Po Únii uvalia kvôli Navaľnému sankcie na Rusko aj Spojené štáty

Navaľný na súde v Moskve, 20. februára. [EPA-EFE/Yuri Kochetkov]

Joe Biden by mal už čoskoro vydať exekučný príkaz, ktorým voči Moskve spustí sankčný mechanizmus. EÚ rozšírenie svojich sankcií oznámila deň predtým. V rovnakom čase však Amnesty International sťahuje svoje rozhodnutie označovať Navaľného za „väzňa svedomia“.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena pripravuje uvalenie sankcií na Rusko v súvislosti s otrávením a uväznením opozičného lídra a kritika Kremľa Alexeja Navaľného. Informovala o tom v noci na utorok (2. marca) tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na spravodajskú stanicu CNN.

Podľa dvoch zdrojov z prostredia americkej vlády sa Spojené štáty spolu s Európskou úniou dohodnú na obsahu avizovaných sankcií, ako aj na ich presnom načasovaní.

Potenciálnou voľbou je exekutívny príkaz, ktorý by spustil sankčné opatrenia voči Rusku za opakované podkopávanie americkej demokracie, vrátane kybernetických útokov a vypísania peňažnej odmeny za chytenie amerických vojakov v Afganistane.

Sankcie by boli Bidenovým prvým opatrením svojho druhu voči Rusku a išlo by o odklon od postoja, aký mal k Moskve jeho predchodca v prezidentskom úrade Donald Trump.

Rusko zavádza odvetné sankcie voči predstaviteľom Únie

Po sankciách, ktoré Únia zaviedla v októbri ako reakciu na otravu Navaľného, zavádza Moskva protiopatrenia. Sankcie sa majú týkať predstaviteľov členských štátov a inštitúcií EÚ. O koho konkrétne ide sa zatiaľ nevie.

Rozhodnutie prichádza v čase, kedy organizácia Amnesty International sťahuje svoje rozhodnutie, označiť Navaľného za tzv. väzňa svedomia (prisoner of conscience). Dôvodom je jeho údajná obhajoba násilia a diskriminácie, ako aj komentáre, ktoré zahŕňali nenávistné prejavy,

Organizácia však zopakovala svoje odhodlanie pokračovať v boji za jeho prepustenie. Podľa Denisa Krivosheeva, zástupcu riaditeľa Amnesty International pre Európu a strednú Áziu, Navaľný „nespáchal žiadny trestný čin,“ píše portál Rádia Slobodná Európa. Amnesty zároveň doručila ruským orgánom dvesto tisíc podpisov, požadujúcich okamžité prepustenie opozičného politika.

Navaľného zadržanie môže spustiť využívanie európskeho Magnitského zákona

Nedávno schválený zákon EÚ podľa amerického vzoru Magnitského aktu, ktorý bloku umožňuje ukladať sankcie voči porušovateľom ľudských práv, by mohol čoskoro ožiť. V Únii totiž v súvislosti so zadržaním Alexeja Navaľného narastá počet výziev na uplatnenie nových opatrení voči Rusku.

Rozšírené sankcie Únie

Európska únia v pondelok (1. marca) schválila sankcie voči štyrom vysoko postaveným ruským činiteľom – krátko na to, ako ľudskoprávni experti OSN vyzvali na medzinárodné vyšetrovanie otrávenia Navaľného a na jeho okamžité prepustenie z väzenia.

Na uvalení ďalších sankcií proti Rusku sa dohodli ministri zahraničných vecí EÚ pred týždňom v Bruseli. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vtedy Brusel kritizovalo, že sa opäť podriadil „disciplíne bloku a protiruským stereotypom”. Moskva deklarovala, že neustále požiadavky na Navaľného prepustenie považuje za „kategoricky neprijateľné“. Takéto kroky sa podľa nej v medzinárodnej praxi označujú za „zasahovanie do vnútorných záležitostí zvrchovaného štátu”.

Sankcie EÚ sa budú vzťahovať na šéfa ruskej Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN) Alexandra Kalašnikova, šéfa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom) Alexandra Bastrykina, generálneho prokurátora Igora Krasnova a veliteľa ruskej Národnej gardy Viktora Zolotova.

Zmienená štvorica bude mať zákaz cestovať do krajín EÚ a všetok majetok týchto osôb v EÚ bude zmrazený. Ide o prvé osoby, pre ktoré bude platiť nový sankčný režim v súvislosti s porušovaním ľudských práv, ktorý EÚ zaviedla vlani v decembri.

Únia kritizovala Rusko pre kauzu Navaľnyj

Ruská volebná komisia odmietla zaregistrovať iniciatívu na podporu kandidáta v marcových prezidentských voľbách.

Alexeja Navaľného zadržali 17. januára okamžite po návrate do Ruska z Nemecka, kde sa liečil z vlaňajšej otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Následne ho vo februári odsúdili v dvoch procesoch – v prípade ohovárania veterána z druhej svetovej vojny i v rámci odvolacieho konania v kauze Yves Rocher, v ktorej mu súd potvrdil nepodmienečný trest väzenia.

Po skrátení trestu o čas strávený vo väzbe bude Navaľnyj vo väzení dva roky a šesť mesiacov.

Trest odňatia slobody si odpykáva v trestaneckej kolónii vo Vladimírskej oblasti, približne dvesto kilometrov východne od Moskvy. Jeho zatknutie a uväznenie vyvolalo v krajine masové demonštrácie.