Kyjev žiada Úniu, aby neuznala ruské prezidentské voľby na Kryme

Moskvou organizované oslavy tretieho výročia pripojenia Krymu k Rusku. [EPA/Maxim Shipenkov]

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval členské krajiny Európskej únie, aby neuznali výsledky ruských prezidentských volieb na území Krymského polostrova.

Prezidentské voľby v Ruskej federácii vrátane Krymu, ukrajinského územia, ktoré Moskva anektovala v roku 2014, sú naplánované na 18. marca.

Ukrajinci považujú vojnu na východe za „dočasnú ruskú okupáciu“

Legislatíva ukrajinského parlamentu vymedzuje pretrvávajúce násilie medzi ukrajinskými silami a Ruskom podporovanými povstalcami. Prichádza po takmer štyroch rokoch bojov, ktoré si vyžiadali viac ako 10 tisíc životov.

Plány mierovej misie OSN

„Voľby na území Krymu sú nezákonné, flagrantne porušujú medzinárodné právo a sú v rozpore s ukrajinskou legislatívou,“ povedal Porošenko počas pondelňajšej schôdzky so švédskym ministrom obrany Petrom Hultqvistom, ktorý zavítal do Kyjeva.

Ako informovala agentúra Ukrinform, dvojica diskutovala aj o prípadnom rozmiestnení mierovej misie OSN v Donbase, zvýšení obranyschopnosti Ukrajiny a zosilnení sankcií a diplomatického tlaku na Rusko.

Na spoločnej tlačovej konferencii Hultqvist vyhlásil, že Švédsko zváži možnosť účasti na mierovej misii OSN v Donbase, ak Bezpečnostná rada OSN schváli príslušné rozhodnutie.

Ochotu zapojiť sa do mierovej misie OSN v Donbase už skôr vyjadrili Fínsko a Bielorusko, poznamenal Ukrinform.

V4 stratila ambíciu aj schopnosť byť modelom pre krajiny Východného partnerstva

Kým sa Vyšehradská skupina nevylieči z populizmu, nemôže naďalej „vyvážať“ svoje skúsenosti s transformáciou na demokratický systém do krajín, ktoré majú európske ambície, hovoria experti.

Ukrajinský minister obrany Stepanom Poltorak na tlačovej konferencii uviedol, že Švédsko je ochotné zapojiť sa aj do medzinárodnej operácie UNIFIER na výcvik ukrajinských vojsk – prebieha vo výcvikovom stredisku Javoriv v západoukrajinskej Ľvovskej oblasti.

Hultqvist k tomu dodal, že táto otázka bude prerokovaná s partnermi, najmä so zástupcami Kanady, ktorá sa zúčastňuje na operácii UNIFIER.

Agentúrne zdroje: Mogheriniová smeruje do Kyjeva

Agentúra Reuters koncom februára citovala nemenovaného popredného európskeho diplomata, podľa ktorého v rámci Únie začína ohľadne Ukrajiny prevládať „istá únava“. Veci na Ukrajine sa podľa neho „zablokovali“ a ľudia sú rozhorčení z nedostatku reforiem, najmä v oblasti korupcie. EÚ je však podľa citovaného diplomata napriek tomu odhodlaná Ukrajinu podporovať aj naďalej.

Reuters vtedy napísal, že Európska únia sa rozhodla ukončiť projekt zameraný ma modernizáciu priechodov na hraniciach s Ukrajinou. K tomuto kroku pristúpila po sérii odkladov, chybných krokov a prekročení stanovených nákladov zo strany ukrajinských orgánov a dodávateľov.

Ku koncu roka 2017 nebol dobudovaný ani jeden zo šiestich hraničných priechodov napriek tomu, že EÚ na tento účel poskytla 29,2 milióna eur.

Ukončenie programu podľa Reuters vzbudzuje pochybnosti nad schopnosťou Ukrajiny realizovať reformy výmenou za rozsiahlu finančnú pomoc zo strany EÚ.

Ivan Mikloš: Ukrajine sme pomohli s reformami, smeruje k fungujúcej ekonomike

Za takmer štyri roky sa urobilo viac ako za predchádzajúcich vyše dvadsať rokov, hovorí hlavný ekonomický poradca ukrajinského premiéra.

Jedným z najbližších krokov Únie voči Kyjevu bude návšteva šéfky európskej diplomacie Federici Mogheriniovej. Ako informovala agentúra Interfax-Ukrajina s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia diplomacie, Mogheriniová navštívi Ukrajinu 11.-12. marca.

Zdroj agentúry dodal, že diplomatka má Kyjeve naplánovaných niekoľko bilaterálnych stretnutí s poprednými štátnymi predstaviteľmi.