Poľsko žiada zvolať k Bielorusku mimoriadny summit

Demonštrant pred kordónom policajtov v Minsku, Bielorusko, 9. augusta 2020. [EPA-EFE/Tatyana Zenkovich]

Európska komisia aj Nemecko majú „silné pochybnosti“ o priebehu prezidentských volieb, ktoré mal podľa oficiálne zverejnených výsledkov jasne vyhrať Alexandr Lukašenko. V krajine dochádza k násilným stretom a zatýkaniu.

Poľsko vyzvalo v pondelok na mimoriadny summit Európskej únie o situácii v Bielorusku po tom, ako v Minsku došlo po kontroverzných prezidentských voľbách k protestom a zrážkam. Informovali o tom agentúry AFP a PAP.

„Úrady použili silu proti svojim občanom, ktorí žiadajú zmenu v krajine. Musíme podporiť Bielorusov v ich snahe o slobodu,“ uviedol poľský premiér Mateusz Morawiecki vo vyhlásení.

Morawiecki podľa hovorcu poľskej vlády apeloval na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú a predsedu Európskej rady Charlesa Michela, aby v súvislosti s Bieloruskom zvolali mimoriadny summit EÚ.

Poľský rezort diplomacie medzitým vyjadril hlboké znepokojenie nad ostrým zákrokom proti povolebným protestom v Bielorusku. Zdôraznil, že tvrdá reakcia uniformovaných zložiek, použitie sily voči pokojným protestujúcim a svojvoľné zatýkanie je neprijateľné.

„Poľské ministerstvo zahraničných vecí tiež vyzvalo bieloruských činiteľov, aby zastavili kroky stupňujúce situáciu a začali dodržiavať základné ľudské práva,“ píše sa vo vyhlásení ministerstva.

Dlhoročný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko zvíťazil v nedeľňajších prezidentských voľbách so ziskom 80,2 percenta hlasov, čím si zabezpečil šiesty mandát vo funkcii hlavy štátu. Vyplýva to z predbežných oficiálnych výsledkov, ktoré v pondelok zverejnila volebná komisia. Podľa týchto údajov získala jeho hlavná súperka Svitlana Cichanovská 9,9 percenta hlasov.

Bieloruská ľudskoprávna organizácia Viasna uviedla, že pri policajnom zásahu proti demonštrantom tvrdiacim, že nedeľné voľby boli zmanipulované, zadržala v celej krajine 3000 ľudí a podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna jeden z demonštrantov zahynul.

Únia má pochybnosti

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vyzvala v pondelok Bielorusko, aby zverejnilo pravdivé výsledky prezidentských volieb, zatiaľ čo nemecká vláda vyjadrila „silné pochybnosti“ o priebehu volebného hlasovania. Uviedli to v reakcii na sporné víťazstvo dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka, píše agentúra AFP.

„Základné práva musia byť v Bielorusku rešpektované. Vyzývam preto bieloruské úrady, aby zabezpečili presné sčítanie a zverejnenie hlasov zo včerajších volieb,“ napísala von der Leyen na Twitteri.

Predsedníčka Európskej komisie taktiež kritizovala policajný zásah proti demonštrantom, ktorí v uliciach vyjadrili podporu opozícii.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert sa na tlačovej konferencii vyjadril, že o priebehu volebného hlasovania má krajina „silné pochybnosti“. „Minimálne normy pre demokratické voľby neboli splnené a to je neakceptovateľné,“ dodal Seibert.

Situácia v Bielorusku sa stane súčasťou programu stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ, ktoré sa uskutoční v Berlíne koncom tohto mesiaca, a môže byť takisto súčasťou vrcholového stretnutia vedúcich predstaviteľov EÚ, ktoré sa má uskutočniť 24. a 25. septembra.

Brusel zatiaľ nepohrozil novými sankciami voči Bielorusku, ale vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell a eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi uviedli, že budú pozorne sledovať vývoj situácie, aby posúdili, ako má EÚ voči Bielorusku postupovať.

Slovensko: Prenasledovanie za názor je neprijateľné

„Zásahy vládnuceho režimu v Bielorusku voči politickým oponentom a občanom slobodne vyjadrujúcim svoj názor sú neprijateľné. Vyzývame prezidenta Alexandra Lukašenka na dodržiavanie základných princípov demokracie a slobody slova. Za prejav názoru nemôže byť nikto prenasledovaný,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v reakcii na situáciu v Bielorusku.

Znepokojená situáciou v Bielorusku je aj prezidentka Čaputová, odsudzuje násilie použité proti jeho občanom. „Základné demokratické princípy, ľudské práva a slobody a v tomto prípade osobitne právo občanov na slobodné zhromažďovanie a slobodu slova, musia byť rešpektované a dodržiavané,“ napísala na Twitteri.

https://twitter.com/ZuzanaCaputova/status/1292783861974302720