Európska komisia navrhuje platformu na obnovu Ukrajiny

Severná Saltovka, časť Charkova, po bombardovaní ruskými vojakmi. [EPA-EFE/Sergej Kozlov]

Spolu so zvýšením krátkodobej rozpočtovej pomoci ukrajinskej vláde o deväť miliárd eur navrhla Európska komisia aj zriadenie platformy na obnovu Ukrajiny. Tá by pomohla s rozsiahlymi finančnými potrebami obnovy celej krajiny, ktoré sa odhadujú až na 600 miliárd dolárov.

Platformu s názvom RebuildUkraine by viedla Komisia spoločne s vládou v Kyjeve. Členské krajiny EÚ, finančné inštitúcie a iní partneri by sa však tiež mohli rozhodnúť, či sa do úsilia o obnovu zapoja.

„Európska únia má zodpovednosť a strategický záujem na tom, aby toto úsilie viedla,“ povedala v stredu (18. mája) predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Komisia však nepovedala veľa o tom, koľko by bola samotná EÚ ochotná do rekonštrukcie investovať. Výkonný podpredseda eurokomisie Valdis Dombrovskis uviedol, že „ukrajinské potreby na rekonštrukciu sú obrovské a škody narastajú každý deň.“ Aj preto Komisia podľa neho „nemôže poskytnúť presné číslo“.

Dombrovskis však dodal, že pôjde o „veľmi veľké sumy“.

Vojna na Ukrajine spomalí ekonomický rast v Európe

Reálny rast HDP v EÚ aj v eurozóne sa očakáva na úrovni 2,7 percenta v roku 2022, čo je pokles zo 4 percent, ktoré Európska komisia prognózovala ešte vo februári. 

Podľa údajov Kyjevskej ekonomickej univerzity sa celkové ekonomické straty na Ukrajine od začiatku vojny 24. februára odhadujú na 564 až 600 miliárd dolárov, pričom priame zdokumentované škody na infraštruktúre predstavujú celkovo viac ako 94 miliárd dolárov.

Europoslanec a španielsky ekonóm Luis Garicano (Renew) pre EURACTIV uviedol, že na základe týchto čísel by bolo potrebné dať Ukrajine na financovanie rekonštrukcie k dispozícii približne 100 až 200 miliárd eur z verejných peňazí.

Kto to zaplatí?

Atraktívnym potenciálnym zdrojom financovania sú ruské aktíva, ktoré boli zabavené po zavedení sankcií voči Moskve. Aj keď je tento návrh kontroverzný, je možné, že k dispozícii budú aktíva oligarchov v hodnote miliárd eur a rezervy ruskej centrálnej banky, teda ďalších približne 300 miliárd dolárov.

Nemecký minister financií Christian Lindner v nedávnom rozhovore pre portál EURACTIV potvrdil, že je otvorený myšlienke použiť zabavené ruské rezervy práve na obnovu Ukrajiny.

Sankcionované ruské bohatstvo má smerovať na Ukrajinu

Európska komisia pripravuje plán, ako vo všetkých členských štátoch umožniť zhabanie zmrazeného ruského majetku, čo by otvorilo dvere na využitie stoviek miliónov eur na povojnovú obnovu Ukrajiny. 

Na základe tohto nedobrovoľného ruského príspevku ako aj značného príspevku Spojených štátov europoslanec Garicano odhaduje, že EÚ bude musieť poskytnúť približne 50 až 60 miliárd eur. Zásadný finančný príspevok bloku bude podľa neho predpokladom toho, aby Únia prevzala vedúcu úlohu pri úsilí o obnovu Ukrajiny.

„Ak sa spolu chystáme úsilie viesť, znamená to, že sme ochotní prevziať aj hlavnú úlohu pri prinášaní serióznych súm na stôl. Riešenie, ktoré (Komisia, pozn. red.) navrhuje, má preto zmysel len vtedy, ak sme ho ochotní viesť,“ povedal pre EURACTIV.

Ukrajina chce získať štatút kandidátskej krajiny Únie už v nasledujúcich týždňoch

Ukrajina vďaka predchádzajpcej príprave vyplnila prvú časť dotazníka o vstupe do EÚ „bleskurýchlo”. Čaká ju však ešte druhá časť, týkajúca sa zhody ukrajinskej legislatívy s tou európskou. Ukrajinský prezident očakáva rozhodnutie o kandidatúre už na júnovom summite EÚ.

Spolu so svojim kolegom v Európskom parlamente Guyom Verhofstadtom (Renew) nedávno navrhol vydanie ukrajinských vojnových dlhopisov, ktoré by ako celok podporila EÚ.

Investície a reformy

Okrem výšky a rozloženia záťaže bude ďalším zásadným bodom rozhodovania o ukrajinskej obnove aj spôsob rozdelenia prostriedkov na rekonštrukciu.

Šéfka eurokomisie von der Leyen uviedla, že zásady obnovy „by mali spájať investície a okamžité reformy“ a dodala, že tento spôsob zároveň podporí Ukrajinu na jej európskej ceste.

Preto, podobne ako pri fonde EÚ na obnovu po pandémii, aj fondy na obnovu Ukrajiny by mohli byť podmienené reformami, ktoré by Ukrajine pomohli na jej ceste k prípadnému členstvu v EÚ.

„Plán rekonštrukcie RebuildUkraine musí byť začlenený v strategickom partnerstve s Európskou úniou, pretože bude kotvou pre európsku budúcnosť Ukrajiny,“ povedal komisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni, ktorý sa podobne ako von der Leyen počas stredajšej tlačovej konferencie vyhýbal zmienke o skorom členstve Ukrajiny v EÚ.

Nateraz navyše nie je jasné ani to, či by finančná pomoc prišla vo forme grantov alebo pôžičiek, ktoré by Ukrajina musela splácať. Nedávna elektronická kniha Návrh pre rekonštrukciu Ukrajiny, ktorú vypracovala skupina ekonómov, argumentovala v prospech využívania grantov, pretože príliš zadlžená Ukrajina by ťažko rozvíjala svoju ekonomiku.

Deväť miliárd eur na financovanie naliehavých výdavkových potrieb

Komisia rovnako navrhla novú, výnimočnú makrofinančnú pomoc vo výške až deväť miliárd eur, a to vo forme pôžičiek. Jej cieľom má byť pomôcť udržať solventnosť ukrajinskej vlády v nasledujúcich mesiacoch. Aby to bolo možné, Komisia bude potrebovať aj podporu vlád členských štátov EÚ.

Krajiny EÚ podľa Dombrovskisa budú musieť „poskytnúť dodatočné záruky na podporu tohto programu.“

Ukrajinský týždeň | Vláda vylepšuje stav protileteckých krytov po celej Ukrajine

Ruskí okupanti kradnú na Ukrajine úrodu v okupovaných oblastiach. Ohrozujú aj jednu z najväčších veterných elektrární v strednej a východnej Európe.

V závislosti od rôznych odhadov potrebuje v súčasnosti ukrajinská vláda na udržanie svojich verejných služieb a obrany štátu každý mesiac okolo päť až osem miliárd eur. Medzinárodný menový fond odhadol deficit platobnej bilancie Ukrajiny do júna na približne 14,3 miliardy eur.

Samotná makrofinančná pomoc EÚ teda nebude stačiť na to, aby Ukrajinu udržala v chode dlho. Dombrovskis preto vyzval medzinárodných partnerov a medzinárodné finančné inštitúcie, aby zasiahli.

V Spojených štátoch medzitým Kongres schválil viac ako 40 miliárd dolárov núdzového financovania pre Ukrajinu, čím sa celkové financovanie zo strany Američanov pre Ukrajinu zvýšilo na viac ako 50 miliárd dolárov.