Sýria, Ukrajina a Nord Stream 2 boli hlavné témy stretnutia Merkelová – Putin

Ruský prezident a nemecká kancleárka na panstve Meseberg. [EPA-EFE / Steffen Kugler / Bundesregierung Handout]

Vyše trojhodinová stretnutie potvrdilo spoluprácu krajín najmä v hospodárskej oblasti. Ruský prezident ale opäť odmietol návrh nemeckej kancelárky vyslať pozorovateľov OSN na Ukrajinu.

Nemecká kancelárka sa s prezidentom Ruska stretla na panstve Meseberg neďaleko Berlína v sobotu (18. augusta). Bližšie informácie o stretnutí neboli medializované a obaja lídri sa s novinármi stretli až pred začatím rozhovorov. Hovorili o situácii v Sýrii a na Ukrajine, ale aj o výstavbe kontroverzného plynovodu Nord Stream 2.

Angela Merkelová a Vladimír Putin na spoločnej tlačovej konferencii zdôraznili význam nemecko-ruskej hospodárskej. Oznámili však, že počas schôdzky venujú najviac času diskusii o témach, týkajúcich sa situácie vo svete a v Európe.

Maďarský rezort diplomacie: Ukrajina si môže sama za to, že sa nepribližuje k Únii

Ukrajina sa nedokáže približovať k Európskej únii a k NATO pre vlastné chyby, Maďarsko s tým nemá nič spoločné, vyhlásil štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer.

Merkelová: Ukrajina musí mať pri tranzite plynu do Európy miesto

Putin oznámil, že chce Merkelovej predložiť nový plán humanitárnej pomoci pre Sýriu. Tvrdil, že v dôsledku prílivu veľkého počtu utečencov z Blízkeho východu do Európskej únie by to malo byť v európskom záujme.

„Pripomínam, že v Jordánsku je milión utečencov. V Libanone je ich rovnako milión. Tri milióny sú v Turecku. Potenciálne je to pre Európu obrovské riziko, takže je lepšie urobiť všetko pre to, aby sa mohli vrátiť domov,“ povedal ruský prezident.

Nemecká kancelárka uviedla, že Rusko „musí prevziať väčšiu zodpovednosť nielen za vyriešenie konfliktu v Sýrii, ale aj na Ukrajine.“

„Som presvedčená, že kontroverzné témy môžu byť vyriešené len dialógom a len vďaka rozhovorom,“ povedala Merkelová. Od Ruska žiada, aby zintenzívnilo úsilie pri presadzovaní ustanovení dohôd, uzatvorených v Minsku.

Zopakovala aj predchádzajúcu nemeckú ponuku na vyslanie mierových síl Organizácie spojených národov do oblasti Donbasu. Moskva zostáva voči tejto myšlienke skeptická.

Finančný riaditeľ Nord Streamu 2: S Putinom som sa nikdy nestretol (VIDEO)

Ruský prezident mi nevolá, ruské ministerstvá nám nedávajú pokyny a nemíňame milióny na lobing, uisťuje finančný riaditeľ spoločnosti Nord Stream 2 PAUL CORCORAN.

Nord Stream dva nie je politickým projektom

Počas stretnutia, ktoré trvalo vyše troch hodín, sa lídri zaoberali aj otázkou výstavby plynovodu Nord Stream 2, ktorý má prechádzať popod Baltské more a dodávať plyn z Ruska do Nemecka. Obchádzať má pritom tranzitné krajiny ako Ukrajina alebo Poľsko. Investícia má byť pripravená do konca budúceho roka.

Obaja lídri súhlasili, že projekt je čisto obchodný, nie politický. Kancelárka Merkelová však zdôraznila, že aj po spustení tohto plynovodu „musí Ukrajina zohrávať dôležitú úlohu pri tranzite plynu do Európy“.

Vladimír Putin potvrdil, že je možné zachovať tranzit plynu do Európy cez Ukrajinu, no podľa neho je „hlavnou otázkou, či tento tranzit, ktorý má na Ukrajine tradíciu, spĺňa ekonomické požiadavky“.

Vo vyhlásení, vydanom po stretnutí oboch lídrov uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, že Nord Stream 2 „je úplne komerčný a konkurencieschopný“.

„Je (preto) potrebné prijať opatrenia na jeho ochranu pred možnými nezákonnými útokmi z tretích krajín.“

Radí ukrajinskému prezidentovi: Propaganda za Nord Stream 2 je obrovská

Súčasné ruské návrhy na využívanie ukrajinských plynovodov označuje OLEKSANDR SUKHODOLIA za „vtip“.

Proti investícii je dnes Ukrajina, Poľsko aj pobaltské štáty. Vlna skepticizmu prúdi z ekologických dôvodov aj zo Švédska a Fínska.