Europoslanci vyzvali na nezávislé medzinárodné vyšetrovanie otravy Navaľného

Prevoz Alexeja Navaľného do nemocnice v Berlíne. [EPA-EFE/Clemens Bilan]

Podľa dvojice významných predstaviteľov europarlamentu má otrávenie Navaľného „znepokojujúce podobnosti“ s otravami Sergeja Skripaľa, jeho dcéry Julie a Alexandra Litvinenka v Spojenom kráľovstve, rusko-kanadského aktivistu Piotra Verzilova v Rusku či zavraždením novinárky Anny Politkovskej.

Poslanci Európskeho parlamentu David McAllister a Andrius Kubilius v utorok (1. septembra) vyzvali na nezávislé a transparentné medzinárodné vyšetrovanie prípadu týkajúceho sa otravy predstaviteľa ruskej opozície Alexeja Navaľného.

Nemecký europoslanec McAllister je predsedom europarlamentného výboru pre zahraničné veci a litovský europoslanec Andrius Kubilius je predsedom parlamentnej delegácie pri Parlamentnom zhromaždení Euronest, ktoré spája parlamenty krajín EÚ a krajín Východného partnerstva.

Únia vyzvala Rusko na nezávislé vyšetrovanie Navaľného stavu

V berlínskej nemocnici, kam dôležitého predstaviteľa ruskej opozície previezli, potvrdili stopy po otrave. Šéf európskej diplomacie preto vyzýva na dôkladné prešetrenie prípadu.

Obaja poslanci vyjadrili znepokojenie nad prípadom Alexeja Navaľného, zakladateľa ruskej nadácie Fond boja proti korupcii, ktorý je od 20. augusta v umelom spánku po tom, ako bol zrejme otrávený. To podľa oboch poslancov naznačili predbežné testy vykonané v nemocnici Charité v Berlíne.

„Chceli by sme vyzvať na nezávislé a transparentné medzinárodné vyšetrovanie tohto prípadu s cieľom postaviť pred súd všetkých podnecovateľov a páchateľov,“ uviedli McAllister a Kubilius.

Upozornili zároveň, že Navaľného prípad nie je prvým z násilných činov proti predstaviteľom ruskej politickej opozície v posledných rokoch a že prichádza uprostred rozsiahlych zákrokov úradnej moci proti novinárom a kritikom vládnych pomerov v Rusku. Skonštatovali, že zrejme to nebol ani posledný prípad, keď upozornili, že popredný ruský bloger a predstaviteľ opozície Jegor Žukov bol 30. augusta zbitý blízko svojho domova v Moskve.

Londýn chce, aby Únia ostro odsúdila Rusko za útok na Sergeja Skripaľa

Britská premiérka Theresa Mayová sa na aktuálnom summite EÚ bude snažiť, aby vedúci predstavitelia Únie jednoznačne odsúdili útok nervovým plynom na bývalého špióna Sergeja Skripaľa, ktorý bol podľa Londýna riadený Moskvou.

Podľa oboch poslancov však otrávenie Navaľného má „znepokojujúcu podobnosť“ s otravami Sergeja Skripaľa, jeho dcéry Julie a Alexandra Litvinenka v Spojenom kráľovstve, rusko-kanadského aktivistu Piotra Verzilova v Rusku či zavraždením novinárky Anny Politkovskej.

„Je najvyšší čas, aby ruské orgány konali zodpovedne a podnikli všetko čo je v ich silách, aby zabezpečili, že podnecovatelia a páchatelia všetkých týchto trestných činov sa budú za svoje konanie zodpovedať, pretože len to by bol jasný a jednoznačný znak toho, že ruský súdny systém funguje a je ochotný stíhať a ukončiť politické násilie,” odkázali McAllister a Kubilius.