Na Donbase začne platiť nové prímerie. Bude sa tentokrát dodržiavať?

Checkpoint Olenivka v samozvanej Doneckej ľudovej republike. [EPA-EFE/Alexander Ermochenko]

Zainteresované strany v konflikte na Donbase zatiaľ nikdy nedokázali udržať žiadnu z dohodnutých dohôd o prímerí, hoci vojna už trvá takmer päť rokov.

Na Donbase začne od zajtra (29. decembra) platiť medzi ukrajinskými jednotkami a separatistami, podporovanými Kremľom, prímerie.

Zástupca Ukrajiny v tripartitnej kontaktnej skupine pre konflikt v Donbase Yevhen Marchuk informoval vo včerajšom televíznom vysielaní (27. december), že sa o vianočnom a novoročnom prímerí dohodli zástupcovia Ruska, OBSE a Ukrajiny počas videorozhovoru.

Podľa generála Marczuka prijali členovia skupiny ponuku Ukrajiny, ktorá bola prezentovaná na predchádzajúcom stretnutí.

„Ponúkli sme ohlásenie pokoja a na neurčito pozastavenie boja, presne minútu po polnoci od 29. decembra,“ uviedol ukrajinský predstaviteľ.

Porošenko navrhuje členom Únie patronát nad vojnou zničenými obcami Donbasu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhuje, aby ukrajinskí diplomati v krajinách svojho pôsobenia lobovali za poskytnutie financií na obnovu vojnou zničeného Donbasu.

Zástupca Ukrajiny v trojstrannej kontaktnej skupine pre konflikt na Donbase predpovedá, že prestávka v bojoch umožní obnovu alebo rekonštrukciu objektov v blízkosti línií, ktoré oddeľujú strany konfliktu a v dôsledku bojov boli zničené.

Doterajšie „školské“ prímerie

Predchádzajúce prímerie, na ktorom sa tri strany dohodli, bolo oznámené koncom augusta. Jeho začiatok pripadol aj na začiatok školského roka, a preto mu prischlo označenie „školské prímerie“.

Súčasná prestávka v bojoch má súvisieť s obdobím vianočných a novoročných prázdnin. Ukrajinci, podobne ako Rusi, oslavujú Vianoce až po novom roku. Podľa juliánskeho kalendára pripadne najväčší sviatok na 7. januára.

Únia predĺžila sankcie proti Rusku

Keďže v plnení minských dohôd nenastal pokrok, veľvyslanci členských štátov EÚ rozhodli o uplatňovaní sankčných opatrení až do júla 2019. Ukrajina to privítala.

Šéf štábu vojenskej operácie spojených ozbrojených síl Ukrajiny na Donbase Sergej Najew oznámili, že podľa vojenských odhadov bojuje v regióne na strane proruských separatistov 32 tisíc jednotlivcov, vrátane 11 tisíc Rusov. Ich vojská majú byť zároveň ozbrojené ruskou technikou a podriadené priamo ruskej armáde.

Podľa Najewa to platí pre 1. armádny zbor v takzvanej Doneckej ľudovej republike a pre 2. armádny zbor v republike Luhanska, ktoré zostávajú pod vedením armádneho personálu 8. armády Ruska v Novočerkasku v rostovskom obvode, teda asi 160 km východne od ukrajinských hraníc.

Podľa ukrajinských údajov sú separatistické vojenské štruktúry vybavené vojenským vybavením zo sovietskej éry, ale majú aj moderné ruské zbrane, vrátane prostriedkov rádioelektronického boja.

Najew poukazuje na to, že práve s pomocou tejto techniky „okupačné ruské vojenské roboty bránili práci osobitnej monitorovacej misie OBSE na okupovaných územiach v obvodoch Doneck a Luhansk, ako aj vo vzdialenosti 60 kilometrov od demarkačnej línie, na území pod kontrolou úradov na Ukrajine“.

V dôsledku vojny na Donbase, ktorá prebieha od jari 2014, už prišlo o život viac ako 10 000 ľudí.