Rusi tlačia na krymských Tatárov, Eurokomisia je rozhorčená

Krymskí Tatári protestujú proti ruskému tlaku v Kyjeve. [EPA/Sergej Dolženko]

Európska únia od Ruska očakáva, že na Kryme okamžite prestane s raziami v komunite Tatárov.  Podľa šéfky európskej diplomacie sa na okupovanom polostrove zhoršuje stav ľudských práv.

Európska únia očakáva, že Rusko okamžite prestane s raziami v domoch krymských Tatárov a poskytne právnu pomoc tým spomedzi nich, ktorí boli v stredu (27. marca) „protiprávne zadržaní“. Počas brífingu v Bruseli to uviedla hovorkyňa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Maja Kocijančičová.

Kocijančičová podľa agentúry Ukrinform vyhlásila, že Rusko „musí skončiť so svojvoľným prehľadávaním súkromného majetku krymských Tatárov a zabezpečiť dodržiavanie práva na slobodu slova, zhromažďovania a vierovyznania“.

Prezident združenia Ukrajincov, žijúcich v zahraničí: Svet nesmie okupáciu Krymu nikdy akceptovať

„Cieľom ruskej dezinformačnej kampane je presvedčiť Ukrajincov, ako aj západné demokracie, že Ukrajina je zlyhávajúcim štátom,“ hovorí Eugene CZOLIJ, prezident organizácie, zastupujúcej 20 miliónovú komunitu Ukrajincov, žijúcich v 53 krajinách.

Kocijančičová okrem toho zdôraznila, že ruské úrady by mali okamžite zverejniť údaje o zadržaných, informovať o príčinách ich zadržania a poskytnúť každému z nich plnohodnotnú právnu ochranu.

Mogheriniová: Na Kryme sa zhoršuje stav ľudských práv

Ako pripomenula hovorkyňa, šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová vo vyhlásení k piatemu výročiu anektovania Krymského polostrova Ruskom konštatovala, že na polostrove došlo k výraznému zhoršeniu rešpektovania ľudských práv.

Upozornila, že obyvatelia polostrova čelia systematickému obmedzovaniu základných práv, pričom mimoriadne hrubo sa porušujú práva krymských Tatárov, dochádza k prenasledovaniu vodcov krymskotatárskeho medžlisu a príslušníkov krymskotatárskej komunity.

EÚ reagovala na stredajšie udalosti na Kryme, kde príslušníci ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) zadržali najmenej 16 aktivistov z komunity krymských Tatárov, ktorých podozrievajú z členstva v panislamskej politickej organizácii Hizb ut-Tahrír.

Podľa informácií ruského denníka Novaja gazeta má FSB v úmysle zadržať 24 aktivistov.

Europoslanci odsúdili bezprecedentné porušovanie ľudských práv na Kryme

Brusel/Štrasburg 4. februára (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes, v posledný deň plenárneho zasadnutia v Štrasburgu, odsúdili “bezprecedentné porušovanie ľudských práv” na Kryme, takmer dva roky po anexii polostrova Ruskou federáciou. Europoslanci upozornili, že terčom pošliapavania ľudských práv sú predovšetkým krymskí Tatári. Europoslanci v prijatom uznesení varovali pred …

Zadržaniu predchádzala séria 25 prehliadok domov a bytov, ktoré sa uskutočnili v troch okresoch Krymu. Okrem agentov FSB sa do razie zapojili aj príslušníci Národnej gardy.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí odmietlo stredajšiu policajnú raziu voči komunite krymských Tatárov ako porušovanie ľudských práv. Vyjadrilo tiež obavy, že ide o novú vlnu represií.

Podľa agentúry AP sa ruské bezpečnostné sily  zameriavajú na členov skupiny Hizb ut-Tahrír odvtedy, ako Rusko v roku 2014 anektovalo Krym. Táto islamistická skupina na Ukrajine zakázaná nie je, ale Rusko a niekoľko ďalších bývalých sovietskych republík ju považuje za „teroristickú“ organizáciu. Najvyšší súd Ruskej federácie ju v roku 2003 na území Ruska zakázal.