Napätie v Azovskom mori poškodzuje ekonomické záujmy Únie

Odesa, jeden z najväčších prístavov v Azovskom mori. [EPA/Sergey Dolzhenko]

Najnovšie napätie medzi Ukrajinou a Ruskom v okolí polostrova Krym negatívne ovplyvňuje ekonomiku Európskej únie, pretože európske plavidlá sú vystavené nečakaným meškaniam, uviedla šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.

Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku hovorila o napätí v Azovskom mori dnes (5. decembra) po príchode na rokovania s ministrami zahraničných vecí členských krajín NATO v Bruseli.

Únia vyzýva Rusko a Ukrajinu k zdržanlivosti a deeskalácii napätia

Európska únia vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby „konali s maximálnou zdržanlivosťou“ a deeskalovali napätú situáciu v Čiernom mori.

S odkazom na incident pri Kerčskom prielive, kde Rusko zadržalo tri ukrajinské vojenské lode aj s ich posádkami, upozornila, že pre krajiny EÚ to malo negatívne dôsledky, a spresnila, že nastolí túto otázku počas nadchádzajúceho stretnutia s ministrami zahraničných vecí Ruska a Ukrajiny v Miláne.

„Sme veľmi znepokojení vývojom v Azovskom mori, a to nielen v dôsledku provokácie voči Ukrajine, ale aj preto, že aktivity v Azovskom mori výrazne spomaľujú plavidlá, ktoré nesú vlajky členských štátov Európskej únie. Takže tu máme aj vplyv na naše vlastné ekonomiky okrem jasne viditeľných bezpečnostných hrozieb,“ opísala situáciu Mogheriniová po príchode do bruselského sídla NATO.

Mogheriniová je pravidelným hosťom ministerských zasadnutí Severoatlantickej aliancie, rovnako aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg býva hosťom na zasadnutiach Rady EÚ pre zahraničné veci a obranu a na summitoch EÚ, čo potvrdzuje úzku spoluprácu medzi Úniou a Alianciou.

SaS žiada reagovať na konflikt v Azovskom mori zrušením ruského plynovodu

Nord Stream 2 je klinom do súdržnosti Európskej únie, ktorý využívajú jej kritici, povedal Richard Sulík.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin využil utorňajšie rozhovory s kolegami z NATO na výzvu, aby Aliancia prišla s „komplexnou odpoveďou“ na bezpečnostnú hrozbu, ktorú podľa Ukrajiny predstavuje Rusko.