Ukrajina otvára trh s pôdou výmenou za balík v hodnote 8 miliárd dolárov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky s ochranou maskou po tom, čo ukrajinský parlament na mimoriadnej schôdzi schválil zákon o predaji poľnohospodárskej pôdy. [EPA-EFE/STR/POOL]

Na Ukrajine odhlasovali zrušenie takmer dvadsaťročného zákazu predaja poľnohospodárskej pôdy. Odstránili tým jednu z prekážok potrebných na odomknutie úverového balíka od Medzinárodného menového fondu (MMF) vo výške 8 miliárd dolárov.

Na podporu zrušenia zákazu vyzval parlament prezident Volodymyr Zelenskyj. Alternatívou by podľa neho bol krach krajiny v dôsledku ekonomického šoku spôsobenom pandémiou.

Na mimoriadnom zasadnutí ukrajinský parlament schválil aj návrh zákona o bankovej reforme, čo je ďalšou požiadavkou MMF. Neschválili však revidovaný núdzový rozpočet na rok 2020.

Otvorenie ukrajinského trhu s pôdou je už dve dekády vysoko citlivou témou. Ukrajina je jedným z popredných svetových vývozcov obilia. Tí, čo otvorenie trhu podporujú, tvrdia, že to uvoľní obrovský investičný potenciál v tejto oblasti.

Líder prezidentovej frakcie v parlamente Davyd Arakhamiia, rozhodnutie parlamentu označil za „koniec poddanstva na Ukrajine“.

Kritici však upozorňujú, že schválenie zákona umožní miestnym oligarchom zhrabnúť pozemky a rovnako spôsobí vytlačenie chudobnejších Ukrajincov pri kúpe pôdy. Opozičný politik Nestor Shufrich obvinil vládu z toho, že podľahla vydieraniu Medzinárodného menového fondu.

Nový zákon, ktorý vstúpi do platnosti v júli 2021, umožní nakupovať a predávať poľnohospodársku pôdu iba Ukrajincom. V krajine sa uskutoční referendum o tom, či sa má povoliť vstup na trh s pôdou aj cudzincom a subjektom so zahraničnými vlastníkmi. V prijatom zákone sa však nestanovuje žiaden presný dátum na konanie referenda.

Zákon zároveň stanovuje minimálnu počiatočnú cenu pôdy. Obmedzuje aj plochu, ktorú môže nadobudnúť osoba alebo subjekt.

Ukrajinský prezident vs. tisícky demonštrantov: V hre je rozpredávanie pôdy

V centre Kyjeva došlo k zrážkam medzi demonštrantmi a políciou. Protestovali proti koncu moratória na predaj poľnohospodárskej pôdy. Práve Ukrajina má napriek nemu najviac medzinárodných zmlúv o nákupe alebo prenajme pôdy so zahraničnými investormi na svete.

Ukrajinská ekonomika padá

Zelenskyj pred hlasovaním o návrhu zákona poďakoval zákonodarcom za to, že majú na sebe ochranné rúška. V ukrajinskom parlamente sa totiž objavil prvý prípad nákazy koronavírusom na Ukrajine.

„Je to ťažké pre celý svet. Obzvlášť ťažké je to pre Ukrajinu. Podpora ukrajinského hospodárstva je pre nás veľmi dôležitá, rovnako ako podpora ľudí, ktorí pracujú v podnikoch,“ uviedol Zelenskyj.

Ukrajinské hospodárstvo podporujú dohody s MMF aj z dôvodu, že ruská anexia Krymu v roku 2014 uvrhla krajinu do chaosu. Dohody s MMF, ktoré sú podmienené prijatím reforiem a riešením korupcie, posilňujú dôveru investorov.

Vláda v pondelok predložila do parlamentu revidovaný odhad rozpočtového deficitu, ktorý by sa mal oproti predchádzajúcim odhadom strojnásobiť, inflácia sa má vyšplhať na 8,7 percent. Ekonomika by sa mohla prepadnúť o 3,9 percenta.

Na získanie pôžičiek od MMF, bude musieť parlament ešte hlasovať o zákone, ktorý by zabránil bývalým majiteľom platobne neschopných bánk získať svoje aktíva späť.

Niektorí analytici považujú tento zákon ako účelovo namierený proti záujmom Ihora Kolomojského, bohatého magnáta a podporovateľa Zelenského prezidentskej kampane v roku 2019.

Parlament takisto zahlasoval za vymenovanie Serhiyho Marčenka, bývalého námestníka ministra financií, za nového ministra financií a odvolal ministra zdravotníctva Illiu Yemetsa.