Kyjev a Moskva by mali začať rokovať, vyhlásil Lukašenko po ukrajinskom vpáde do Ruska

Bielorusko Rusko Ukrajina Lukašenko rozhovor uarus

Napriek tomu, že Bielorusko pomáha vo vojne Rusom logisticky, Lukašenko sa dlhodobo vyhýba zapojeniu vlastných vojakov na ukrajinské územie. Proti ich vyslaniu je až 97 percent Bielorusov. [TASR/AP]

Bieloruský prezident patril od začiatku ruskej invázie medzi najväčších podporovateľov Ruska, ktorého jednotkám umožnil podniknúť inváziu na Ukrajinu aj zo svojho územia. Reuters však poukazuje na to, že v aktuálnom rozhovore vyzýva na mierové rokovania.

Bieloruský diktátor Alexander Lukašenko vyzval Rusko a Ukrajinu na rokovania a ukončenie vojny. Obáva sa rozšírenia konfliktu do Bieloruska a z vojny podľa neho profituje iba Západ. Uviedol to vo štvrtok v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu.

V rozsiahlom, takmer dve hodiny trvajúcom rozhovore Lukašenko uviedol, že pokračovanie vojny na Ukrajine si želajú iba „vysokopostavené osoby amerického pôvodu“. Západ podľa neho podporuje Kyjev, pretože chce, aby sa Rusko a Ukrajina vo vojne navzájom zničili.

Rozhovor sa uskutočnil v čase, keď ukrajinské jednotky pokračujú v ofenzíve v ruskej Kurskej oblasti, ktorá trvá už viac ako týždeň. Kyjev uviedol, že jeho jednotky na niektorých miestach v oblasti postúpili až o 32 kilometrov.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak v piatok uviedol, že cieľom tohto vpádu je presvedčiť Moskvu významnou taktickou porážkou, aby pristúpila k „spravodlivému rokovaciemu procesu“ s Kyjevom.

„V Kurskej oblasti môžeme jasne vidieť, ako sa objektívne používa vojenský nástroj na presvedčenie Ruska, aby vstúpilo do spravodlivého rokovacieho procesu,“ uviedol Podoľak na sociálnej sieti X.

Pre Putina PR katastrofa, pre Ukrajincov nárazníková zóna. Kyjev hlási ďalší postup do ruského územia

Ukrajinské sily prenikajú čoraz hlbšie do ruského územia a pre Vladimira Putina ide už o druhú PR katastrofu menom Kursk. Kyjev vyhlásil, že si v oblasti chce vytvoriť strategickú nárazníkovú zónu, aby chránil svoje vlastné pohraničie.

Proti vyslaniu vojakov je 97 percent Bielorusov

Lukašenko v rozhovore pre štátnu televíziu naznačil, že Kyjev by mohol mať v úmysle napadnúť Bielorusko, a vyhlásil, že nedovolí ukrajinským jednotkám „pošliapať našu krajinu“. Neposkytol však žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že Ukrajina pripravuje vojenskú operáciu na bieloruskom území.

Bieloruský prezident patril od začiatku ruskej invázie medzi najväčších podporovateľov Ruska, ktorého jednotkám umožnil podniknúť inváziu na Ukrajinu aj zo svojho územia. Reuters však poukazuje na to, že Lukašenko v aktuálnom rozhovore vyzýval na rokovania.

„Poďme si sadnúť za rokovací stôl a ukončime túto potýčku. Nepotrebujú to ani Ukrajinci, ani Rusi, ani Bielorusi. Potrebujú to iba oni, Západ,“ vyhlásil.

V rozhovore Lukašenko taktiež uviedol, že Západ stavil na to, že destabilizácia situácie v Kursku podnieti vyhlásenie mobilizácie v Bielorusku aj v Rusku, čo „otrasie spoločnosťou zvnútra“.

„Nechceme eskaláciu a nechceme vojnu proti celému NATO. To nechceme,“ povedal. Upozornil však, že ak Ukrajina bude provokovať Bielorusko, „nebudeme mať inú možnosť“.

Napriek tomu, že Bielorusko pomáha vo vojne Rusom logisticky, Lukašenko sa dlhodobo vyhýba zapojeniu vlastných vojakov na ukrajinské územie. Vedie ho k tomu aj verejná mienka, podľa ktorej je až 97 percent Bielorusov proti vyslaniu ich síl na pomoc ruskej invázii.

Minulý týždeň Lukašenko obvinil Ukrajinu z narušenia vzdušného priestoru prostredníctvom dronov a k ukrajinským hraniciam vyslal dodatočné vojenské jednotky. Na margo použitia ruských jadrových zbraní na bieloruskom území uviedol, že nevidí dôvod na ich použite, pokiaľ nebudú narušené bieloruské hranice.