Ukrajinský prezident žiada Úniu o posilnenie sankcií voči Rusku

Ukkrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Bruseli. [TASR/AP Photo/Riccardo Pareggiani]

Na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu odišiel Volodymyr Zelenskyj do Bruselu. Prihováral sa za ďalšie európske sankcie voči Moskve, ktoré podľa neho pomáhajú pri dosahovaní mieru na Ukrajine.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v stredu Európsku úniu na zosilnenie sankcií voči Rusku v čase pokračujúceho napätia v Donbase na východe Ukrajiny. Nový ukrajinský prezident Zelenskyj to povedal po rokovaní s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, ktoré mal v rámci svojej prvej zahraničnej návštevy po nástupe do úradu v sídle Európskej únie a Severoatlantickej aliancie v Bruseli, píše agentúra AP.

Zelenskyj sa poďakoval eurobloku za jeho „neochvejnú podporu“ a vyzval na „posilnenie sankcií na dosiahnutie mieru na Ukrajine“.

Tusk uviedol, že tým, že si Zelenskyj za cieľ svojej prvej zahraničnej cesty vo funkcii prezidenta Ukrajiny zvolil sídlo EÚ a NATO, vysiela „silný a dôležitý signál“. Dodal, že EÚ je naďalej odhodlaná podporovať nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny.

Prvá cesta nového ukrajinského prezidenta povedie do Bruselu

Kroky Volodymyra Zelenského na prvej zahraničnej návšteve povedú do centra Európskej rady a Severoatlantickej aliancii. Medzitým doma hľadá prezident členov do svojej novej strany na internete. Hlásiť sa nemajú skúsení politici.

Severoatlantická ambícia

Zelenskyj absolvoval v utorok v Bruseli stretnutia s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom i poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

Zelenskiy okrem iného potvrdil, že Ukrajina sa stále zaujíma o plnohodnotné členstvo v Severoatlantickej aliancii. Krajina o členstvo požiadala ešte v roku 2008.

Jens Stoltenberg privítal ukrajinské odhodlanie a potvrdil, že NATO má záujem v užšej spolupráci s Kyjevom. Ukrajina sa už teraz aktívne podieľa na operáciách NATO v Kosove a Afganistane.

Ako uviedol, v júli plánuje Aliancia zorganizovať v Čiernom mori vojenské manévre a ukrajinské jednotky sa majú na tomto cvičení rovnako zúčastniť.

Aliancia posilňuje svoje aktivity v regióne najmä v súvislosti s incidentom z minulého roka, kedy vo vodách Azovnského mora zadržali ruské jednotky tri ukrajinské lode, plaviace sa z Čierneho mora. 24 členov posádky bolo zadržaných.

Medzinárodného tribunálu pre morské právo v Hamburgu pred mesiacom vyhlásil, že od Moskvy žiada prepustenie zadržaných Ukrajincov. Rusko verdikt súdu neuznáva.

Mathernová: Zelenskyj už pred prevzatím funkcie naznačuje príklon k Európe

Budúci ukrajinský prezident už pred svojou inauguráciou dáva Bruselu najavo, že má záujem pokračovať v úzkych kontaktoch s Európskou úniou, uviedla Katarína Mathernová, zástupkyňa generálneho riaditeľa riaditeľstva Európskej komisie pre susedskú politiku a rozširovanie.

Zelenskyj ešte počas prezidentskej kampane sľuboval, že jeho najväčšou prioritou počas vlády bude ukončenie konfliktu na východe krajiny, ktorý si už vyžiadal podľa OSN viac ako 13 tisíc obetí.

Aj nový ukrajinský prezident, aj ruská hlava štátu Vladimír Putin už avizovali, že nebudú mať problém stretnúť a komunikovať. Podľa hovorcu Kremľa Dimitriho Peskova by sa stretnutie mohlo uskutočniť v Normandskom formáte, teda aj za prítomnosti Francúzska a Nemecka.