Ukrajincov v prvom kole prezidentských volieb najviac presvedčil antisystémový komik

Víťaz prvého kola prezidentských volieb na Ukraine. [EPA-EFE/Stepan Franko]

V prvom kole sa okrem Zeleňského presadil aj súčasný prezident. Petrovi Porošenkovi sa v posledných týždňoch kampane podarilo preskočiť pôvodne favorizovanú Júliu Tymošenkovú. Druhé kolo volieb je naplánované o tri týždne.

Nie je to prvoaprílový žart, prvé kolo prezidentských volieb na Ukrajine skutočne vyhral komik. Realitu z komediálneho seriálu, kde Zeleňský stvárňuje vidieckeho učiteľa, ktorý sa stane ukrajinským prezidentom, chceli obyvatelia preniesť aj do Mariyinského paláca v Kyjeve.

Strata dôvery v tradičné politické elity prenikla medzi viac ako tretinu Ukrajincov, ktorá sa rozhodla dať svoj hlas antisystémovému kandidátovi. Ten sľubuje, že v krajine zatočí s korupciou, hoci sa objavujú indície o jeho vlastných nekalých aktivitách.

Vydýchol si Petro Porošenko, súčasný ukrajinský prezident, ktorého predbežné prieskumy z druhého kola boja o prezidentský post vylučovali. Sklamaná je Julia Tymošenková, ktorá viedla prieskumy ešte niekoľko týždňov dozadu. Až 64 percent Ukrajincov ju ale považovalo za negatívny element na domácej politickej scéne, či dokonca za ruskú spojku.

V krajine napokon volilo 65 percent oprávnených voličov.

Z komédie do reality show

Herec a podnikateľ Volodymyr Zeleňskij, ktorý v úspešnom komediálnom seriáli Služobník ľudu stvárňuje práve úlohu prezidenta, svoju popularitu stavia na anti-politických náladách, ktoré analytikom pripomínajú najmä talianske Hnutie piatich hviezd. Sám sa však viac považuje za centristu.

„Úprimne, páči sa mi Macron,“ nechal sa počuť víťaz prvého kola.

V prieskumoch pred prezidentskými voľbami na Ukrajine vedie Julia Tymošenková

Päť mesiacov pred voľbami zvyšuje Tymošenková pred ďalšími prezidentskými kandidátmi náskok. Líderku strany Otčina (Batkivshchyna) a bývalú premiérku by podľa prieskumov dnes volilo vyše 13 percent respondentov.

Zeleňskému podľa analytika Balásza Jarábika z think-tanku Carnegie Endowment for International Peace chýbajú najmä regionálne štruktúry, vďaka ktorým by zmobilizoval viac voličov aj o tri týždne. Príťažou je mu aj spájane s mediálnym magnátom a oligarchom Ihorom Kolomoyským, ktorý je podozrivý z machinácii v najväčšej ukrajinskej banke, tvrdí Jarábik v analýze pre denník Politico.

V prvom kole sa mu podarilo získať takmer dvakrát toľko hlasov ako druhému v poradí, Petrovi Porošenkovi.

Porošenko prešiel len tesne

„Chcel by som všetkým pripomenúť, že toto nie je žart, tu volíme vrchného veliteľa síl,“ uviedol po zverejnení neoficiálnych výsledkov súčasný prezident. Ešte pred mesiacom prieskumy Petra Porošenka vôbec neradili medzi dvojicu lídrov. Podľa predbežných výsledkov líderku strany Otčina (Batkivshchyna) a bývalú premiérku Júliu Tymošenkovú nakoniec volilo iba o tri percentuálne body menej voličov ako Porošenka (16 vs. 13 percent).

Analytici predpokladajú, že sa Porošenko bude snažiť počas kampane pred druhým kolom presvedčiť voličov, že výhra jeho protivníka bude najlepšou možnou správou pre Kremeľ. Mobilizovať bude najmä patriotických voličov a bruselský pátos.

Súčasný prezident si zaistil výraznú podporu najmä u Ukrajincov, ktorí volili mimo svojej rodnej krajiny v zahraničí. Zelenskij zas nečakane výrazne bodoval medzi vojakmi v Luhansku a Donetsku, kde boli počty hlasov oboch lídrov porovnateľne vysoké.

Európska budúcnosť

Najchudobnejšia krajina Európy sa stále borí s korupciou a korupčnými škandálmi, no najmä s nepokojmi v Doneckej a Luhanskej oblasti, či anexiou polostrova Krym Moskvou.

44-miliónová Ukrajina sa snaží napĺňať predpoklady pre zblíženie s Európskou úniou, no zatiaľ postupuje iba pomaly. Petro Porošenko, ktorý s Bruselom postup vyjednáva, bude v pred druhým kolom nabádať voličov, aby mysleli aj na vlastnú európsku budúcnosť.

Zaberanie pôdy je fenoménom aj v Európe, najviac na Ukrajine

Nákup a prenájom rozsiahlych pozemkov zahraničnými spoločnosťami ešte stále rezonuje vo východnej Európe. Najviac akvizícií na svete registruje Ukrajina. Aby sa rozsiahla pôda nekoncentrovala v rukách mocnej menšiny, Európsky parlament odporúča zmeny v pravidlách aj Slovensku.

Balász Jarábik hovorí, že druhé kolo prezidentských volieb na Ukrajine by sa mohlo zmeniť na referendum o Porošenkovi.

Podľa predpokladov analytikov by Tymošenkovej voliči mali mať tendenciu skôr prejsť k voličom Zeleňkého. Podobne by mohli reagovať aj voliči Jurijho Bojka, ktorý zaostáva za Tymošenkovou o dva percentuálne body. Hlasy piateho v poradí, Anatolija Hryčenka, lídra strany Občianske stanovisko, bývalého ministra obrany a dnes nezávislého poslanca ukrajinského parlamentu, by sa mohli podľa odhadov prerozdeliť medzi dvojicu lídrov.

Ukrajinci si zvolia hlavu krajiny o tri týždne, v druhom kole volieb, 21. apríla.