Polovicu Únie britské dôkazy o ruskom prepojení na útok v Salisbury zatiaľ nepresvedčili

Armádna chemická jednotka odstraňuje lavičku, na ktorej 4. marca našli po útoku Sergeja Skripaľa s dcérou. [EPA-EFE/Will Oliver]

Solidaritu so Spojeným kráľovstvom vyhostením ruských diplomatov už preukázalo viacero krajín Európskej únie. Česká republika vyhostí kvôli ruskému obvineniu, označujúcemu za pôvodcu jedovatej látky aj Česko, až troch diplomatov. Slovensko si zatiaľ predvolá ruského veľvyslanca.

Bývalý dvojitý agent bol spolu so svojou dcérou Júliou nájdený v bezvedomí v meste Salisbury ešte 4. marca. Sergej Skripaľ, ktorý okrem ruskej vojenskej kontrarozviedky pracoval v deväťdesiatych rokoch a začiatkom nového milénia aj pre britskú spravodajskú službu, a Júlia Skripaľová prišli do kontaktu s chemickou látkou, paralyzujúcou nervový systém, v miestnej reštaurácii a stále ostávajú v kritickom stave.

Britská vláda viní z útoku na bývalého agenta Rusko.  Moskva obvinenia naďalej odmieta a tvrdí, že všetky svoje chemické zbrane zlikvidovala v súlade s medzinárodnými záväzkami.

Londýn chce, aby Únia ostro odsúdila Rusko za útok na Sergeja Skripaľa

Britská premiérka Theresa Mayová sa na aktuálnom summite EÚ bude snažiť, aby vedúci predstavitelia Únie jednoznačne odsúdili útok nervovým plynom na bývalého špióna Sergeja Skripaľa, ktorý bol podľa Londýna riadený Moskvou.

Polovica Únie

Situácia okolo útoku na Sergeja Skripaľa je o to vážnejšia, že išlo o prvý útok nervovým plynom v Európe od druhej svetovej vojny. Európska únia ešte 22. marca vydala k obvineniam Spojeného kráľovstva stanovisko, v ktorom vyjadrila solidaritu s Londýnom a Ruskú federáciu označila za zodpovednú. Podľa Bruselu totiž „neexistuje žiadne (iné) prijateľné alternatívne vysvetlenie“.

Hoci Rada EÚ uviedla, že sa štáty Európskej únie budú pri vyvodzovaní dôsledkov voči ruskej strane v súvislosti s útokom koordinovať, nestalo sa tak.

V priebehu ostatných dní potvrdilo vyhostenie spolu viac ako stovky ruských diplomatov 14 krajín Európskej únie. Okrem Slovenska a Rakúska chce s reakciou na útok počkať napríklad Rakúsko, Grécko, či krajina predsedajúca Rade Európskej únie, Bulharsko.

EÚ podporila Britániu a ukazuje v Skripaľovom prípade na Rusko

Európski lídri sa zastali Veľkej Británie a obvinili Moskvu z útoku nervovým plynom na bývalého ruského špióna. Slovensko v tejto téme počuť nebolo.

Vyšehrad bez Slovenska

Ruských diplomatov vyhostia aj všetky krajiny Vyšehradskej štvorky, okrem Slovenska. Podľa medializovaných informácií si teraz Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky plánuje predvolať ruského veľvyslanca Alexeya Leonidoviča, ktorý by mal prípad a ruské stanovisko slovenskej diplomacii objasniť. Prezident Andrej Kiska už avizoval, že si od rezortu zahraničných vecí vyžiada rozsiahlejšie odôvodnenie slovenských krokov. Vysvetľovať ich má Lukáš Parízek, štátny tajomník ministerstva.

Česká republika k 1. aprílu vyhostí predbežne troch ruských diplomatov, vrátane ich rodinných príslušníkov. Vyšší počet má súvisieť aj s tým, že ruská strana sa pri vysvetľovaní pôvodu nervového jedu, použitého pri útoku, odvolávala na fakt, že látka by mohla pochádzať aj z Českej republiky. „Rusi prekročili všetky medze, keď označili Česko za možnú krajinu pôvodu,“ napísal český premiér v demisii, Andrej Babiš na sociálnej sieti.

Moskva ešte v polovici marca tvrdila, že novičok, ktorý Briti v Salisbury predbežne identifikovali, môže pochádzať aj zo Spojeného kráľovstva, Švédska, Slovenskej alebo Českej republiky.

Maďarsko, ktoré sa vo všeobecnosti považuje za najbližšieho partnera Ruskej federácie v strednej Európe, žiada podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI ruskú stranu o stiahnutie jedného diplomata. Štátna agentúra ale tvrdí, že ide aj o reakciu, súvisiacu so starším prípadom poslanca Európskeho parlamentu Bélu Kovácsa, ktorý mal údajne vykonávať špionáž priamo pre Rusov.

Poliaci informovali, že zo svojho územia vyhostia štyroch ruských diplomatov. „V tejto ťažkej dobe pre Veľkú Britániu sme mali pocit, že vhodnou odpoveďou na ruské aktivity bude prejav solidarity vylúčením diplomatov,“ uviedol poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz.

https://twitter.com/PolandMFA/status/978265610126848001

Aké dôkazy má Británia?

„Formulácia, ktorú použila EÚ pripisujúca Rusku zodpovednosť za to, čo sa stalo, len na základe toho, že niet „alternatívnych vysvetlení“, je v podstate nepodložené obvinenie proti nám,“ reagovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí na rozhodnutie Bruselu a 14 krajín Európskej únie sankcionovať Moskvu. Podľa ruskej diplomacie ide o „protiruskú kampaň, ktorú rozpútal Londýn a jeho zaoceánski spojenci“.

Spojené kráľovstvo ale za svojimi závermi stojí. Použitie látky paralyzujúcej nervový systém potvrdili vojenskí špecialisti v laboratóriách v britskom Porton Downe a výsledky v súčasnosti preveruje aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Žiadne laboratórium však zatiaľ stopercentne neoznačilo použitú látku za novičok. Ak by sa ale zloženie látky potvrdilo, britskí experti sa zhodujú na tom, že laboratóriá v krajine nemajú k dispozícii technológiu, ktorá by novičok vytvorila. Látka by preto musela byť do krajiny prepašovaná.

Londýn prostredníctvom veľvyslanca pri OSN Jonathans Allena informoval, že použitá látka „nebola druhom zbrane, ktorý by mohol vytvoriť neštátny aktér“.

Vláda Spojeného kráľovstva podľa Allena dospela k záveru „na základe vedomostí o tom, že Rusko v minulosti túto látku vytvorilo“, ako aj kvôli „ruským registrom štátom sponzorovaných vrážd“, píše britský Independent.

Podľa Borisa Johnsona, britského ministra zahraničných vecí, Londýn navyše disponuje dôkazmi o tom, že Rusko otravu novičok stále vyrába a skladuje.

Detailné informácie o tom, kto mohol mať podľa tajných služieb na Skripaľovom odstránení záujem, ktoré osoby sa v Salisbury pohybovali, alebo akými ďalšími konkrétnymi informáciami disponujú britské spravodajské služby stále neboli zverejnené.

Spojené kráľovstvo viní Rusko z otravy Sergeja Skripala. Moskva hrozí odvetou

Rusko 13. marca varovalo Spojené kráľovstvo, aby očakávalo odvetu, ak uvalí sankcie za otravu bývalého dvojitého agenta. Spojené štáty a ďalší spojenci sa pridali k Londýnu a požadujú vysvetlenie použitia sovietskeho nervového jedu.

Britská premiérka Theresa Mayová včera (26. marca) potvrdila, že sa do kontaktu s chemickou látkou mohlo začiatkom marca dostať  až 130 osôb. 50 osôb už vyšetrili.

Kroky Spojeného kráľovstva okrem európskych krajín nasledovali aj Spojené štáty, ktoré vyhostia 60 ruských diplomatov, či Austrália, Kanada, Turecko, Nórsko, Ukrajina, Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko a Albánsko.