Ukrajinský týždeň | Vláda vylepšuje stav protileteckých krytov po celej Ukrajine

Protiletecký kryt v charkovskom metre. [EPA-EFE/Roman Pilipey]

Ruskí okupanti kradnú na Ukrajine úrodu v okupovaných oblastiach. Ohrozujú aj jednu z najväčších veterných elektrární v strednej a východnej Európe.

Týždenný prehľad udalostí na Ukrajine pripravuje redakcia EURACTIV Slovensko v spolupráci so skupinou študentov a študentiek medzinárodných vzťahov a politických vied Národnej univerzity Kyjevsko-Mohylskej akadémie, z ktorých väčšina stále pôsobí v Kyjeve alebo po presídlení na západe Ukrajiny, respektíve v zahraničí. 

Ruskí okupanti nezákonne kradnú ukrajinskú úrodu

Čo sa deje?

Za posledné dva týždne sa na Ruskom okupovaných územiach zintenzívnilo zabavovanie úrody, pričom z Luhanskej, Doneckej, Záporožskej a Chersonskej oblasti Rusi vyviezli stovky tisíc ton obilia. Predpokladá sa, že Ukrajina takto príde o stovky miliónov dolárov, čo je cena za 1,5 milióna ton plodín v skladoch poľnohospodárov.

V Melitopolskej oblasti Rusi prinútili poľnohospodárov predať obilie takmer zadarmo. Okupanti sa vyhrážajú, že tých, ktorí odmietnu splniť ich požiadavky, zavraždia a úrodu aj tak zhabú. Nákladné autá plné úrody smerujú na okupovaný polostrov Krym.

Z Chersonskej oblasti Rusi odvážajú obilie po železnici a úrodu ukradli aj v prístave Berďansk, tvrdí ukrajinská ombudsmanka Ľudmyla Denisová. Výbor zákonodarného zhromaždenia pre agropriemyselnú politiku Krasnojarského kraja v Rusku prijal uznesenie o vyvlastnení úrody v okupovanom Chersone. Generálna prokuratúra Ukrajiny informuje, že okupanti ukradli z podniku v Záporožskej oblasti približne 61 ton pšenice spolu s dopravnými prostriedkami a majetkom poľnohospodárov.

Ukrajinský týždeň | Ukrajinské drevo má potenciál nahradiť výpadky z Ruska a Číny

Na Ukrajine napriek vojne pokračujú aktivity protikorupčného úradu. Ukrajinské ministerstvo školstva prehodnocuje svoj postoj k ruskej literatúre. Ruskí kolaboranti na východe rozmiestňujú sovietske symboly. 

Prečo je to dôležité?

Taktika nezákonného zaberania úrody, ktorú Rusi používajú, pripomína 30. roky 20. storočia, tvrdí ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí. Zdá sa, že ide o pokračovanie sovietskej politiky, ktorá viedla k ročnému hladomoru v roku 1932 a k rozsiahlemu, umelo vytvorenému hladomoru na Ukrajine v rokoch 1921 až 1923 a neskôr v rokoch 1946 až 1947. Okrem toho je zhabanie obilia a zásob z okupovaných území priamym porušením článku 55 Ženevského dohovoru o ochrane civilného obyvateľstva počas vojny z roku 1949.

Čo to môže znamenať do budúcna?

Ukrajinský minister agrárnej politiky a výživy Mykola Solskyi tvrdí, že nezákonné konanie sa pre Rusov skončí zle. Ministerstvo poľnohospodárstva zároveň upozorňuje, že vojna a s ňou spojené problémy so zásobovaním sa citeľne dotknú mnohých krajín sveta a bez výnimky aj afrického kontinentu.

Organizácia spojených národov má obavy, že blokáda prístavov v Čiernom mori môže vyvolať globálnu zásobovaciu krízu, ktorá povedie k svetovému hladomoru, masovej migrácii a politickej nestabilite. Zároveň predpokladá, že približne 1,7 miliardy ľudí bude v dôsledku vojny čeliť chudobe a hladu.

Najväčšia ukrajinská veterná elektráreň je ohrozená

Kde sa nachádza a čím je výnimočná?

Pre aktívne boje v Záporožskej oblasti a poškodené vedenie elektrického prúdu dnes Botijevská veterná elektráreň v obci Primorský Posad nefunguje. Energia nie je ani v rozvodni v Melitopole, ktorý je dočasne okupovaný Ruskom.

Dnes nefunkčná veterná elektráreň vyrábala 200 megawattov zelenej energie, poskytovala sociálnu a finančnú podporu miestnym obyvateľom a vytvorila nové pracovné príležitosti. Pre porovnanie, veterná farma Margonin v Poľsku, ktorá je najväčším environmentálnym investičným projektom v krajine, vyrobí 120 megawattov energie.

V súčasnosti je elektráreň obsadená a v jej blízkosti prebiehajú aktívne boje. Ukrajinské jednotky aktuálne vytláčajú ruské sily bližšie k hranici, kde sa elektráreň nachádza.

Prečo je to dôležité?

Ukrajinská ekonomika vojnou výrazne utrpela a energetický sektor nie je výnimkou. Zelenú energiu Ukrajine zabezpečuje 34 veterných elektrární. Podľa Windpower Intelligence kapacita veternej energie na Ukrajine bola v roku 2021 1,7 gigawattov. Ak bude táto elektráreň počas vojny poškodená, môže to byť pre zelenú energiu na Ukrajine veľká rana.

Čo to môže znamenať do budúcna?

V čase jej spustenia bola Botijevská veterná elektráreň jednou z najväčších v strednej a východnej Európe. Jej poškodenie či zničenie z dlhodobého hľadiska ovplyvní dodávky energie na celej Ukrajine, najmä na juhu v Záporožskej oblasti.

Stanica znižuje emisie v ovzduší o asi 730 tisíc ton oxidu uhličitého. To je približne toľko, čo vyprodukuje 365 tisíc áut ročne. Za 20 rokov prevádzky by Ukrajina ušetrila asi 34,8 milióna ton uhlia, ktoré by boli inak potrebné na fungovanie uhoľných blokov. Nefunkčnosť elektrárne môže teda zhoršiť aj environmentálnu situáciu v krajine.

Ukrajinský trh s elektrinou: Kumulatívny inštalovaný výkon podľa druhu paliva (%), 2018. Zdroj: Power-technology.com

Ukrajina vylepšuje úkryty na zaistenie bezpečnosti civilistov

Čo sa deje?

Od začiatku rozsiahlej invázie 24. februára si nespočetné množstvo Ukrajincov vytvorilo nový domov v podzemných krytoch. Ľudia sa časom naučili, že nie každá pivnica s pripnutou tabuľou „úkryt“ slúži ako skutočný, bezpečný bunker. Vláda preto nenechala tento problém bez dozoru a pristúpila k preskúmaniu a zlepšeniu stavu podzemných úkrytov po celej krajine.

Len v meste Pryluky bolo vyčlenených 200 tisíc hrivien (6 500 eur) na vybavenie provizórnych prístreškov, ktoré by mali prejsť od holých betónových boxov k priestorom so sociálnym zariadením, elektrinou či vodovodom.

Vojensko-civilná správa mesta Kyjev informovala, že protiletecké kryty sa vylepšujú aj v hlavnom meste. Okrem toho, Národná telekomunikačná spoločnosť Kyivstar vybavila internetom viac ako 800 krytov v 38 ukrajinských mestách.

Prečo je to dôležité?

Bezpečnosť civilistov zostáva pre ukrajinskú vládu hlavnou prioritou. Bez ohľadu na náklady spojené s vojnou miestne úrady prideľujú zdroje a využívajú nové technológie na ochranu ukrajinských životov. Úkryty pred pokračujúcim ostreľovaním sa nielen vylepšujú, ale Ukrajinci ich v prípade potreby môžu nájsť aj na mape.

Mobilné správy cez špeciálnu aplikáciu upozorňujú na poplach, vďaka čomu sa civilisti môžu do najbližších bunkrov presunúť včas. Vo všeobecnosti majú ukrajinskí experti na krízový manažment pokryté všetky núdzové situácie – civilisti sa musia riadiť len oficiálnymi pokynmi a byť opatrní.

Ukrajinský týždeň | Ukrajinská aplikácia umožňuje vybaviť obyvateľom pas aj nahlásiť škody na majetku

Digitalizácia Ukrajiny zjednodušuje život napriek vojne. Tá ovplyvňuje stále viac aj export. Okrem Slovenska plánuje pomoc s vývozom aj Nemecko, Poľsko, Spojené kráľovstvo, či Lotyšsko. Ukrajina by navyše mohla uzavrieť s Úniou osobitnú dohodu o doprave.

Čo to môže znamenať do budúcna?

Vylepšené bombové úkryty nepochybne pomôžu zachrániť ešte viac životov. Aj keď miestne úrady v oslobodených mestách počas vojny varujú utečencov pred návratom domov, vlny Ukrajincov sa sťahujú späť zo západu krajiny aj zo zahraničia. Do budúcna budú rátať s ochranou síl územnej obrany a bezpečnosťou dočasných úkrytov. Čím budú tieto úkryty obývateľnejšie, tým menej ľudí bude ochotných ignorovať poplachy.

Úkryty sú obzvlášť dôležité vzhľadom na rastúce riziko, že ruská armáda použije zakázané chemické zbrane. K chemickému útoku došlo už začiatkom apríla v Mariupole a inváznym silám nič nebráni, aby ho zopakovali.

Ľudia so zdravotným postihnutím dostanú potrebnú pomoc

Osobám so zdravotným postihnutím na Ukrajine budú administratívni pracovníci poskytovať doma, tvrdí prvá dáma Ukrajiny, Olena Zelenska. Služba je dostupná vďaka takzvaným mobilným digitálnym kufrom.

Pilotný projekt sa nateraz spúšťa v niekoľkých regiónoch. Pracovníci Stredísk pre poskytovanie administratívnych služieb budú môcť pracovať aj z detašovaných pracovísk a disponovať prenosným zariadením. Služby budú poskytovať Ukrajincom, ktorí majú problém s pohybom doma alebo v nemocnici.

Vláda navyše pracuje aj na uľahčení podmienok inkluzívneho vzdelávania. Medzi aspekty, ktoré sa zjednodušili, patrí povolenie neuplatňovať obmedzený počet detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v inkluzívnych triedach alebo skupinách a možnosť v takýchto triedach využívať zmiešaný formát vzdelávania.

Ministerstvo sociálnej politiky Ukrajiny vyhlásilo, že starší ľudia a ľudia so zdravotným postihnutím môžu získať opatrovateľskú službu a prihlásiť sa do internátnych škôl, a to na základe jedného potvrdenia. Orgány prijmú príslušné rozhodnutia v rámci zjednodušeného postupu, a to do 24 hodín.