Litva žiada, aby Únia neakceptovala ruské pasy osôb z východnej Ukrajiny

Vojenské cvičenie Rapid Trident 2014 na Ukrajine (ilustračný obrázok). [EPA/Ivan Boberskyj]

Obyvatelia Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny môžu na pokyn prezidenta Putina od apríla získať ruské občianstvo omnoho jednoduchšie. Niektoré krajiny pasy uznávať nechcú.

Litva v utorok oznámila, že spolupracuje s Európskou úniou na prijatí spoločnej politiky neuznať ruské pasy vydávané na východnej Ukrajine, v súčasnosti ovládanej Moskvou podporovanými separatistami.

„Litva silno podporuje potrebu koordinovaného spoločného postoja EÚ k neuznaniu týchto cestovných dokladov,“ uviedla pre tlačovú agentúru AFP hovorkyňa litovského ministerstva zahraničných vecí.

Tento krok prichádza po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin v apríli zjednodušil proces získavania ruského občianstva pre obyvateľov Doneckej a Luhanskej oblasti na prevažne rusky hovoriacom východe Ukrajiny.

Litva varuje: Rusi vedia zaútočiť do 24 hodín

Rusko vyvinulo kapacity začať útok na pobaltské štáty do 24 hodín, vyhlásila včera litovská tajná služba.

Kanada ešte v júli oznámila, že pristúpi k opatreniu, ktoré zaručí, že tieto pasy nebudú môcť byť použité na vycestovanie do Kanady. EÚ taktiež vydala vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že Únia „je pripravená zvážiť ďalšie možnosti vrátane neuznania (dokladov)“.

Pomôcť má eurokomisia

Litva strávila niekoľko mesiacov hľadaním partnerov pre danú myšlienku a teraz očakáva, že Európska komisia v tejto veci iniciuje spoločnú politiku.

Estónsko ako pobaltský sused Litvy v pondelok (5. augusta) oznámilo, že celoštátne zavedie rovnaké opatrenie.

Litva sa voči rozhodnutiu súdu o mučení teroristov operatívcami CIA na ich území neodvolá

Vilnius tvrdí, že väzenie, kde mali podozrivých mučiť, v Litve nebolo. Napriek tomu musí krajina vysokopostavenému členovi Al-Kajdy zaplatiť 100 tisíc eur za to, že nezabránila americkým vyšetrovateľom využívať pri jeho vypočúvaní nehumánne techniky. Platiť majú aj Rumuni a Poliaci.

Konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014 po tom, ako došlo počas ľudového povstania k zvrhnutiu prokremeľského prezidenta Viktora Janukovyča a Rusko reagovalo anexiou Krymu. Vojna si podľa OSN vyžiadala už približne 13 tisíc životov.

Kyjev a jeho západní podporovatelia obviňujú Rusko z rozmiestňovania vojakov a zbraní v rusko-ukrajinskom pohraničí. Moskva však akúkoľvek vojenskú prítomnosť v tejto oblasti odmieta.