Rusko zavádza odvetné sankcie voči predstaviteľom Únie

Alexey Navalny počas híringu v europarlamente. [EFE-EPA/Oliver Hoslet]

Po sankciách, ktoré Únia zaviedla v októbri ako reakciu na otravu Navaľného, zavádza Moskva protiopatrenia. Sankcie sa majú týkať predstaviteľov členských štátov a inštitúcií EÚ. O koho konkrétne ide sa zatiaľ nevie.

Rusko uvalilo v utorok (22. decembra) sankcie na predstaviteľov EÚ. Ide o odvetný krok za sankcie, ktoré voči osobám z blízkeho okolia ruského prezidenta Vladimira Putina zaviedla ešte v októbri Európska únia. Išlo o reakciu na augustovú otravu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že v reakcii na takéto „konfrontačné“ kroky EÚ sa rozhodlo rozšíriť zoznam predstaviteľov členských štátov a inštitúcií EÚ, ktorým nebude povolený vstup na územie Ruskej federácie.

Únia kritizovala Rusko pre kauzu Navaľnyj

Ruská volebná komisia odmietla zaregistrovať iniciatívu na podporu kandidáta v marcových prezidentských voľbách.

Rezort ruskej diplomacie si v utorok ráno – ešte pred oznámením o uvalení sankcií – predvolal veľvyslancov Nemecka, Francúzska a Švédska, aby im tlmočil svoj nesúhlas s ich reakciou na otravu Navaľného.

Laboratória v zmienených troch štátoch dospeli na základe analýz biologických vzoriek k záveru, že Navaľnyj bol vystavený nervovoparalytickej látke typu novičok, ktorú vyvinuli v Sovietskom zväze počas studenej vojny.

Predstavitelia viacerých štátov vyslovili podozrenie, že za pokusom o otrávenie Navaľného je Rusko. Európska únie následne zaviedla v októbri sankcie voči viacerým ruským predstaviteľom.

Sankcie EÚ sa týkajú šiestich osôb z blízkeho okolia prezidenta Vladimira Putina vrátane riaditeľa tajnej služby FSB Alexandra Bortnikova a námestníka prezidentskej kancelárie Sergeja Kirijenka. Terčom sankcií EÚ je aj Štátny výskumný ústav organickej chémie a technológie, s ktorým majú podnikatelia z EÚ zakázané udržiavať kontakty.

Sankcie ustanovujú zákaz vstupu na územie Európskej únie a zmrazenie akýchkoľvek finančných aktív v európskych bankách.

Polovicu Únie britské dôkazy o ruskom prepojení na útok v Salisbury zatiaľ nepresvedčili

Česká republika vyhostí kvôli ruskému obvineniu, označujúcemu za pôvodcu jedovatej látky aj Česko, až troch diplomatov. Slovensko si zatiaľ predvolá ruského veľvyslanca.

Navaľnyj skolaboval a upadol do kómy 20. augusta na palube lietadla z Tomska do Moskvy. Piloti urgentne pristáli v sibírskom meste Omsk, kde Navaľného hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti toxikologického oddelenia. O dva dni povolili lekári jeho prevoz špeciálnym lietadlom do Nemecka, kde sa liečil v berlínskej klinike Charité.

Nemeckí vyšetrovatelia vtedy potvrdili, že išlo o nervovú látku z kategórie novičoku, teda triedy chemických zbraní, vyvinutých Sovietskym zväzom. Podobná látka bola pri útoku na nepriateľa Kremľa v posledných rokoch využitá aj pri útoku v britskom Salisbury na bývalého príslušníka tajných služieb, Sergeja Skripaľa.

Z nemocnice Navaľného prepustili 23. septembra. Agentúry informovali, že sa mu údajne v decembri podarilo telefonicky spojiť aj so agentom, ktorý mal byť priamo zapojený do útoku.

Rusko účasť na otrave dlhodobo odmieta.