Maďarské veto oddiali stopku ruskej ropy aspoň o ďalší týždeň

Únia je aj naďalej rukojemníkom maďarského veta. [TASR/Ladislav Vallach]

Budapešť sa drží svojho veta, svoj postoj vysvetľuje „ekonomicky, nie politicky“. Európska komisia oznámila šiesty balík sankcií 4. mája a nezhody ohrozujú reputáciu celej Únie.  

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v pondelok (16. mája) uviedol, že EÚ nenašla konsenzus o novom balíku sankcií voči Rusku. Maďarsko totiž vyhlásilo, že svoje veto nezruší.

„Dúfam, že to nebude trvať dlhšie, ale neviem vám povedať, či to bude trvať týždeň alebo dva,” povedal Borrell a dodal, že pôvodne mal za cieľ, aby ministri o balíku sankcií rokovali v pondelok.

Európska únia ponúkla Maďarsku, Českej republike a Slovensku dlhú prechodnú dobu na postupné ukončenie dovozu ruskej ropy. Ani to však Budapešť nepresvedčilo.

Dovoz ruskej energie do EÚ mal v roku 2021 hodnotu 99 miliárd eur, pričom ruská ropa predstavuje približne 27 percent dovozu ropy do EÚ. Z technického hľadiska je dovoz ropy z Ruska ľahšie nahraditeľný ako dovoz plynu, avšak rastúce ceny ropy už zvyšujú infláciu v celej EÚ.

Borrell vysvetlil, že hlavná prekážka dohody je ekonomickej povahy: „Maďarsko nevysvetlilo svoj postoj politicky, ale ekonomicky,” povedal.

Od pôvodného návrhu 4. mája urobili predstavitelia EÚ už niekoľko ústupkov členským štátom, vrátane upustenia od plánu zakázať európskym lodiam prepravovať ruskú ropu. Proti tomuto návrhu sa postavili Grécko a Cyprus v súvislosti s možným hospodárskym dosahom na ich priemysel.

Niektoré členské štáty tiež navrhli odloženie zákazu dovozu ropy a pokračovanie so zvyškom balíka, zatiaľ sa však k tomuto kroku nepristúpilo, pretože sa predpokladá, že bez energetickej zložky by sankciám „chýbali zuby“.

Sankcionované ruské bohatstvo má smerovať na Ukrajinu

Európska komisia pripravuje plán, ako vo všetkých členských štátoch umožniť zhabanie zmrazeného ruského majetku, čo by otvorilo dvere na využitie stoviek miliónov eur na povojnovú obnovu Ukrajiny. 

Veľvyslanci EÚ sa majú v stredu stretnúť na pravidelnom zasadnutí, na ktorom sa očakáva podrobnejšia diskusia o balíku. Diplomati EÚ a niektorí ministri zahraničných vecí však v pondelok uviedli, že skôr zvažujú možnosť, že by sa diskusia mohla pretiahnuť až do neformálneho summitu EÚ naplánovaného na koniec mája.

Maďarsko tiež už naznačilo, že čokoľvek, čo by sa blížilo k zákazu ropy, by sa muselo prediskutovať medzi lídrami EÚ, a nie na nižšej politickej úrovni.

„Je tu riziko, že budeme diskutovať o všetkom, od sankcií cez energetiku až po rozšírenie a zmeny základných zmlúv. Podľa toho, ako budú v tom momente členské štáty podráždené, to môže vybuchnúť,“ reagoval jeden z diplomatov EÚ.

Borrell však uviedol, že ministri zahraničných vecí sa rozhodli poskytnúť ďalších 500 miliónov eur na nákup zbraní na podporu Kyjeva, čím sa celková suma peňazí, ktorú EÚ vyčlenila na tento účel, zvýšila na dve miliardy eur.

Európsky týždeň | Komisia navrhla embargo na ruskú ropu, Slovensko chce dlhšiu výnimku

Ďalší balík sankcií proti Rusku obsahuje aj embargo na dovoz ruskej ropy. Viacero krajín však žiada výnimky, Slovensko je medzi nimi.

EÚ ako rukojemník

„Celá únia je rukojemníkom jedného členského štátu,” povedal novinárom litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis.

„Všetci očakávali, že to bude stačiť,” povedal Landsbergis na margo návrhu, aby Maďarsko dostalo viac času na prestavbu svojho energetického systému na neruskú ropu.

Maďarský premiér Viktor Orbán prirovnal hospodársky dosah zákazu ruskej k „jadrovej bombe”.

Budapešť tvrdí, že potrebuje čas na prispôsobenie svojich energetických systémov a finančnú podporu na zaplatenie aktualizovanej infraštruktúry a drahších alternatív k ruskej rope.

Maďarsko, ktoré je v rozhodovacom procese EÚ často v pozícii outsidera, požaduje, aby sa naň embargo nevzťahovalo aspoň štyri roky, a chce 800 miliónov eur z fondov EÚ na prestavbu rafinérie a zvýšenie kapacity ropovodu do Chorvátska.

Minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v pondelok však túto cenovku navýšil. V komentári na svojej stránke na Facebooku uviedol, že je legitímne, že Maďari očakávajú od Európskej komisie návrh na zmiernenie dopadov sankcií. „Je potrebná úplná modernizácia maďarskej energetickej infraštruktúry v rozsahu 15 až 18 miliárd eur,“ napísal.

Vlečúci sa spor o ropné embargo v niektorých diplomatoch vzbudil presvedčenie, že dosiahnutie zákazu dodávok ruského zemného plynu je nedosiahnuteľné.

EÚ plánuje v tomto roku znížiť svoju závislosť od ruského plynu o dve tretiny, čo má Európska komisia navrhnúť v stredu (18. mája), ale k úplnému zastaveniu dovozu sa stavia odmietavo, keďže Nemecko je proti takémuto kroku.

Charles Michel v Kyjeve: Urobíme všetko, aby sme Ukrajine pomohli vyhrať vojnu

Predseda Európskej rady Charles Michel hovoril v Kyjeve o plánovanej darcovskej konferencii EÚ pre Ukrajinu, aj o pripravovanom šiestom balíku sankcií voči Rusku. 

Ohrozená reputácia

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v pondelok vyzval EÚ, aby prekonala odpor Maďarska voči embargu na ruskú ropu a pristúpila aj k stopke na všetky ruské vývozy a odrezala tak ruskú vojnovú mašinériu od zdrojov.

„Je jasné, kto túto záležitosť brzdí. Ale čas sa kráti, pretože Rusko každým dňom zarába peniaze a investuje ich do vojny,“ povedal Kuleba po stretnutí s ministrami zahraničných vecí EÚ v Bruseli.

Kuleba povedal, že je presvedčený, že ropné embargo príde a „jedinou otázkou je, kedy a akú cenu bude musieť Európska únia zaplatiť, aby sa tak stalo.”

„Členské štáty EÚ chápu, že v hre je reputácia celej Európskej únie,” povedal Kuleba.

Potom vyzval 27-členný blok, aby pristúpil k siedmemu balíku sankcií, ktoré by „zničili ruský vývoz” a zasadili zdrvujúci úder pokladnici prezidenta Vladimíra Putina.

Orbán je známy ako Putinov najlepší priateľ v EÚ. Podľa nepotvrdených správ Putin dal Orbánovi pred inváziou na Ukrajinu vopred vedieť a maďarský premiér mu povedal, že jeho krajina má záujem o prevzatie časti ukrajinského územia po vojne.

Podľa analytikov sa Rusko spoliehalo na vnútorné rozpory v EÚ, aby sa vyhlo veľkým sankciám za inváziu na Ukrajinu.

Orbán bol v pondelok oficiálne opätovne zvolený za predsedu vlády a prijal gratulácie od predsedu Rady Charlesa Michela aj predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyen.