Odkedy 26. februára potvrdilo Gruzínsko svoj prvý prípad ochorenia, do pondelka, 23. marca, ich má len 63. Viac než 3300 ľudí išlo do povinnej karantény, zavreli aj dve celé mestá.
Susedné Arménsko pritom zaznamenalo prvý prípad 2. marca a dodnes má takmer 200 prípadov. „Má to zrejme niečo dočinenia s veľkou skupinou zdravotných profesionálov a dobrou odolnosťou v problémových časoch“, píše Thomas de Waal, výskumník z think-tanku Carnegie Europe.
Well done, #Georgia, for getting it right. Something maybe to do with a great cohort of health professionals and good habits of resilience in times of trouble–habits that Westerners have all but forgotten. https://t.co/rA1CmdaVhl
— Thomas de Waal (@Tom_deWaal) March 20, 2020
Gruzínsky expert na verejné zdravotníctvo a sociálne služby Zurab Tatanašvili pre Eurasianet povedal, že „nechať situáciu riadiť profesionálmi bolo snáď najmúdrejšie rozhodnutie, aké táto vláda urobila.“
Skorá reakcia
Lika Chipašvili z think-tanku GEOCASE sa pre Euradio vyjadrila, že vírus sa v Gruzínsku šíri pomalšie ako v iných krajinách. „Odhaduje sa, že Gruzínsko získalo dva týždne v porovnaní s inými európskymi krajinami na to, aby spomalilo šírenie vírusu.“
Gruzínsko zrušilo lety do Číny ešte v januári a zaviedlo prísne kontroly na letiskách pre cestujúcich prichádzajúcich z krajín s vysokým rizikom pre koronavírus.
Škôlky zatvorili 2. marca, školy a univerzity budú zavreté do 1. apríla. Uzatvorenie verejných priestorov ako napríklad obchodné centrá prišlo však relatívne neskoro. Premiér Giorgi Gacharia ohlásil tento krok až 19. marca. Otvorené ostali len potraviny, lekárne, čerpacie stanice, pošty a banky.
Po tom, čo sa 20. marca zavreli hranice, vytvorili Gruzínci povinné karanténne zóny na hraničných prechodoch, kam umiestňujú občanov vracajúcich sa do krajiny.
„Všetci gruzínski občania sú umiestnení do karantény, keďže je pre nás bezpečnosť každého obyvateľa vo vnútri a mimo krajiny veľmi dôležitá,“ vyhlásila gruzínska ministerka zdravotníctva Ekaterina Tikaradze.
Parlament 21. marca schválil vyhlásenie núdzového stavu. Prezidentka Salome Zurabišvili ho opísala ako nie príliš prísny, jeho súčasťou nie je žiadny zákaz vychádzania.
This State of Emergency is not an extreme one. Freedom of speech, freedom of expression are preserved. Basic individual and political rights remain intact. No curfew is imposed. But we must take the necessary actions to fight against #COVID19. pic.twitter.com/FBIBmVSKJf
— Salome Zourabichvili (@Zourabichvili_S) March 21, 2020
V pondelok, 23 marca, vláda oznámila ďalšie obmedzenia. Všetky formy medzimestskej dopravy, vrátane železníc budú od utorka, 24. marca, pozastavené. V pondelok sa v karanténe ocitli celé mestá Marneuli a Bolnisi, v ktorých žije až 158 tisíc ľudí, po tom, čo sa zistilo, že staršia žena u ktorej sa vírus potvrdil, bola v kontakte s viac ako 80 ľuďmi na bohoslužbe. Gruzínska ortodoxná cirkev čelila kritike za to, že pokračovala v službách napriek mimoriadnym opatreniam.