Kyjev a separatisti si po dvoch rokoch vymenili 136 väzňov

Prepustení ukrajinskí zajatci na palupe lietadla na letisku Čuhujiv. [EFE-EPA/Presidential Press Service]

Výmenu väzňov víta Moskva, Berlín aj Washington. Výmenu monitorovala OBSE a zástupcovia Medzinárodného výboru Červeného kríža.

Kyjev a obe separatistické republiky na východe Ukrajiny ukončili v nedeľu (29. decembra) výmenu zadržiavaných osôb.

„Prepustenie zadržaných osôb sa skončilo. 76 z nich je v bezpečí na území kontrolovanom Ukrajinou. Podrobnosti budú oznámené neskôr,“ uvádza sa vo vyhlásení úradu ukrajinského prezidenta citovaného agentúrou UNIAN.

Oleg Sencov: V Rusku očakávam revolúciu a prebudenie národa, lebo Putin sa odísť nechystá

Slovensko je siedmou krajinou, ktorú ukrajinský režisér, pôvodom z Krymu, od svojho septembrového prepustenia navštívil. V ruskom väzení strávil laureát Sacharovovej ceny vyše päť rokov. Podľa neho robí Európa pre Ukrajinu dosť: „Problémy doma sa musíme naučiť riešiť sami,“ povedal.

Samozvaná Luhanská ľudová republika (LĽR) si prevzala 63 väzňov, Doneckej ľudovej republike (DĽR) bolo odovzdaných 60 osôb. Ukrajinská strana neskôr priviedla ďalšiu osobu, informovala agentúra TASS.

Tlačová služba úradu ukrajinského prezidenta spresnila, že z LĽR sa na územie kontrolované Kyjevom vrátilo 25 zadržiavaných osôb, z DĽR ich bolo 51. Až 64 z nich malo byť podľa Kyjeva civilistov, dvanásti patrili medzi vojenský personál. Medzi prepustenými boli aj dvaja novinári z ukrajinskej pobočky Rádia Slobodná Európa Stanyslav Aseyev a Oleg Galazyuk.

Výmena väzňov medzi Kyjevom a separatistickými republikami v Donbase sa konala na kontrolnom stanovišti Majorsk ležiacom na línii kontaktu medzi samozvanou DĽR a Ukrajinou. Overovanie totožnosti väzňov z oboch strán trvalo niekoľko hodín. Výmenu monitorovala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a zástupcovia Medzinárodného výboru Červeného kríža.

Pozitívne hodnotenie výmeny

Výmenu väzňov privítali ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Veľvyslanectvo Spojených štátov na Ukrajine rovnako potešila správa o výmene a na svojom oficiálnom Twitteri uviedlo, že „pretrvávajúca agresia Ruska stavia vedenie Ukrajiny pred zložité rozhodnutia“.

Poradkyňa prezidentky: Špeciálny status Donbasu nemôže obmedziť euroatlantickú integráciu Ukrajiny

Hoci z parížskeho stretnutia Normandskej štvorky podľa Jany Kobzovej nevzišli prekvapenia, veci, na ktorých sa lídri dohodli, sú výnimočné a dôležité najmä pre ľudí, ktorí vo východnej Ukrajine žijú.

Podľa agentúry Interfax najmenej dvaja väzni odmietli opustiť DĽR, pretože sa obávali trestného stíhania v Kyjeve. Platilo to aj naopak: niekoľko väzňov sa odmietlo vrátiť z územia kontrolovaného vládou v Kyjeve do Luhanskej oblasti.

Výmena väzňov medzi separatistami a Kyjevom sa naposledy uskutočnila v roku 2017.

Členovia kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny sa v pondelok (23. decembra) prostredníctvom videokonferencie dohodli na podmienkach prepustenia a výmeny zadržiavaných osôb v termíne do konca tohto roka. Obsahoval to jeden z bodov záverečného komuniké summitu tzv. normandskej štvorky, združujúceho hlavy štátov a vlád Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny, ktorý sa uskutočnil 9. decembra v Paríži.