Únia je vážne znepokojená pohybom ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Sergei Ilnitsky]

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyjadril vážne znepokojenie nad pohybom ruských vojsk v blízkosti hraníc s Ukrajinou a prisľúbil Kyjevu neochvejnú podporu Únie. Podporu Kyjevu už oznámil aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok.

„S vážnymi obavami sledujeme ruskú vojenskú aktivitu v blízkosti Ukrajiny,“ napísal Borrell na Twitteri po telefonickom rozhovore s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom, ktorého ubezpečil o „neochvejnej podpore zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny zo strany EÚ“.

Borrell uviedol, že o tejto otázke bude viesť ďalšie rokovania so šéfom ukrajinskej diplomacie a ministrami zahraničných vecí krajín EÚ na stretnutí, ktoré sa bude konať ešte tento mesiac.

Kyjev a separatisti si po dvoch rokoch vymenili 136 väzňov

Výmenu väzňov víta Moskva, Berlín aj Washington. Výmenu monitorovala OBSE a zástupcovia Medzinárodného výboru Červeného kríža.

Prímerie zlyháva

V zamrznutom konflikte však dochádza opäť k eskalácii. Koncom marca totiž v Donetskej oblasti došlo k stretom medzi oboma stranami, pričom na ukrajinskej strane došlo aj k stratám na životoch.

Ukrajinský parlament následne schválil vyhlásenie, v ktorom deklaruje „eskaláciu“ pozdĺž frontu, čím v podstate uznáva, že prímerie, na ktorom sa dohodlo v júli minulého roka, zlyháva.

Ukrajina i Spojené štáty napokon minulý týždeň hlásili presuny ruských vojakov na anektovanom Krymskom polostrove a pri rusko-ukrajinských hraniciach – v blízkosti území kontrolovaných proruskými separatistami. Európski pozorovatelia navyše registrujú u separatistov nové zbraňové systémy.

Rusko nástojí, že pohyby vojakov nepredstavujú hrozbu, píše Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský minulý štvrtok (1. apríla) obvinil Moskvu zo sústreďovania vojakov na hraniciach s Ukrajinou, pričom uviedol, že „napínanie svalov formou vojenských cvičení a možné provokácie v pohraničných oblastiach sú tradičné ruské hry“.

Počas víkendu uvalil Kyjev sankcie na niekoľko ruských spoločnosti s vysvetlením, že krajina pokračuje v obmedzovaní pašeráctva.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zhromažďovanie vojakov pri hraniciach s Ukrajinou priamo nepotvrdil. Zdôraznil však, že Rusko má právo presúvať vojakov po svojom území podľa svojho uváženia. Včera (5. apríla) navyše ruská strana potvrdila, že je kvôli napätiu v intenzívnom kontakte „s najvyššími predstaviteľmi Spojených štátov amerických“.

Na Donbase začne platiť nové prímerie. Bude sa tentokrát dodržiavať?

Zainteresované strany v konflikte na Donbase zatiaľ nikdy nedokázali udržať žiadnu z dohodnutých dohôd o prímerí, hoci vojna už trvá takmer päť rokov.

Podporu ukrajinskej strane už vyjadrilo aj Slovensko. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok na sociálnej sieti uviedol, že Bratislava podporuje teritoriálnu suverenitu Ukrajiny a volá po opätovnej deeskalácii.

https://twitter.com/IvanKorcok/status/1379378674890342402

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov a časti východoukrajinského Donbasu ovládli proruskí separatisti. Konflikt si podľa OSN vyžiadal už viac ako 14 tisíc obetí.

Západní lídri vrátane amerického prezidenta Joe Bidena vyhlásili, že stoja na strane Ukrajiny.