Na východe Ukrajiny prebehli voľby, Únia ani NATO ich neuznajú

Voľby v separatistickej oblasti. [EPA-EFE/Alexander Ermochenko]

Západ tlačí na dodržiavanie minských dohôd, Kremeľ považuje organizovanie prezidentských a parlamentných volieb za demokratický krok.

Severoatlantická aliancia v nedeľu (11. novembra) oznámila, že neuzná výsledky volieb v samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republike, ktorých obyvatelia sa mohli zapojiť do rozhodovania o lídroch a poslancoch týchto separatistami ovládaných regiónov.

Kyjev i Západ hlasovanie odsúdili, separatisti však tvrdia, že „prezidentské a parlamentné“ voľby sú krokom potrebným na zavedenie úplnej demokracie v oboch takzvaných ľudových republikách.

NATO a členské krajiny Aliancie zastávajú názor, že voľby sú v rozpore s duchom obsahu minských mierových dohôd, uvádza sa vo vyhlásení z Bruselu. Aliancia aj naďalej v plnej miere podporuje nezávislosť Ukrajiny a jej územnú celistvosť pri zohľadnení medzinárodne uznávaných štátnych hraníc.

„Nezúčastňujte sa na falošných voľbách,“ vyzýval obyvateľov aj ukrajinský prezident Petro Porošenko.

V prieskumoch pred prezidentskými voľbami na Ukrajine vedie Julia Tymošenková

Päť mesiacov pred voľbami zvyšuje Tymošenková pred ďalšími prezidentskými kandidátmi náskok. Líderku strany Otčina (Batkivshchyna) a bývalú premiérku by podľa prieskumov dnes volilo vyše 13 percent respondentov.

NATO opakovane vyzvalo Ruskú federáciu, aby stiahla svoje vojenské sily z inkriminovaného územia a zastavila akúkoľvek podporu militantným zoskupeniam pôsobiacim v Doneckej a Luhanskej oblasti.

Súčasne apelovala na všetky zainteresované strany, aby v plnej miere rešpektovali obsah dohôd z Minska.

EÚ: Rešpektujte závery dohôd

Európska únia už v sobotu (10. novembra) avizovala, že výsledky volieb, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom, neuzná, pretože podkopávajú záväzky z minských mierových dohôd a predstavujú narušenie nezávislosti Ukrajiny.

Únia takisto apelovala na všetky zainteresované strany, aby rešpektovali obsah minských dohôd a neodkladne ich plnili v záujme politického prechodu.

Budovanie mostov európsko-ruskej spolupráce? Keď prídu problémy, mosty padajú prvé

Cesta spolupráce medzi Moskvou a Bruselom vedie cez Kyjev. Bez riešenia na Ukrajine sa vzťahy nezlepšia a európske sankcie preto musia pokračovať, hovoria experti.

„Európsko-ruské vzťahy sú dôležitým komponentom mieru a stability v Európe,“ uviedol na úvod diskusie Rusko a Európska únia: Realita a vyhliadka vzájomných …

Kremeľ apely Západu odmieta s argumentom, že terajšie voľby „nemajú nič do činenia“ s minskými dohodami. Moskva tvrdí, že sú potrebné na zaplnenie mocenského vákua po zabití lídra DĽR Alexandra Zacharčenka pri augustovom bombovom útoku.

V Doneckej a Luhanskej ľudovej republike sa medzičasom pracuje už na sčítaní hlasov. Podľa oficiálnych vyjadrení sa na voľbách v 724 volebných miestnostiach zúčastnilo viac ako 66 percent oprávnených voličov, píše Reuters.

Separatisti na východe Ukrajiny sa proti kyjevskej vláde postavili na jar v roku 2014. Podľa Rady pre zahraničné vzťahy v bojoch zahynulo už viac ako 10 tisíc osôb.