Maďarský rezort diplomacie: Ukrajina si môže sama za to, že sa nepribližuje k Únii

Stretnutie Orbán - Porošenko 2015. [EPA/MIKHAIL PALINCHAK / POOL]

Ukrajina sa nedokáže približovať k Európskej únii a k NATO pre vlastné chyby, Maďarsko s tým nemá nič spoločné, vyhlásil vo štvrtok (2 augusta) v Budapešti štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer.

Podľa vyhlásenia, ktoré rezort diplomacie poskytol TASR, Budapešť tak reagovala na protest Ukrajiny proti výrokom predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána týkajúcich sa euroatlantických integračných snáh Kyjeva.

Ukrajinský rezort diplomacie v tejto záležitosti predvolal vo štvrtok (2. augusta) zástupcu veľvyslanectva Maďarska v Kyjeve.

Mikloš: Ukrajina za posledné štyri roky dosiahla viac ako počas predchádzajúcich dvadsiatich

Počas posledných štyroch rokov urobila Ukrajina niekoľko obrovských zmien, aby sa mohla stať fungujúcou trhovou ekonomikou a liberálnou demokraciou. Mnohí si to však sotva všimli, píše IVAN MIKLOŠ.

Problém: Maďarská menšina na Ukrajine

Orbán sa v prejave na 29. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad venoval v rámci viacerých zahraničnopolitických tém aj Ukrajine. Vyjadril názor, že nie je reálne, aby sa Ukrajina stala členom Európskej únie ani členom NATO.

Menczer zdôraznil, že maďarský premiér na letnej univerzite iba vykreslil pravdivý obraz, Ukrajina by to preto nemala Maďarsku vytýkať. Štátny tajomník pripomenul, že Ukrajina prijala školský zákon, ktorý znemožňuje vzdelávanie národnostných menšín v ich materinskom jazyku.

„Na Ukrajine sú ohrozené získané práva menšín, z čoho vyplýva, že Ukrajina si neplní svoje medzinárodné záväzky, dohodu o pridružení k Európskej únii, a ani plán prípravy na vstup do NATO,“ dodal.

Stanú sa Ukrajina a Gruzínsko členmi NATO?

Na summite NATO v Bruseli sa lídri členských krajín stretli aj s prezidentmi Ukrajiny a Gruzínska. Pripomínajú si desať rokov, odkedy NATO obom prisľúbilo členstvo. Za dekádu sa mnohé zmenilo, no ich členstvo ostáva takmer rovnako vzdialené, píše MICHAL ČUBRÍK.

Maďarsko je podľa predstaviteľa maďarskej diplomacie voči Ukrajine korektné aj napriek otvoreným útokom voči tam žijúcej maďarskej menšine. Ako príklad uviedol darovanie niekoľkých ton chlóru Zakarpatskej oblasti pre zabezpečenie dodávok pitnej vody.

„Očakávame, že Ukrajina vráti národnostným menšinám ich práva a zruší stav bezprávia,“ píše sa v závere vyhlásenia Menczera.

V4+Ukrajina alebo V5? Kyjev vkladá nádeje do slovenského predsedníctva

Spolupráca vo formáte V4+Ukrajina stratila svoju dynamiku. Kyjev ale dúfa, že to zmení súčasné slovenského predsedníctvo. Ukrajina by však mala lepšie pochopiť, ako V4 funguje a prijať proaktívnejší prístup, píše HENNADIY MAKSAK.