Ukrajinu čaká generačná výmena, vo víkendových voľbách bude prezidentova strana dominovať

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na ustanovujúcom sneme strany Sluha národa. [EPA-EFE/Sergej Doloženko]

Ukrajinci si cez víkend (21. júla) volia nový parlament. Zelenskeho strana, nazvaná podľa televízneho seriálu, ktorý ho preslávil, by mohla získať až polovicu mandátov. Ani jeden z kandidátov strany však zatiaľ skúsenosť v parlamente nemá.

Ukrajinci sa v nedeľu, 21. júla, chystajú k volebným urnám. Hoci sa parlamentné voľby mali uskutočniť aj v októbri, nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij rozpustil parlament už v máji po svojej inaugurácii – s čím napokon súhlasili aj samotní poslanci – a žiadal zásadnú zmenu vedenia.

Analytici očakávajú, že po nedeľných voľbách čaká Ukrajinu v prvom rade generačná výmena. Zjavné by malo byť aj zásadné oslabenie pro-ruských síl a strán v parlamente.

Do boja o voličské hlasy sa tento rok zapojilo až 21 strán, ktoré predložili celonárodné kandidátky. Prieskumy však naznačujú, že prekročiť päťpercentný prah zvoliteľnosti sa podarí  štyrom, maximálne piatim stranám.

Jednoznačným lídrom je strana prezidenta Volodymyra Zelenskeho, ktorej agentúry v júli merali od 40 percent (Active Group) po 52 percent (KIIS) podpory. Pozitívny sentiment z nového, netradičného lídra totiž stále pretrváva.

„Sluhovia“

Stranu Sluha národa, ktorá vznikla podľa rovnomenného komediálneho seriálu, spopularizovaného vtedajšou hlavnou postavou učiteľa / netradičného prezidenta, stvárnená Volodymyrom Zelenskijm, vedie 35-ročný Dmytro Razumkov. Politický stratég, ktorý bol hlavným poradcom súčasného prezidenta počas kampane, trval pri zostavovaní kandidátky strany na tom, aby sa na nej neobjavilo žiadne z mien doterajších alebo minulých členov parlamentu.

Prvý kongres novovzniknutého hnutia sa konal len začiatkom júna, teda tesne potom, čo sa uzavrela ani nie mesiac otvorená možnosť prihlásiť sa do strany. Záujemcovia posielali svoje životopisy online, o mnohých hlasovali záujemcovia na sociálnych sieťach. V júni sa zoznam osobností ustálil.

Medzi inými na ňom figuruje trojskokanka a olympijská atlétka Oľga Saladucha, zápasník Zhan Beleniuk, novinár, na ktorého Rusko ako jedného z 322 Ukrajincov uvalilo v roku 2018 sankcie, Oleksandr Tkačenko, či profesor práva Ruslan Stefančuk. Väčšina mien je však pre samotných Ukrajincov neznáma.

Program, ktorý spája rôzne vplyvy a ideológie, pričom sa čiastočne hlási k libertariánstvu, ponúka prvky priamej demokracie, no mnoho opatrení sa týka najmä boja proti korupcii. Pro-európsky a pro-atlantický smer bol rovnako viackrát deklarovaný.

Ukrajinský prezident žiada Úniu o posilnenie sankcií voči Rusku

Na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu odišiel Volodymyr Zelenskyj do Bruselu. Prihováral sa za ďalšie európske sankcie voči Moskve, ktoré podľa neho pomáhajú pri dosahovaní mieru na Ukrajine.

Prezident už oznámil, že po voľbách nevstúpi strana Sluha národa do koalície ani s Blokom bývalého prezidenta Petra Porošenka (po novom Európska solidarita, v prieskumoch približne 7-8 percentná podpora voličov), ani s Opozičnou platformou – Za život (v prieskumoch 10 – 15 percentná voličská podpora).

Práve nová, stredoľavá a pro-ruská Opozičná platforma, ktorú založil odídenec z Porošenkovko Bloku Jurij Bojko, bude pravdepodobne druhou najsilnejšou stranou po voľbách. Viktor Medvedčuk, jeden z lídrov platformy, je považovaný za najbližšieho spojenca bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu a blízkeho spojenca ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Šancu dostať sa do parlamentu má ešte stredopravá Otčina Júlie Tymošenkovej (približne 6 – 8 percent hlasov) a opäť stredopravá strana Hlas, ktorá sa v prieskumoch pohybuje na hranici zvoliteľnosti a vedie ju hudobník Svyatoslav Vakarčuk. Práve bývalá roková hviezda Vakarčuk, ktorý si už vyskúšal aj poslanecký mandát, je považovaná za možnú spojku pre stranu Sluha demokracie. Spoločne by si v parlamente mohli po voľbách zaistiť pohodlnú väčšinu.

Konsolidácia moci

Jednokomorový ukrajinský parlament so 450 poslancami je volených zmiešaným systémom: 225 mandátov sa volí pomerným volebným systémom s jediným volebným obvodom a päť percentným prahom zvoliteľnosti. Ďalších 225 mandátov je pridelených väčšinovo, systémom relatívnej väčšiny. Vzhľadom na anexiu Krymu a situáciu v Doneckej a Luhanskej oblasti ostane 26 miest v parlamente neobsadených.

Prvá cesta nového ukrajinského prezidenta povedie do Bruselu

Kroky Volodymyra Zelenského na prvej zahraničnej návšteve povedú do centra Európskej rady a Severoatlantickej aliancii. Medzitým doma hľadá prezident členov do svojej novej strany na internete. Hlásiť sa nemajú skúsení politici.

Zelenskeho exekutívne právomoci sú limitované a od apríla, kedy sa stal prezidentom, preto neukázal veľa. Jednoznačne sa však odklonil od etnického nacionalizmu, ktorí hlásali jeho predchodcovia a vyhradzoval sa aj voči skorumpovaným politikom. Voliči Zelenskému stále dôverujú napriek tomu, že o jeho skutočných zámeroch sa vie len málo.

Jeho kompromisné názory sa páčia mnohým, iní však upozorňujú, že pri rozhodnutiach, ktoré na neho už čoskoro čakajú, bude musieť niektorú zo strán sklamať, keďže uspokojiť všetkých nedokáže. Zdá sa však, že získať si popularitu bolo pre bývalého komika pomerne jednoduché. Tesne pred prezidentskými voľbami totiž agentúra Gallup vypočítala, že dôvera Ukrajincov vo svoju vládu je najnižšia na svete (deväť percent), a to už druhý rok po sebe.

Komentátori hovoria o nástupe Zelenského generácie, ktorá bude Kyjevu dominovať najbližších päť rokov. Nový parlament by mu mal dopomôcť k zásadnejšej konsolidácii moci. S veľkou prevahou poslaneckých hlasov získa tiež prezident silnejší mandát na podporu dlho deklarovaných reforiem.

Mathernová: Zelenskyj už pred prevzatím funkcie naznačuje príklon k Európe

Budúci ukrajinský prezident už pred svojou inauguráciou dáva Bruselu najavo, že má záujem pokračovať v úzkych kontaktoch s Európskou úniou, uviedla Katarína Mathernová, zástupkyňa generálneho riaditeľa riaditeľstva Európskej komisie pre susedskú politiku a rozširovanie.

Rovnako sa predpokladá, že pro-ruské sily budú mať najnižšie zastúpenie v parlamente od pádu Sovietskeho zväzu. Ešte z predposledných parlamentných volieb pred siedmimi rokmi, kedy krajinu viedol Viktor Janukovič, vzišlo viac ako 50-percent pro-rusky zmýšľajúcich poslancov.

Päť rokov trvajúci konflikt vo východnej časti krajiny transformoval postoje ukrajinských voličov. Tí, ktorí stále cítia voči Moskve silný sentiment, však výrazne starnú.