc darcov, ktorí vyzbierali približne 4,4 milióna eur. Výzva je stále aktívna.

Časť príjmov zo zmrazeného ruského majetku v Európskej únii bude použitá na dodávky munície pre Ukrajinu, ktoré zaobstará Česko prostredníctvom svojej muničnej iniciatívy. Tieto dodávky by na Ukrajinu mali doraziť v najbližších mesiacoch, oznámilo v utorok české ministerstvo obrany.

Postup bude podľa rezortu obdobný ako v iných prípadoch z muničnej iniciatívy. Ministerstvo sprostredkuje muníciu podľa požiadaviek darcu peňazí, v tomto prípade EÚ, aby sa naplnili urgentné vojenské potreby, ktoré špecifikuje Ukrajina.

Podľa českej ministerky obrany Jany Černochovej je to ďalšia ukážka dôvery zahraničných partnerov v efektivitu českého projektu.

„Práve na základe úspechu tejto iniciatívy nás Európska únia pred niekoľkými týždňami oslovila, aby sme výnosy zo zmrazených aktív využili na zaobstaranie munície pre Ukrajinu,“ priblížila Černochová.

Pre Putina PR katastrofa, pre Ukrajincov nárazníková zóna. Kyjev hlási ďalší postup do ruského územia

Ukrajinské sily prenikajú čoraz hlbšie do ruského územia a pre Vladimira Putina ide už o druhú PR katastrofu menom Kursk. Kyjev vyhlásil, že si v oblasti chce vytvoriť strategickú nárazníkovú zónu, aby chránil svoje vlastné pohraničie.

Dodávky financované z výnosov zmrazených aktív ruskej centrálnej banky by na Ukrajinu mali podľa rezortu doraziť v najbližších mesiacoch. Ide tak podľa neho o dôležitú pomoc, ktorá sa čoskoro prejaví priamo na bojisku.

„Aj v tomto prípade ide o dodávky citlivého vojenského materiálu krajine, ktorá je vo vojne proti agresorovi. Nie je teda možné povedať podrobnosti, pretože by sme tým pomoc Ukrajine mohli ohroziť,“ povedala ministerka. Dodala, že vďaka týmto financiám Ukrajine zaobstarajú niekoľko stotisíc kusov veľkorážovej munície.

Členské štáty EÚ v máji rozhodli, že výnosy zo zmrazených ruských aktív budú použité na okamžitú vojenskú podporu Ukrajiny. Celková výška týchto prostriedkov je 1,4 miliardy eur.

Slovensko sa zapojilo cez dobrovoľníkov

Cieľom českej muničnej iniciatívy je zohnať muníciu pre Ukrajinu z mimoeurópskych štátov za financie západných spojencov. Do konca roka by Česko malo podľa rezortu obrany Ukrajine doručiť 500-tisíc kusov.

Český senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) nedávno uviedol, že munícia, ktorú Česko nakupuje pre Ukrajinu v rámci muničnej iniciatívy, je predražená. Výsledkom podľa neho je, že Ukrajinci jej dostávajú menej, ako by mali.

Rezort obrany sa proti tomu ostro ohradil, ceny sú podľa neho „obvyklé a primerané“. Zdôraznil, že na transparentnosť kladie v tomto projekte dôraz od začiatku. Jej základom je, že Česká republika nemá v procese žiadne rozhodovacie právomoci, ale je len prostredníkom pre donorské krajiny.

„Keď nie vláda, posielame my“: Slováci sa zbierajú na muníciu pre Kyjev, suma presiahla štyri milióny eur

Slovenská iniciatíva s názvom Munícia pre Ukrajinu za menej ako štyri dni vyzbierala vyše dva milióny eur a suma ďalej narastá. Iniciatívu už začali evidovať aj Ukrajinci, ktorí s vďakou pripomínajú, že „Slovákov nemožno súdiť podľa ich vlády“.

Do českej muničnej iniciatívy sa zapojilo viac ako 20 krajín, vláda Roberta Fica sa k nim však odmietla pridať. Slovensko sa do zberu aj tak zapojilo cez slovenské organizácie a aktivistov, ktorí v apríli vytvorili výzvu „Keď nie vláda, posielame my“.

Do dnešného dňa do nej prispelo takmer 70-tisíc darcov, ktorí vyzbierali približne 4,4 milióna eur. Výzva je stále aktívna.