Tisíce Gruzíncov žiadajú vylúčenie oligarchov z politiky

Protesty pred gruzínskym parlamentom. [EPA-EFE/Zurab Kurtsikdze]

Tisíce protivládnych demonštrantov sa v pondelok (24. júna) zhromaždilo v gruzínskom hlavnom meste. Je to už piaty deň po sebe, čo protestujúci reagujú na stále nepopulárnejšie vládne reformy a vplyv bohatých v správe krajiny.

Po štyroch dňoch protestov gruzínsky oligarcha a šéf vládnej strany Gruzínsky Sen Bidzina Ivanišvili oznámil „rozsiahlu politickú reformu“. Parlamentné voľby, plánované na budúci rok, by sa po novom mali konať v rámci proporcionálneho hlasovacieho systému, tak, ako to požadovali demonštranti.

„Budeme mať parlament, v ktorom budú zastúpení všetci existujúci politickí aktéri,“ povedal Ivanišvili.

Protesty vypukli vo štvrtok (20. júna) a do ulíc hlavného mesta Tbilisi vyhnali tisíce demonštrantov. Pri stretoch s políciou, ktorá na ľudí použila slzotvorný plyn a gumové projektily, boli zranené desiatky Gruzíncov.

Požiadavky neboli naplnené úplne

Ivanišviliho rozhodnutie zatiaľ demonštrantov nepresvedčilo. Naďalej požadujú predčasné voľby a  rezignáciu ministra vnútra Giorgiho Gakhariu.

V pondelok večer sa tisíce demonštrantov zhromaždilo už piaty deň po sebe pred budovou gruzínskeho parlamentu a blokovali dopravu na hlavnej dopravnej tepne Tbilisi, na ulici Rustaveli.

Mnohí privítali iniciatívu Ivanišviliho. Označili ju za predbežný úspech, no sľúbili, že budú na vládu tlačiť dovtedy, kým nebudú splnené aj ďalšie požiadavky, vrátane prepustenia zadržaných demonštrantov.

„Z Ivanišviliho rúk sme dostali prvé ústupky, no toto je len začiatok jeho konca,“ povedala 45-ročná knihovníčka Shota Nodia. „Naším hlavným cieľom je de-oligarchizácia Gruzínska.“

„Minister vnútra, ktorý nariadil bez varovania vypáliť gumové projektily na pokojných demonštrantov a tínedžerov, musí rezignovať a čeliť spravodlivosti,“ uviedol ďalší demonštrant, 59-ročný Anton Aladašvili.

„Čiastočné víťazstvo“

Hlavná opozičná sila v krajine, bývalý prezident Zjednoteného národného hnutia (UNM) Mikheil Saakašvili tvrdí, že ústupky Ivanišviliho sú „len čiastočné víťazstvo“.

Jeho strana bude trvať na tom, aby sa po ukončení volebných reforiem, konali predčasné parlamentné voľby, povedal novinárom jeden z predstaviteľov opozície, Grigol Vashadze.

Vashadze uviedol, že masové zhromaždenia budú pokračovať, až kým Gakharia neodstúpi a viac ako sto zadržaných demonštrantov – ktorých označoval ako „politických väzňov“ – neprepustia.

Gruzínsky tajomník pre európsku integráciu: Integračný proces si užívame

ARCHIL KARAULASHVILI verí, že pri súčasnom pokroku v reformovaní krajiny, bude ochota zo strany EÚ prijať Gruzínsko do svojich štruktúr ešte narastať.

Protesty vypukli po tom, čo ruský zákonodarca vystúpil minulý týždeň v gruzínskom parlamente priamo z miesta, ktoré je vyhradené pre predsedu parlamentu. Tento krok vyprovokoval mnohých, nakoľko rusko-gruzínske vzťahy sú napäté od roku 2008 kvôli vojne v Abcházku a Južnom Osetsku.

Zhromaždenia sa rozrástli na širšie hnutie, namierené proti Ivanišvilimu, miliardárovi s rusko-gruzínskym občianstvom (153. najbohatší človek na svete podľa magazínu Forbes) , ktorý vo veľkej miere ťahá v Gruzínsku za nitky.

Stanú sa Ukrajina a Gruzínsko členmi NATO?

Na summite NATO v Bruseli sa lídri členských krajín stretli aj s prezidentmi Ukrajiny a Gruzínska. Pripomínajú si desať rokov, odkedy NATO obom prisľúbilo členstvo. Za dekádu sa mnohé zmenilo, no ich členstvo ostáva takmer rovnako vzdialené, píše MICHAL ČUBRÍK.

V prvý deň protestov došlo k násilnému zásahu polície. Vyše 160 demonštrantov a 80 policajtov bolo zranených. Viac ako 300 ľudí zatkli.

Ivanišvili, ktorý hrozí zatýkaním opozičných politikov, povedal, že tí, ktorí vyprovokovali násilie a tí, ktorí použili nadmernú silu, „musia byť potrestaní“. Opozičných lídrov obvinil z podnecovania demonštrantov, čo druhá strana odmieta.

Rusko sprísňuje kontroly vína

Slogany zhromaždení sa zamerali nielen na Ivanišviliho, ale aj na ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý v reakcii na protesty nariadil prerušiť letecké spojenia medzi oboma krajinami.

V pondelok tiež ruská agentúra na kontrolu potravín Rospotrebnadzor uviedla, že si všimla „zhoršenie“ kvality gruzínskeho vína a „sprísňuje kontrolu“ všetkých gruzínskych alkoholických nápojov, vstupujúcich do Ruska. Rusko je pre vývoz gruzínskeho vína najdôležitejším trhom.

Rusko využilo v konflikte s Ukrajinou lekcie z Gruzínska

Zajtra (7. augusta) uplynie desať rokov od vtedy, čo medzi Ruskom a Gruzínskom vypukla vojna kvôli malému separatistickému regiónu Južné Osetsko. Moskva ho neskôr uznala za nezávislý, čím si vyslúžila medzinárodnú kritiku.

Vzťahy medzi Gruzínskom a Ruskom sa zhoršujú od čias, čo Tbilisi indikovalo svoj záujem vstúpiť do EÚ aj NATO.  Konflikt vyvrcholil vojnou o gruzínske regióny Abcházsko a Južné Osetsko v auguste 2008. Po konflikte, ktorý si vyžiadal životy stoviek vojakov a civilistov na oboch stranách, Moskva uznala Južné Osetsko a ďalšiu separatistickú enklávu, Abcházsko, za nezávislé štáty. Na ich územiach potom umiestnila stále vojenské základne.

Tbilisi a jeho západní spojenci odsúdili tento krok ako „nelegálnu vojenskú okupáciu“ a trvajú na tom, že musí skončiť.