Tisíce Moldavcov demonštrovalo za pripojenie k Rumunsku

Moldavskí a rumunskí občania sa zúčastňujú zhromaždenia pri príležitosti 100. výročia zjednotenia Moldavska s Rumunskom na námestí Veľkého národného zhromaždenia v Kišiňove v Moldavsku 25. marca 2018. [Dimitru Doru / EPA / EFE]

Bývalý rumunsky prezident Traian Basescu sa v nedeľu, 25. marca zúčastnil na zhromaždení viac ako 10 tisíc ľudí v moldavskom hlavnom meste na podporu znovu-zjednotenia medzi Rumunskom a Moldavskom.

Nový zväzok medzi členským štátom Európskej únie, Rumunskom, a jeho menším severovýchodným susedom pravdepodobný nie je. Táto otázka však upozorňuje na rozdiel medzi prozápadnou politickou frakciou a politickou skupinou, ktorú podporuje Moskva pred novembrovými voľbami v Moldavsku.

Timmermans nalieha na Rumunsko, aby sa nevydalo „zlou cestou“

Podpredseda Európskej komisie, Frans Timmermans, včera vyzval Rumunsko, aby sa nevydalo „nesprávnym smerom“ a neprijalo kontroverzné súdne reformy. Zmienil sa aj o procese proti hlavnej prokurátorke.

Dnešné Moldavsko bolo počas 19. storočia súčasťou cárskeho Ruska známe ako Bessarabia. Po prvej svetovej vojne sa pripojilo k vtedajšiemu Veľkému Rumunsku, no v roku 1940 bolo pripojené k Sovietskemu zväzu. Keď sa v roku 1991 Zväz rozpustil, stalo sa Moldavsko samostatným štátom.

Teraz je krajina rozdelená na rumunsky hovoriacu väčšinu a odtrhnutú oblasť Transdniestria, ktorú podporuje Rusko. Ide o ďalší zo série „zmrazených konfliktov“, ktoré sa odohrávajú v separatistických regiónoch v niekoľkých bývalých sovietskych republikách.

„Vyzývame poslancov moldavského a rumunského parlamentu, aby v blízkej budúcnosti hlasovali za zjednotenie,“ povedal Basescu na demonštrácii, ktorá bola usporiadaná pri príležitosti100. výročia pripojenia Moldavska k Veľkému Rumunsku.

Oficiálna reakcia rumunskej strany neprišla.

Moldavský minister zahraničných vecí: Nechceme sa stať priestorom geopolitického experimentu

V rozhovore s Andreiom GALBUROM o vplyvoch Bruselu a Moskvy v mladej východoeurópskej krajine.

Pro-ruský prezident

Demonštrácia bola pokojná, hoci polícia uviedla, že zadržali 21 ľudí, ktorí chceli narušiť zhromaždenie, zadržiavali plynové masky a nože.

Moldavská vláda, ktorá uprednostňuje užšie vzťahy s Európskou úniou a Spojenými štátmi, väčšinou nepočúva pro-ruského prezidenta, Igora Dodona. Ten je naklonený Moskve a chce, aby Moldavsko vstúpilo do colnej únie pod jej vedením.

Dodon navrhuje, že ak jeho socialistická strana vyhrá v tohtoročných voľbách, mal by sa schváliť zákon, ktorý by zakazoval organizáciu odborových zväzov. Tie údajne podkopávajú celistvosť štátu, pretože sa chcú pripojiť k Rumunsku.

Moldavský prezident odmietol vymenovať proeurópskych ministrov, súd mu za to odobral právomoci

Proruský prezident Igor Dodon tvrdí, že ministri, ktorých navrhuje vláda, sú nekompetentní a zapojení do škandálov.

Dodon požiadal odporcov znovuzjednotenia, aby v nedeľu neusporiadali konkurenčný protest.

„Vyzývam všetkých patriotov a štátnikov, aby 25. marca nepochodovali proti odborárom. Nemali by sme im dať ďalší dôvod na demonštrácie alebo provokácie,“ povedal Dodon.