Porošenko navrhuje členom Únie patronát nad vojnou zničenými obcami Donbasu

Mesto Dokuchaievsk, Donetská oblasť kontrolovaná pro-ruskými rebelmi. [EPA-EFE/ALEXANDER ERMOCHENKO]

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhuje, aby ukrajinskí diplomati v krajinách svojho pôsobenia lobovali za poskytnutie financií na obnovu vojnou zničeného Donbasu.

Informovala o tom agentúra Ukrinform, podľa ktorej Porošenko tento návrh vyslovil v prejave na otvorení plynovodu v Avdijivke. Neskôr sa k tejto téze vrátil aj v príhovore na konferencii veľvyslancov a členov ukrajinských diplomatických zastupiteľstiev v zahraničí, ktorá sa konala v Kyjeve.

Porošenko okrem toho zopakoval svoj návrh, aby každá z členských krajín EÚ prevzala patronát a zodpovednosť za rekonštrukciu konkrétneho mesta či obce v Doneckej alebo Luhanskej oblasti.

Stanú sa Ukrajina a Gruzínsko členmi NATO?

Na summite NATO v Bruseli sa lídri členských krajín stretli aj s prezidentmi Ukrajiny a Gruzínska. Pripomínajú si desať rokov, odkedy NATO obom prisľúbilo členstvo. Za dekádu sa mnohé zmenilo, no ich členstvo ostáva takmer rovnako vzdialené, píše MICHAL ČUBRÍK.

Donbas potrebuje mier

Ukrajinský prezident vo svojom prejave zdôraznil, že Donbas „v prvom rade potrebuje najmä mier“.

Pokiaľ ide o konkrétnu zodpovednosť krajín za obnovu tej-ktorej obce, Porošenko ako príklad uviedol, že „Nemecko by si mohlo zobrať na starosť Kramatorsk, Grécko zasa prístavné mesto Mariupol, Británia Volnovachu a podobne“.

Dodal, že takýto patronát bude „dobrým symbolom, lebo ak ľudia budú investovať do obnovy normálneho života v Donbase, budú chápať rozsah problémov, ktoré sa nás dnes týkajú“. Vyjadril presvedčenie, že takúto prácu „treba urýchlene aktivizovať“.

Maďarský rezort diplomacie: Ukrajina si môže sama za to, že sa nepribližuje k Únii

Ukrajina sa nedokáže približovať k Európskej únii a k NATO pre vlastné chyby, Maďarsko s tým nemá nič spoločné, vyhlásil štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu (26. augusta) uviedlo, že v rámci druhého dňa konferencie členov ukrajinského diplomatického zboru sa vedenie ministerstva zahraničných vecí a veľvyslanci vydali do dejiska operácie – do Donbasu.