Rekordný výsledok pre Zelenskeho: Strana ukrajinského prezidenta získala absolútnu väčšinu

Volebná miestnosť neďaleko Kijeva. [EPA-EFE/Sergej Doloženko]

Ukrajinci sa tešia z nových tvárí v politike. Podporu, akú má nová prezidentova strana, nemalo v postsovietskej histórii krajiny doposiaľ nikto. Víkendové voľby odstavili etablovanú politickú elitu aj oligarchov, do práce sa teraz pustia neznámi experti, ale aj herci, športovci a komici.

Ukrajina má po nováčikovi v prezidentskom kresle nadpolovičnú väčšinu nových tvárí aj v parlamente. Mladá strana prezidenta Volodymyra Zelenskeho, ktorá ešte nemá ani pol roka, vyhrala nedeľňajšie (21. júla) voľby. Strana Sluha národa získala nadpolovičnú väčšinu zo 450 kresiel v parlamente, presne 227 mandátov (vzhľadom na anexiu Krymu a situáciu v Doneckej a Luhanskej oblasti ostane 26 miest v parlamente neobsadených).

Takúto obrovskú podporu nemala v postsovietskej ukrajinskej histórii zatiaľ žiadna strana. Vzhľadom na mimoriadne vysokú účasť získava jeho strana Sluha národa aj silný mandát.

Podľa očakávaní sa do parlamentu dostalo spolu päť strán, vrátane proruskej Opozičnej platformy – Za život a potenciálneho koaličného partnera víťaznej strany Sluha národa, Hlas. Tú vedie vyštudovaný teoretický fyzik a úspešná ukrajinská rocková hviezda Svyatoslav Vakarčuk.

Či sa Vakarčukova reformistická strana stane koaličným partnerom a zabezpečí namiesto jednofarebnej vlády aspoň minimálny balans zatiaľ nie je isté.

Veľká porážka sa odohrala v strane bývalého prezidenta Petra Porošenka. Jeho Európska solidarita (bývalý Blok Petra Porošenka) získal len o čosi viac (8,5 percent) ako Tymošenkovej Otčina (8 percent) a oproti voľbám v roku 2014 sa prepadla o vyše 13 percentuálnych bodov.

Kolaps politických elít

Víťazstvo strany Sluha národa nebolo prekvapením. Jasný náskok naznačovali už predvolebné prieskumy aj prvé povolebné odhady. Keď sa v pondelok (22. júna) začali zverejňovať výsledky z jednomandátových okrskov, bolo jasné, že strana získa viac ako 246 kresiel.

Do parlamentu sa dostáva aj množstvo nových tvárí, nakoľko práve tento fakt bol podmienkou prijatia do hnutia. Medzi inými budú „národu slúžiť“ aj herec Jurii Koriavčeenkov, moderátor Oleksandr Skičko, komici Roman Hryshčuk a  Sergii Sivokho, olympionik v grécko-rýmskom zápasení Zhan Beleniuk, či futbalista Artem Fedetskiy. O priazeň a kreslo v legislatívnom orgáne prišlo množstvo známych politických elít, ale aj ostrieľaných „lokálnych feudálov“ a oligarchov.

Podľa portálu POLITICO by mohol tento počet ešte narásť vzhľadom na to, že v parlamentných voľbách získalo mandát aj minimálne 50 nezávislých zástupcov, ktorí by sa k Sluhovi národa ešte mohli pridať.

Ukrajinu čaká generačná výmena, vo víkendových voľbách bude prezidentova strana dominovať

Ukrajinci si cez víkend (21. júla) volia nový parlament. Zelenskeho strana, nazvaná podľa televízneho seriálu, ktorý ho preslávil, by mohla získať až polovicu mandátov. Ani jeden z kandidátov strany však zatiaľ skúsenosť v parlamente nemá.

Prezident už informoval, že premiérom by sa mala podľa neho stať „nová tvár a ekonóm“. Momentálne sa špekuluje o ukrajinskom reprezentantovi v Medzinárodnom menovom fonde Vladyslavovi Raškovanovi, ekonómovi a šéfovi ukrajinského Naftogazu Yuriyim Vitrenkovi a ambíciu má aj potenciálny koaličný partner Svyatoslav Vakarčuk.

V každom prípade si na plecia nový premiér preberie ťažké bremeno. Ukrajina je dnes najchudobnejšou krajinou Európy a prednedávnom „predbehla“ dokonca aj Moldavsko. Pätina práceschopného obyvateľstva už vycestovala mimo rodnú krajinu.

Ukrajina potrebuje novú podporu z Medzinárodného menového fondu, ktorá sa zameria najmä na štrukturálne reformy a do domáceho rozpočtu by mohla priniesť tri až štyri miliardy dolárov. Hoci vláda Petra Porošenka predstavila mnohé zásadné reformy, Ukrajinci neboli spokojní.

Od Zelenskeho očakávajú oveľa viac. Jeho avizovaná profesionálna vláda, plná technokratov a odborníkov, by mohla dotlačiť byrokraciu k radikálnejším, no liberálnym reformám. Či ich ale obyvatelia, ktorí majú dosť sľubov aj chudoby, príjmu, ukážu pravdepodobne už najbližšie mesiace. Dravá, no efektívna rétorika na tomto mieste pre Ukrajinu končí. Prezident aj vláda, ktorá bude plná Zelenskeho ľudí, teraz bude musieť začať so skutočnou a najťažšou prácou.

Mikloš: Ukrajina za posledné štyri roky dosiahla viac ako počas predchádzajúcich dvadsiatich

Počas posledných štyroch rokov urobila Ukrajina niekoľko obrovských zmien, aby sa mohla stať fungujúcou trhovou ekonomikou a liberálnou demokraciou. Mnohí si to však sotva všimli, píše IVAN MIKLOŠ.