Slováci takmer najviac v Európe za vojnu obviňujú NATO

Európania sa rozchádzajú v názoroch o tom, kto je agresorom vo vojne na Ukrajine, ale aj o pomoci napadnutej krajine. [EPA/STEPHANIE LECOCQ]

Vo všetkých bodoch podpory je ochota Slovákov pomôcť svojmu východnému susedovi pod európskym priemerom, pričom takmer tretina si myslí, že agresorom je NATO. To je druhý najvyšší pomer spomedzi sedemnástich európskych krajín.

Vojna na Ukrajine spojila Európu v uvaľovaní sankcií voči Rusku, nový prieskum agentúry YouGov však ukázal, že Európania sa nezhodujú v odpovedi na otázku, kto je za vojnu zodpovedný.

Kým občania Škandinávie, Spojeného kráľovstva či Poľska označili v drvivej väčšine za agresora Rusko, na Slovensku si to myslí iba 38 percent ľudí, čo je tretí najnižší pomer z opýtaných.

Čo sa týka ukazovania prstom na NATO, na vrchole rebríčka sú Bulhari s 44 percentami. A až 31 percent Slovákov tvrdí, že vojna je vinou NATO, čo je druhý najvyšší pomer.

Z toho, čo ste čítali a počuli, kto je podľa vás zodpovedný za súčasnú situáciu na Ukrajine?

Europoslankyňa Miriam Lexmann (EĽS/KDH) vidí za výsledkami prieskumu zanedbanie strategickej komunikácie a boju s dezinformáciami. „Pevne verím, že aj mnohé aktuálne bezpečnostné kroky ministerstiev v oblasti boja proti hybridným hrozbám vrátane dezinformácií nám pomôžu predchádzať závažným spoločenským následkom ich šírenia,“ povedala europoslankyňa.

Polovica Slovákov taktiež verí, že Únia by mala skôr investovať do diplomatických rozhovorov a obchodu s Kremľom ako do obrany voči ruskej agresií. Tento názor zdieľajú aj Bulhari a Gréci, pričom v ostatných členských štátoch prevláda opačné presvedčenie. V snahe Ukrajiny o získanie štatútu kandidátskej krajiny a za jej urýchlený vstup do Únie by bola tretina Slovákov a v priemere asi polovica Európanov.

Slováci, ale aj Bulhari, Gréci či Maďari vo väčšine otázkach prieskumu nekopírujú názor svojich európskych kolegov a v podpore Ukrajiny sa držia pod únijným priemerom. Kým ani nie tretina Slovákov by bola za zaslanie zbraní na Ukrajinu, európsky priemer je 58 percent.

Sankcionované ruské bohatstvo má smerovať na Ukrajinu

Európska komisia pripravuje plán, ako vo všetkých členských štátoch umožniť zhabanie zmrazeného ruského majetku, čo by otvorilo dvere na využitie stoviek miliónov eur na povojnovú obnovu Ukrajiny. 

Výrazne menšiu podporu má medzi Európanmi boj jednotiek NATO po boku Ukrajincov, za ktoré by bola asi tretina ľudí, pričom na Slovensku je tento krok ešte menej populárny a podporilo ho iba 18 percent Slovákov. Vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku zvyšujú ceny energetických surovín, čo sa odráža aj na vyšších cenách energií. To je ochotných akceptovať 22 percent Slovákov, pričom v celoeurópskom priemere ide o 42 percent ľudí.

Naopak, 84 percent Európanov podporuje humanitárnu pomoc na Ukrajine, s tým zároveň súhlasí aj 77 percent Slovákov. Hoci cez Slovensko v posledných mesiacoch migrujú státisíce utečencov, súhlasí s tým 66 percent Slovákov. Vstup do krajiny by Ukrajincom povolilo osemdesiat percent Európanov, pričom na pracovných trhoch by ich uvítalo 74 percent ľudí.